Giyilebilir Yapay Zeka Ürünleri Geliştiriliyor! – AlterEgo’ya Bakış

AlterEgo, insanların makineler, yapay zeka asistanları, hizmetler ve diğer insanlarla herhangi bir ses olmadan – ağızlarını açmadan ve dışarıdan fark edilebecek hareketler olmadan – sadece artikülasyon yaparak doğal dilde konuşmasına olanak tanıyan, insanı kısıtlamayan, giyilebilir ve çevresel bir sinirsel arayüzdür. Kullanıcıya geri bildirim, dışarıdan gelen sesleri engellemeden iç kulak kemikleri verilen titreşim yoluyla verilir. Bu, kişinin kendi kendine konuşması gibi, doğrudan insan-bilgisayar etkileşimini mümkün kılar.

 

Bu projenin birincil odak noktası, ALS (amiyotrofik lateral skleroz) ve MS (multipl skleroz) gibi durumlar dahil olmak üzere konuşma bozuklukları olan kişiler için iletişimi desteklemeye yardımcı olmaktır. Bunun ötesinde sistem, insanları ve bilgisayarları sorunsuz bir şekilde entegre etme potansiyeline sahiptir; öyle ki bilgi işlem, İnternet ve yapay zeka günlük hayatımıza “ikinci bir benlik” olarak dokunacak ve biliş ve yeteneklerimizi artıracaktır.

Giyilebilir teknoloji olan AlterEgo, bir kullanıcının sözcükleri içsel olarak ifade etmesi sırasında dahili konuşma artikülatörleri istemli ve nörolojik olarak etkinleştirildiğinde çevresel nöral sinyalleri yakalar. Bu, bir kullanıcının herhangi bir gözlemlenebilir eylem olmaksızın, kendi isteğine bağlı olarak, kullanıcının ortamından bağlantısını kesmeden ve kullanıcının mahremiyetini ihlal etmeden bir bilgi sistemine veya başka herhangi bir kişiye bilgi akışları iletmesine ve bunlardan bilgi akışı almasına olanak tanır.

 

Kaynak:Massachusetts Institute of Technology

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here