ChatGPT MIT’den Mezun Olmayı Başardı

Yapay zeka her geçen gün farklı özelliklerle hepimizi büyülemeyi başaran bir teknoliji. Gün geçtikçe geliştirilen yapay zeka ürünlerinden haberdar olmak ise gittikçe zorlaşıyor. Bundan dolayı haftalık olarak öne çıkan teknolojik gelişmeleri ve uygulamaları sizlerle paylaşıyor olacağız. İşte bu haftanın öne çıkan yapay zeka haberleri:

ChatGPT MIT’de Mühendislik Lisans Eğitimini Tamamlayabiliyor

Bir araştırmacı, MIT’de bir bilgisayar bilimi lisansının ödev ve sınavlarını çözebileceğini iddia ettiği bir sohbet robotunu eğitmek üzere öğretim görevlilerinden ders materyallerini izinsiz topladığı için eleştiri yağmuruna tutulmuş durumda.

Yayınlanan bir makalede, seçkin üniversite tarafından belirlenen farklı kurslardan elde edilen 4.500 problemlik bir veri kümesi üzerinde GPT-4’ün eğitimini ve test edilmesi inceleniyor.

“Büyük dil modellerinin, Matematik ve [Elektrik Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimleri] alanlarındaki herhangi bir MIT ana dalının mezuniyet gerekliliklerini yerine getirme kapasitesini değerlendiriyoruz. Soruların görsele dayalı olmalarından ziyade düz metin olarak seçilmesi durumunda sonuçların, GPT-3.5’in tüm MIT müfredatının üçte birini, GPT-4’ün ise yeterli sonuçları alarak başarılı bir şekilde çözdüğünü gösteriyor.

Makalenin bazı göz ardı edilemeyecek ‘hataları’ ciddi eleştirilere maruz kalmasına sebep oldu. Birinci hata olarak GPT-4’ün zaten bu sorularının cevaplarına erişebiliyordu. İkincisi aslında makalenin yazarlarından Iddo Drori’nın üniversitenin sınavlarını ve ders içeriklerini izinsiz ve illegal bir şekilde eğitim seti olarak kullanması hakkında.

Bazı öğretim görevlileri, ders materyallerini Drori ile paylaşmadıklarını The Register’a doğruladı. Bu arada, makalenin baş yazarı Solar-Lezema Drori’nin yalnızca makalenin giriş kısmının yazılmasına yardım ettiğini ve Drori’nin GPT-4’ün MIT’den bir bilgisayar bilimi derecesi ile mezun olabileceğini göstermek için test ettiğini bilmediğini söyledi.

Makale o zamandan beri arXiv’den kaldırıldı ve Drori artık MIT’de çalışmıyor.

Federal Ticaret Komisyonu, üretken yapay zekanın antitröst endişelerini artırdığını söylüyor 

FTC, teknoloji topluma giderek daha fazla nüfuz ederken, baskın oyuncuların rekabeti ezmemesini sağlamak için üretici yapay zeka abartılı reklamını yakından takip ediyor.

Yetkililer, pazar olgunlaştıkça işletmelerin modeller geliştirmek için gereken verileri, donanım ve yetenek gibi kaynakları kontrol etmenin yollarını bulmaya çalışabilecekleri konusunda uyardı.

Kendi yapay zeka hizmetlerini daha düşük fiyatlara sunarak veya müşterileri platformlarında tutarak, platforma bağımlı hale getirerek rakiplerinin altını oymaya çalışabilecek bulut sağlayıcılarına çok dikkat ediyorlar. Bu arada Big Tech, yeni teknolojilerden ve uzmanlıktan yararlanmak için startup’ları bünyesine katarak gücünü pekiştirebilir.

FTC, açık kaynak hareketinin, geliştiricilerin kendi sistemlerini kurmalarını kolaylaştırarak bu endişelerin bazılarını giderebileceğini, ancak teknolojinin hala kötüye kullanılabileceğini belirtti. Özellikle de yazılım genellikle güvenlik önlemleri olmadan kullanıma sunulduğunda.

“Üretken yapay zeka hâlâ hızla gelişiyor, ancak halihazırda birçok pazarı dönüştürme potansiyeline sahip. Güçlü kanun yaptırımları sayesinde FTC, yeni işletmelerin rekabet edebildiği, yapay zeka teknolojisinin gelişiminin sağlanabildiği ve araştırmacıların en iyi olabilecekleri işlere hareketlerinin kolaylaştırıldığı özgür, canlı bir pazarı desteklemeye çalışıyor.”

“Üretken yapay zekayı çevreleyen rekabet sorunları gelişmeye devam ettikçe, Teknoloji Ofisi ile yakın işbirliği içinde çalışan Rekabet Bürosu, haksız rekabet yöntemlerini belirlemek ve ele almak için tüm araçlarımızı kullanacaktır.”

 

Kaynak: theregister.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here