En Çok Kazandırmış Airdroplar

Kripto para sektörü sunduğu birçok kazanç imkanı ile herkesin ilgisini çekmeyi başarabilmiştir. Genelde ‘coin’ veya token alıp satımı üzerinden kazanç elde edilmeye çalışılsa da daha fazla kazanç sağlanan başka bir yol mevcut. Daha fazla merkeziyetsizleşmek ve sadık kullanıcılarını ödüllendirmek isteyen platformlar ‘airdrop’ adı altında kullanıcılarına hediyeler dağıtıyor.

DAO yönetiminde oy kullanmak, gelirden pay elde etmek, topluluğun imkanlarından daha fazlasına erişim sağlamak, NFT’ler elde etmek ya da doğrudan satarak ‘kar cebe yakışır’ mentalitesiyle kar satışı yapmak.. Bir airdrop aldığınızda saydıklarımdan herhangi birini seçebilirsiniz. Bu airdropların size kazandırdıkları imkanlardır. Bir platform ya da ağ neden airdrop yapar? Bundan kazancı nedir? Bu para nereden geliyor? Gerçekten en mantıklı yolu bu şekilde dağıtmak mıdır? Bu airdroplardan nasıl faydalanabilirim? gibi soruları daha da detaylandırarak paylaşacağım bir yazı gelecek. Fakat bu yazıda şimdiye kadar yapılmış airdroplardan ortalama bir kullanıcının yüzünü en fazla güldüren airdropları listeleyeceğim.

Listeye geçmeden önce dikkat çekmek istediğim bir nokta var. Seçtiğim airdroplar olabildiğince kasıntı olmayıp makul şartları olan ve belli bir güruh yerine ağırlıklı olarak hak eden son kullanıcıya adil bir şekilde dağıtılmış olan airdroplardır. Belirttiğim miktarlar ise ortalama olarak kazanılan miktarlardır. Sıralamada herhangi bir kıstas yoktur. Dilerseniz lafı fazla uzatmadan listeye geçelim:

 

Optimism

Ethereum üzerinde olan layer-2 (ikinci katman) bir proje olan Optimism, vaat ettiği düşük maliyetli ve anında işlem yeteneği ile birçok kullanıcıya kendini sevdirmeyi başarmıştır. 2020 yılının Ocak ayında yatırım turuna çıkıldı. Sonraki iki senesinde de yapılan yatırımlar kabul edildi. Totalde 3 turun sonucunda Optimism, yatırımcılardan 180.000.000 dolar fon toplamayı başardı.

Optimism on-chain (zincir içi ) verileri

Yaklaşık 1.000.000.000 dolar TVL’a (kilitli varlığa) sahip olan Optimism token dağıtımında %19’luk bir miktarı airdrop için ayırdıklarını duyurmuştu. 2022 yılının Mayıs ayında 200 milyon OP token yaklaşık 250.000 kullanıcıya dağıtıldı. Dağıtım sonucu ortalama bir kullanıcı 1.000 token kazandı. Optimism token ortalam 2-2.5 dolar değere sahip olduğu düşünülürse kazanç 2.000 – 2.500$ oluyor. Bu ödülden hak kazanmak için Ethereum üzerinden merkeziyetsiz köprü kullanarak 5-6 DeFi işlemi (swap yapmak, likidite eklemek, oy kullanmak) yapmak yeterliydi. Bunun maliyeti ise ağın en yoğun olduğu zamanda 10 dolardı.

Dipnot: Optimism sadece airdrop için ayırdığı %19 kısımdan %5’ini dağıttı. Geriye kalan %14’lük kısım ileri zamanlarda yapılacak dağıtım için hala tutuluyor. Optimism ağını aktif kullanarak bu airdroplardan faydalanabilirsiniz.

