İTÜ’ye Avustralya’dan Ödül

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Otonom Tekne Takımı (ITUASTEAM), Sidney Uluslararası Tekne Yarış Merkezi’nde düzenlenen yarışmada BEE-Ast otonom botu ile “Deniz Taşıtları ve Tasarım Modelleme Ödülü” nü kazandı.

Tamamen otonom olan BEE-Ast bir bottan beklenen her şeyi yapabilecek kapasitede. BEE-Ast; rota takibi, belirlenen hedefe optimum şekilde ulaşma, engel tespiti, hedef limana park edebilme, sualtı sesleri yakalayabilme, İHA’larla entegre çalışabilme ve alan taraması gibi özelliklerle yarışmada verilen görevleri başarıyla yerine getirdi.

İTÜ Elektrik Mühendisliği Bölümü’nden Doç.Dr. Derya Ahmet Kocabaş ‘’Üniversitelerin bu tür dünya çapındaki yarışmalara katılabilmeleri çok önemli. Biz de bu yarışmaya girmek için büyük mücadele verdik. Avrupa ve Türkiye’de 2022 Robotx Challange’a katılan ilk ve tek üniversite takımı olarak bu ülkemizi gururla temsil ettiğimiz için mutluyuz’’ diye konuşarak haklı gururunu paylaştı.

Robotx Otonom Denizcilik Yarışması, ABD merkezli RoboNation tarafından organize ediliyor. WAM-V isimli araçlarla yapılan yarışmaya, dünyanın her tarafından takımlar katılıyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here