VAKKO Kurucusu Vitali Hakko Kimdir?

Şapka devrimi en çok ona yaradı.. ‘Beş şık hanımdan dördünün eşarbı Vakko imzası taşır’ sözüyle unutulmazlar arasına giren Vitali Hakko 1913 yılında İstanbul‘da Yedikule’de doğdu.

Kendisi ve ailesi de 1492 yılında İspanya kralının sayıları 200.000’nin üzerinde olan tüm İspanyol yahudilere uyguladığı zulümden kaçarak Osmanlı Devleti’ne sığınan Seferad yahudilerindendir.

1926 yılında Mahmutpaşa‘da kumaş satan Spiros’un yanında çırak olarak işe başladı ve bir süre burada çalıştı, daha sonra Kapalıçarşı‘daki Kupidis mağazasında tezgahtarlık yaptı . İşinde usta olmaya başladı; Kupidis mağazası dahil, çarşıdaki diğer esnafların mağazalarının vitrinlerini düzenlemeye atıldı. Aileden gelen zenginliğiyle değil, kendi çalışıp kazanarak sıfırdan bir marka inşa etti.

Mustafa Kemal ATATÜRK, 25 Kasım 1925’te şapka devrimini ilan etti.
1934 yılında şapka devriminin ilk günlerinde Şen Şapka mağazasını açarak iş dünyasına adımını attı. Şapka Devrimi’nden sonra şapkaları yaygınlaştıran ve moda haline getiren Şen Şapka oldu.

Şapkanın modası da zamanla geçti, tabi yine kullanılıyordu ama günümüzde de olduğu gibi yeni trendler çıkmaya başladı. Eşarp moda oldu. Eşarp satmaya başladığı mağazasının adını da, Vitali’nin V’si, kardeşi Albert’in A’sını, soyadı Hakko ile birleştirerek VAKKO yaptı.

Yurt dışına pek çok ziyaret yaptı ve bu ziyaretlerle hem yeni şeyler öğrendi hem de Türkiye’ye getirdi. Bedri Rahmi Eyüboğlu gibi pek çok ünlü isimle iş birliği yaptı. 1962 yılında açtığı ilk mağaza Beyoğlu‘nda Türkiye’nin o zamana kadar açılmış en büyük mağazası oldu. 1969 yılında Merter‘de kurduğu fabrika ve başkent Ankara ve ardından İzmir‘de açtığı  fabrikada yaptığı üretimlerle Türk perakende mağazacılığının büyümesinde ve gelişmesinde çok büyük rol oynadı.

Batıyla kurduğu yakın ilişkiler sayesinde sektörde ilk olmayı başardı. Ailesi batıdan göç eden Hakko, Türkiye’de bir marka kurup başarıya ulaştıktan sonra bile markayı satmayıp, kendisini markasına ve sektörüne adaması, vatanına bağlı kalmasını takdir ediyorum.

Vakko markasının satılacağına yönelik konuşmalara ”insan idealini satmaz” cümlesiyle karışılık vermiştir.

1982 yılında, Ketty Hakko ile birlikteliklerinden dünyaya gelen oğlu oğlu Cem Hakko şirkete katıldı ve daha çok gençlere yönelik olan Vakkorama ile markayı devam ettirdi. 80’li yılların sonunda yetkilerinin tamamını oğlu Cem Hakko’ya devretmiştir. Ayrıca Sima Hakko adında bir kızı bulunmaktadır.

Kariyeri boyunca başarılara imza atmış ve birçok ödüle layık görülmüştür.Anılarını “Hayatım Vakko” başlığı altında 230 sayfa halinde kitaplaştırmış ve 1997 yılında yayınlamıştır.

Bay Hakko, 10 Aralık 2007 tarihinde İstanbul‘da 94 yaşında hayata veda etmiştir. Vitali Hakko, Karaköy Büyük Hendek caddesindeki Neve Şalom Sinagogu’nda düzenlenen törenin ardından İstanbul Ulus’taki Arnavutköy Musevi Mezarlığı’nda toprağa verildi.

PAYLAŞ
İstanbul Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here