 

 

DYDX

DYDX kaldıraçlı işlemlere izin veren merkeziyetsiz borsa platformudur. DYDX token, Ethereum blokzincirinde ERC-20 standardına uygun bir token olarak oluşturulmuştur ve merkeziyetsiz borsa platformunda işlem yapmak için kullanılabilir. DYDX token’ı, platformda işlem yapmak için gerekli olan işlem ücretlerini ödemek, oy kullanmak ve platformda kullanılan diğer hizmetlere erişmek gibi amaçlarda kullanabilirsiniz. Toplam arzın %7.5’ine denk gelen 75M tokeni airdrop yapan DYDX, en fazla kazandıran airdroplar arasında.

DYDX arayüzü

Borsa üzerinde sadece 1 kere işlem yapan kullancılar 310, 1.000-10.000 dolar hacim yapmış kullanıcılar ise yaklaşık 1.100 token elde ettiler. İşlem masrafı olarak Ethereum’un gwei’ne (işlem birim ücretine) göre değişmekle beraber ortalama 10 dolar ve sonrasında uygulama içerisinde kullanacağız kaldıraç miktarı da etki etmekle beraber ortalama pozisyonunuzun %1’ne denk gelecek bir işlem ücreti alınıyor. Yani 1.100 tokenlik airdrop kazanan kimsenin toplam maliyeti ortalama 30-40 dolar arası. Bu sayede 20.000 dolar kadar kazanç imkanı elde ettiler.

 

 

Uniswap

Uniswap, merkeziyetsiz bir borsa protokolüdür. Ethereum blockchaini üzerinde çalışan Uniswap, kullanıcıların tokenleri takas etmelerine ve likidite havuzlarına katkıda bulunmalarına olanak tanır. Uniswap, kullanıcıların kendilerine ait Ethereum cüzdanlarına sahip olmaları ve bu cüzdanlarında belirli bir miktarda Ethereum (ETH) ve istedikleri ERC-20 tokenlerini al-sat işlemi için kullanabiliyorlar. Kullanıcılar, likidite sağlamak istedikleri tokenlerin önceden belirlenmiş bir oranını belirleyerek likidite havuzlarına katkıda bulunabilirler. Likidite sağlama işlemi, kullanıcıların bir tokeni ETH karşılığında takas etmek isteyen diğer kullanıcılara likidite havuzunda bulunan tokenlerini satmasıdır. Bu işlem sırasında, kullanıcılar takas ücreti olarak bir miktar token alırlar ve ayrıca havuzda bulunan tokenlerin değeri de artar. Bu sayede borsa kullanılmaya devam edildikçe sürdürülebilir bir gelir modeli ortaya koyulmuştur.

Şimdi gelelim bu sürdürülebilir ve 24 saatlik hacmi $1,576,349,881 olan merkeziyetsiz borsa, ortalama olarak kullanıcılarına ne kadar airdrop kazancı sağlamış. 1 Eylül 2020 tarihinden önce bir kere swap (token değiş tokuşu) yapmış ve herhangi bir likidite havuzuna miktarı önemsiz katkıda bulunmuş kişiler airdroptan hak kazanmış ve 400 token elde etmişler. Token fiyatını ortalama olarak $15 olarak hesaplarsak (ki ATH 40 dolar) airdroptan yaklaşık 6000 dolar kazanç sağlanmış. Yapılan işlem maaliyetleri o zamanın gwei’ne bakıldığında 3-4 dolarlık bir maaliyet olarak gözüküyor. Karşılığını ise görebiliyorsunuz:)

 

ENS – Ethereum Name Service

ENS (Ethereum Name Service), Ethereum blockchaini üzerindeki adresleri daha kolay ve anlaşılır hale getirmek için oluşturulmuş bir isim hizmetidir (domaindir). ENS, Ethereum adreslerini daha okunaklı ve hatırlanması kolay bir şekilde ifade eden bir sistemdir. ENS, kullanıcıların 0x1234… gibi zor anlaşılır adresleri yerine “cüzdanım.eth” gibi bir alan adı kullanmalarına olanak tanır. Bu sayede, kullanıcılar adreslerini arkadaşlarıyla, iş ortaklarıyla ve diğerleriyle daha kolay bir şekilde paylaşabilirler.

