Klasik Müzik Bize Dünya Hakkında Neler Söyleyebilir?

2008 yılında, Chicago Üniversitesi mezunu olan orkestra şefi Jeri Lynne Johnson, Philadelphia merkezli Black Pearl Chamber Orkestrası’nı kurdu. Topluluk, klasik müzik izleyicilerini katılımcılara dönüştürme misyonuyla, yirmi birinci yüzyıl orkestraları için model olacak şekilde tasarlandı.

Chicago Üniversitesi’nde müzik tarihi ve teorisi eğitimi almış olan Johnson, “Klasik müziğe katılımın finansal, fiziksel veya bilişsel erişilebilirlik sorunları gibi algılanan ve gerçek engelleri ele almak istedim. Ayrıca bu müziğin herkes için olmadığı yönündeki seçkincilik algısına meydan okumak istedim” diyor.

Johnson, yalnızca orkestralara değil, aynı zamanda diğer sanat, kültür ve eğitim kuruluşlarına da yardımcı olmak amacıyla 2016 yılında DEI Sanat Danışmanlığı’nı kurdu.

2005 yılında Taki Alsop Şeflik Bursu ile Johnson, uluslararası şeflik ödülü kazanan ilk Afrikalı Amerikalı kadın oldu. Johnson ayrıca, Santa Fe Operası da dahil olmak üzere birkaç konuk şeflik nişanına da sahip.

Black Pearl Chamber Orkestrası’nı kurmanız için size ne ilham verdi?

Müzisyenler bir perdenin arkasında seçmelere katılır, ancak şefler orkestra ile sessizce iletişim kurar; becerimizi göstermek için görülmeliyiz. Çok sayıda orkestra için seçmelere katıldım ve işleri kapamadım ancak orkestralardan biri geri bildirim için bir fırsat sundu. Bir beyefendi çalışmam hakkında oldukça iltifatta bulundu, ancak “bizi seyredenlerin kafasındaki bir maestro görüntüsüne sahip değilsiniz” dedi.

Black Pearl Chamber Orkestrası, sisteme karşı bu tür bir öfkeden yola çıkarak, deneyimi ve uzmanlığı ne olursa olsun, şefin kim olduğuna dair bu algıya karşı koşacağımın farkına varmanın yol açtığı öfkeyi yumuşatmak için bir araç olarak kuruldu.

Orkestranın ismi nereden geliyor?

İnciler, canlı bir organizma tarafından yaratılan çok değerli ve güzel nesnelerdir. Kum içeri girer ve katman katman sedef istiridyeyi korur. Orkestra; programlama, topluluk katılımı ve müzik yapma yoluyla kumu zarafete dönüştürmenin bir yoludur. İnsanlar bazen hepimizin yalnızca siyahi bir müzisyen olduğumuzu varsayarlar, ancak biz siyah, beyaz, asyalı, latin olmanın ötesinde birinci sınıf müzisyenleriz.

Black Pearl ne tür sosyal yardım programları sunuyor?

Orkestranın topluluğa sunduğu fikir, bir iç ve dış ilişkisinin varlığıdır. Biz, topluluğun orkestraya ulaşabildiği karşılıklı bir ortaklık istiyoruz. “Erişim” programlarımız, orkestraları sanatsal bir ürünün bekçilerinden yaratıcı sürecin kolaylaştırıcılarına dönüştürmek amacıyla müziğe katılmak için uygulamalı fırsatlar sunuyor.

Katılım ve eğitim programlarımız, “bizi seyredenlerin kafasındaki bir maestro görüntüsüne sahip değilsiniz” ifadesine doğrudan bir atıftır ve ben bu fikri tersine çevirmeye kararlıyım. Gerekirse bunun için herkesi orkestra şefi yapacağım!

En popüler etkinliğimiz iConduct! Etkinliğin ilk iterasyonunda, Beethoven’ın 5. senfonisini seslendirdik. Philadelphia çevresindeki mekanlarda toplandık ve seyircileri bir şeflik dersine davet ettik. Katılımcılardan tecrübeli olmaları beklenmiyor, bu yalnızca orkestralarda neler olup bittiğini deneyimlemek için bir fırsat. Gizem cazibenin bir parçası, ancak biz ayrıca insanların klasik müzikle kişisel olarak bağlantı ve ilişki kurabileceklerini hissetmelerini istiyoruz.

Bir orkestra şefi tam olarak ne yapar?

İnanın bunu açıklayabilsem milyon dolarlarım olurdu. Ama anlatmaya çalıştığım ilk şey, bir orkestra şefi olarak müzik aletimin bütün orkestra olduğudur. Benim müzik yapma biçimim, korna çalan kişinin müzik yapma biçiminden temelde elbette farklılık içeriyor. Teknik yeterliliğim, insanların kurumsal liderlik açısından “soft skills” dediği şeydir. İnsanlara ilham verme ve motive etme şeklim aynı zamanda ekibimi oluşturma şeklimdir. Bu, herkes arasında daha güçlü bir bağ oluşturmak için sorumluluğu ve liderliği paylaşma yöntemim. Bir lider olarak yeteneğim, gücümü ve kuvvetimi orkestra aracılığıyla salıvermek ve müzisyenlerin parlayacağı alanlar açmaktır.

Chicago Üniversitesi’ndeki eğitiminiz sizi mevcut işinize nasıl hazırladı?

Birçok insan bana neden Curtis’e veya Juilliard’a gitmedin diye soruyor. Otoritemi sorgulama olasılığını ortadan kaldırmak için ok kılıfımda her türlü olgusal bilgiye, tarihsel bilgiye ve müziksel analitik yeteneğe ihtiyacım olduğunu hissettim. İnsanların meşru, sivri ve kasıtlı sorularına cevap vermem gerekiyordu. Üniversiteme, bana bugün bile büyük ölçüde yararı dokunan donanımları sağladığı için minnettarım.

DEI Sanat Danışmanlığı nasıl kuruldu?

Klasik müzik, onlarca yıldır çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık sorunlarıyla boğuşuyor. George Floyd’un öldürülmesi ve Amerika’da yaygın olarak sistemli ırk adaletsizliğiyle hesaplaşma bu süreci hızlandırdı.

DEI Sanat Danışmanlığı yaklaşık beş yıl önce izleyici gelişimini hedefleyerek işe başladı. Amacımız şu: Nasıl hem daha genç hem de ırksal ve etnik açıdan çeşitli dinleyicileri cezbedebiliriz? Bu arada şu an benim işim sadece klasik müziğe değil; aynı zamanda sanat, kültür ve eğitim kurumlarının birlikte var olacağı örgütsel yapılarına, politikalarına, prosedürlerine, inanç sistemlerine ve davranış kalıplarına bakmalarına yardım etmeyi içeriyor.

Klasik müziğin geleceği nedir?

Bence klasik müziğin geleceği Amerika’nın geleceğine bağlı. İnsanlar Black Pearl Chamber Orchestrası’nın performansını izlemeye geldiklerinde, sadece müzik dinlemiyorlar, onlar aynı zamanda farklı etnik kökenlere, cinsiyet kimliklerine, cinsel yönelimlere ve ırklara sahip bir grup yüksek eğitimli insanın Afro-Amerikan bir kadın tarafından yönetildiğini izliyorlar: demokrasi eylemdir. Orkestra bir dünya görüşüdür.

Kaynak: Chicago Üniversitesi / TABLEAU

PAYLAŞ
Kariyerim Dergisi, Türkiye kampüslerinin sesi ve mecrası olmak için kurulmuş üniversite ve kariyer odaklı bir dergi ve web platformudur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here