Uygulama Geliştirenlerin Vergisel Sorumlulukları Nelerdir?

Dijital pazarlama profesyonelleri, mobil uygulama dünyası ve teknoloji meraklılarınıbir araya getirecek olan, dünyanın ve Türkiye’nin ilk mobil uygulama fuarı Mobilefest, kapılarını ziyaretçilerine açtı. “Imagine the Future” temasıyla mobil uygulama ekosistemini bir araya getiren organizasyon 24 Kasım 2019’a kadar sürecek. Yenikapı Avrasya Gösteri ve SANAT Merkezi’ndeki etkinliğin üçüncü günü, 23 Kasım 2019 Cumartesi günü, 10:20 – 12:30 saatleri arasında mobil uygulama girişimcilerinin en çok merak ettiği finansal konuları kapsayan “Uygulama geliştirenlerin vergisel sorumlulukları” başlıklı workshop düzenlenecek.

Uzman Mali Müşavir Evren Özmen ve Yasin Özmen’in yöneteceği workshop’ta girişimciler aşağıdaki tüm sorularına yanıt bulabilecek:

  • Ad-Mob veya uygulama içi indirme gelirleri için ne kadar ve nasıl vergi ödenmesi gerekli?
  • Mobil uygulama geliştirenler için vergi avantajları var mı?
  • Gelir etmeye başladıktan sonra ne zaman şirket kurulması gerekli?
  • Gelir elde edip şirket kurmadan devam etsem ne olur? Başıma bir şey gelir mi?
  • Şirket kurmadan önce gelen ve beyan etmediğim gelirlerim için yapacak bir şey var mı?
  • Teknopark’larda yer almak mobil uygulama geliştiren şirketler için ne fayda sağlar?
  • Teknopark dışında mobil uygulama geliştirenlerin faydalanabileceği vergi avantajları var mı?
  • Hangi tür şirket kurmak daha mantıklı?
  • Açık bankacılık hayatımızda neler değiştirecek?

Konuyla ilgili, geçtiğimiz günlerde ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştığını ifade eden Evren Özmen, “Mobil dahil uygulama dünyası ve tüm girişimciler artık dijital dönüşümü ve blockchain’i göz ardı edemez bir noktada. Bu yasa ile örneğin kısmen bazı şirketlerde kullanılan programlarda şu an mevcut olsa da küçük ve orta ölçekli şirketlerde (KOBİ) muhasebe veya yönetim programları içinden vergi veya satıcı ödemesi yapabilmesi mümkün hale gelecek. Bir başka etkisi mevcut finansal verilerinizi üçüncü parti yazılımlar ile paylaşıp sizin için en iyi finansal enstrümanlara ulaşabilmeniz olacak” açıklamasını yaptı. Ayrıca “Mobil uygulama sektörünü bir araya getiren bu önemli organizasyonda da amacımız ekosistemin hangi tarafında olduğu fark etmeksizin herkesin en çok merak ettiği, finansal ve vergisel süreçlerin mevcut halini ve dijital dönüşümle ulaşacağı noktayı bu workshop’ta uzun bir soru-yanıt seansı ile yanıtlandırmak. Mobilefest’i şimdiden bu değerli organizasyon için tebrik ederiz” açıklamaları ile girişimciler, yeni iş kurmak isteyenler, halihazırda işi olup teknoloji geliştirmek isteyenler dahil tüm ekosistemi bu workshop’a davet etti.

PAYLAŞ
Kariyerim Dergisi, Türkiye kampüslerinin sesi ve mecrası olmak için kurulmuş üniversite ve kariyer odaklı bir dergi ve web platformudur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here