0x1234… olan adres cüzdanım.eth olarak              yönlendiriliyor

Ayrıca, ENS alan adları, Ethereum cüzdanları ve DApp’ler gibi Ethereum ekosisteminin diğer bileşenleri ile entegre olabilir. Bu sayede Ethereum ağı üzerinde hem 0x1234 hem de cüzdanım.eth şeklinde coin transferlerini alabilirsiniz, işlem yapabilirsiniz. ENS projesi çıktığı zamanlarda ortalama 25-35 dolar işlem ücretine sahipti. 1 Ocak 2022 tarihinden önce bu platformdan domain – isim hizmeti alanlar kişi başı 250 token aldı. ENS tokenın ATL’u (All time Low) 8.5 dolar, ATH’ı (All time High) 75 dolar ve ortalama fiyatı ise 40 dolar bandında. Bu da bir kişinin bir kripto cüzdanıyla ortalama olarak 10.000 dolar kazanmasını sağladı.

 

                      Aptos

Şimdi sıra en ilginç airdrop yapmış projemizde. Bu airdropun maliyeti 0 dolar. Evet sıfır. Herhangi bir işlem için 10 cent bile mi maliyeti yoktu? -Hayır yoktu. Çünkü Aptos, Testnet kullanıcılarına bu airdrop dağıtımını yaptı. Testnet’ten kısaca bahsetmek gerekirse projeler canlıya (mainnete) yani herkesin kullanabileceği ve tam olarak çalışır vaziyetteki haline geçmeden önce mainnet’teki ortalamı kopyalayan ve onun gibi çalışan ‘testnet’te çalıştırılır. Herhangi bir eksiklik ve problem olursa da geliştiriciler müdahalede bulunup hataları gidermeye çalışır.

Testnet ve Mainnet arasındaki farkları gösteren tablo

Aptos testnet kullanıcılarına ortalama 150 token gönderdi. Binance gibi büyük bir Cex (Merkezi kripto borsalar) tarafından desteklenen Aptos, testnet kullanıcılarına yaklaşık 2.250 – 1.000 dolar havadan para getirdi. Aptos aslında ne kadar yüksek getiri sağlayan fırsatlar olduğunun güzel bir kanıtı. Her proje testnet aşamasındaki kullanıcılarına bu kadar büyük sürpriz yapmasa da 20-100 dolar bandında ‘harçlık’ getiri sağladığı yadsınamaz     gerçek.

 

 

               Arbitrum

Arbitrum, Ethereum tabanlı bir ikinci katman çözümüdür. Aynı Optimism gibi Ethereum ağının ölçeklenebilirliği ve işlem hızını artırmayı amaçlar. Arbitrum, akıllı sözleşmelerin yürütülmesini hızlandırmak için, ana Ethereum ağından bağımsız olarak çalışan bir yan zincir olarak tasarlanmıştır. 10 Milyar token arzının %12.5’uğunu airdrop olarak dağıtıldı. 1.500.000 Milyar dolar TVL’a sahip olan protokol kişi başı ortalama 4.000 token dağıttı. En popüler Layer-2 katmanlarından biri olmayı başaran proje, airdrop kriterleri olarak olabildiğince az kısıtlama getirdi. Protokol üzerinde gerçekleştireceğiniz 6-7 işlem ederi yaklaşık olarak 5.000 dolar olan airdroptan hak kazanmanızı sağlayacaktı. Henüz 23 Mart 2023 tarihinde dağıtılan tokenlerin değerinin artması bekleniyor.

 

Listemin sonuna geldim. Tabi ki de burada yer vermediğim onlarca, yüzlerce airdroplar var. Fakat bu yazıda sizlerde uyandırmasını istediğim bir nokta var. Kriptoda 20-30 dolar gibi (hatta bazen hiçbir masraf etmeyerek) bakiyelerle ve çok az emek vererek, günlük hayatınızda hiçbir şeyi kaçırmadan 1.000-10.000 dolar arasında gelir elde edebilirsiniz. Yazımının başında da belirttiğim gibi bunu nasıl yapacağınız, hangi projelerde yoğunlaşmalısınız vb birçok sorunun cevabını yazacağım daha detaylı yazıda vereceğim. Buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederim. Başka bir yazıda buluşmak üzere:)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here