5G Teknolojisi Yakında Hayatımızda! Neler Değişecek?

ABD’de ilk 5G ağlarının kurulmaya başlamasıyla birlikte yeni nesil kablosuz iletişim teknolojisi tüketicileri heyecanlandırıyor. ABD’li telekomünikasyon şirketleri 5G için “yepyeni bir ağ”, “yaşamımıza, işimize ve eğlencemize çok büyük etkisi olacak”, “yaşam tarzımızı değiştirecek” ve hatta “siyah beyaz televizyondan renkliye geçmek gibi olacak” gibi iddialar sunuyor. Peki gerçekten 5G’ye geçmek neleri değiştirecek?

5G aslında bugün kullandığımız uygulamaların performansında çok ciddi bir değişime yol açmayacak. Instagram’da fotoğrafların ya da videoların hızlıca yüklenmesi için zaten 4,5G (LTE) yeterince hızlı bir bağlantı sunuyor. Telefonunuz da yeterince hızlıysa zaten elde edebileceğiniz maksimum performansa sahipsiniz. 5G kullanmak burada çok fazla değişikliğe sebep olmayacak.

5G ağının sunacağı saniyede 2 gigabite varan hızlar, otonom araçlar, artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik ve şeylerin interneti gibi alanlarda yaşanacak gelişmeleri daha fazla tetikleyecek. Bu alanlar, daha hızlı bağlantıya ihtiyaç duyan ve bağlantı hızının yetersizliği sebebiyle gelişimi ve yaygınlaşması kısıtlanan alanlar.

Telefonlara nasıl etkisi olacak

Öte yandan, OnePlus, Samsung, LG, Google, Asus, Xiaomi, Nokia (HMD) ve daha bir çok marka, yakında 5G destekli telefonlar üreteceklerini açıkladı. Bu telefonlarda göreceğimiz en önemli değişiklik, mevcut kullanım alanlarının iyileşmesinden ziyade, yeni kullanım alanları oluşması olacak.

5G ile birlikte gerçekten kullanıcıların yaşam tarzını değiştirebilecek uygulamalar mümkün hale gelecek. Gelecekte nasıl uygulamalar geliştirileceğini kestirmek zor ancak sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte, bu teknolojileri kullanan uygulamaların artması ve hayatımızda daha fazla yer alması sürpriz olmaz.

Günümüzde mobil internetin en büyük sorunlarından biri maliyetin yüksek olması. Evde kullandığımız interneti nispeten makul fiyatlarla sınırsız olarak kullanabiliyoruz ancak sınırsız mobil internet tarifeleri sadece profesyonellere hitap eden çok yüksek fiyatlardan satılıyor. 5G altyapısı ile birlikte çok daha yüksek hızlar, çok daha düşük fiyatlarla, SIM kartlar üzerinden sunulabilecek. Böylece internet hızının artırılması için evlere gelen kabloların yenilenmesine gerek kalmayacak. Ayrıca 5G abonelikleri, telefonunuzu götürebildiğiniz her yerden kullanılabilecek. Böylece ev için ayrı, telefon için ayrı internet bağlantısına gerek kalmayacak.

Donanım sorunları

Ancak 5G uyumlu telefonların da daha pahalı olacağını belirtmek gerek. Yeni teknolojiye uyumlu cihazlar geliştirmek için bolca vakit ve kaynak ayıran şirketler, 5G uyumlu cihazları da çok daha yüksek fiyatlardan piyasaya sürecektir. Ayrıca telefonların 5G ağına erişebilmesi için kullanılacak antenler ve yüksek veri aktarımının gerektirdiği enerjiyi sağlayacak piller, yeni telefonların önceki modellere göre daha büyük ve kalın olmasına sebep olabilir.

Bir diğer problem de başlangıçta 5G teknolojisinin vadettiği hızları ve kolaylıkları sağlayamayacak olması. 4,5G’de olduğu gibi, bu teknolojiye geçişte de bazı aksaklıklar yaşanacak ve ilk cihazlarda tahmin edilemeyen bazı problemlerle karşılaşılacak. HTC’nin Thunderbolt adlı telefonu, 3G ile 4G arasında geçiş yaparken harcadığı enerji sebebiyle bataryayı hızla bitiriyor ve kullanılamaz hale geliyordu. Benzer sorunların ilk 5G telefonlarda da yaşanması mümkün. Ayrıca mevcut teknolojiyle bir akıllı telefonda hem 5G donanımı hem de yeteri kadar batarya olması için telefonun kalınlığının artması gerekiyor. Önceki modellerden daha kalın bir telefon üretmek istemeyen üreticiler büyük ihtimalle batarya boyutundan feragat edecek. Bu da telefonların pil ömrünü azaltacak.

Tüm bunların yanı sıra farklı telekomünikasyon şirketlerinin farklı frekanslar kullanması, 5G özelliklerinin bazı şirketlerde çalışmamasına sebep olabilir.

Yine de 5G’nin gerçekten yaşam tarzımızı değiştirme kapasitesi olduğunu unutmamak gerek. Başlangıçta biraz tökezlese de bu yeni bağlantı teknolojisi, hayatımıza birçok yeni ürün ve hizmeti dahil edecek. Önümüzdeki 1-2 yıl 5G özellikli bir telefon almak için henüz erken olabilir. Zaten bu teknolojinin Türkiye’ye gelmesi de ABD’ye göre biraz daha geç olacaktır. O zamana kadar, 5G’nin olumlu ve olumsuz yanlarını daha detaylı inceleme fırsatımız olacak.

Kaynak: Digital Trends

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here