Yeni Vazgeçilmezlerimiz: İnternet Dizileri

                            

 

Ülke nüfusumuzun büyük bir bölümü aktif olarak internet kullanıyor. 2017 yılı itibariyle ülkemizde yaklaşık olarak 54 milyon kişi aktif olarak internet kullanıyor. Bu kullanıcıların 51  milyonu telefonlarından internete bağlanıyorlar. Son yıllarda internet kullanımının bu kadar fazla olması her sektörden üreticileri de harekete geçirdi diyebiliriz. Hayatımızın her alanında yer alan ürünlerin hepsine internet üzerinden ulaşmak mümkün artık. İnternetle o kadar iç içeyiz ki artık sosyal hayatımızı bile internet üzerinden şekillendirmeye başladık.

Ülke kültürümüzün vazgeçilmez unsuru televizyon dizileri de son yıllarda ülkemizde ki internet kullanım oranına kayıtsız kalmadı. Önceleri aileler akşam yemeklerinden sonra hep birlikte televizyonun karşısına geçerek kendilerini sosyal hayattan soyutlayarak dizileri takip ederlerdi. Bir noktadan sonra ülkemizde ki dizilerimizin konuları rutine dönmeye başladı. Bide bunların üzerine bölümlerin uzunluğu eklenince dizi izlemek bizler için bir zevk unsuru olmaktan çıkarak eziyete dönüştü diyebiliriz. Dizi yapımcıları da bunun farkındaydı ve ülkemizi internet dizileriyle tanıştırdılar. İlk başlarda internet dizileriyle ilgili akıllarda çok fazla soru işareti vardı. İnternet dizileriyle ilgili en önemli soru dizilerin yeterli izleyici sayısına ulaşıp ulaşamama konusuydu. İlk başlarda televizyon sektörü otoriteleri dizilerin yeterli sayıda izleyici tarafından takip edileceğini düşünmüyorlardı. Beklenildiği gibi olmadı internet dizileri yayınlanmaya başlandığı ilk günlerden itibaren büyük bir ilgi gördü. Bu zamana kadar ülkemizde yayınlanmış veya hala yayınlanmakta olan ve halkımız tarafından da fazla ilgi görmüş bazı internet dizilerinden bahsetmek istiyorum.

 

           

 

Ünlü yazar Azra Kohen’in çok satan üçlemesi Fi, Çi, Pi’nin ilk kitabından uyarlanan dizi ‘Puhutv’de ücretsiz olarak yayınlandı. Başlangıçta her kitap için ayrı bir sezon planlanıyordu fakat yazar Azra Kohen’in isteği doğrultusunda Çi sezonunda erken final yapan Fi dizisinin her bölümü 60 dakikadan oluşuyordu. Oyuncu kadrosunda Ozan Güven, Seranay Sarıkaya, Mehmet Günsür, Berrak Tüzünataç, Büşra Develi ve Osman Sonant gibi Türkiye’nin ünlü isimleri rol alıyordu. Ayrıca Cem Yılmaz, Özge Özpirinçci, Songül Öden,Nur Fettahoğlu gibi ünlü isimler bazı bölümlerde konu oyuncu olarak dizide yer aldı. Ay Yapım imzalı dizi psikiyatrist ve ekranlarda ünlüleri tedavi eden çok başarılı bir program sunucusu olan Can Manay ile çevresinde yaşanan olayları anlatıyor. Yaptığı işle tezattır ki akıl hastası Can, geçmişinde büyük sırlar barındırdığı gibi modern dans öğrencisi Duru’ya saplantılı ölçüde aşık bir karakter. Duru ise beraber yaşadığı Deniz karakterini seviyor ve bir noktadan sonra kimin kiminle ilişkisi olduğu enteresanlığa doğru yol alıyor. Dizinin hayranlarına göre dizinin bu kadar tutmasının nedeni bol entrika, gerilim, cinayet, sürprizler ve iyi oyunculuk. Toplamda 12 bölümden oluşan dizinin ilk sezonu 50 milyondan fazla izlenme sayısına ulaşarak müthiş bir başarı yakalamıştı.

 

DİP

                              

Mart ayında izleyicisiyle buluşan dip dizisi polisiye konulu bir dizi İstanbul Emniyet’e bağlı olarak intihar girişiminde bulunan kişileri vazgeçirmekle görevli olan Sahir, bir gece telefonuna gelen bir ihbarla, Bilge’yi bulur.  Hayatı sırlarla dolu, gizemli bir bilim kadını olan Bilge’yle tanıştığı andan itibaren Sahir’i yeni ve tehlikeli bir dünya beklemektedir. Sahir ve Bilge içinde yer aldıkları bu büyük savaşta hem birbirlerine destek olacaklar hem de geçmişten gelen yaralarını birlikte saracaklar. Oyuncu kadrosunda İlker Kaleli, Neslihan Atagül, Berrak Tüzünataç gibi ünlü isimler yer alıyor. Şuan sadece 3 bölümü yayınlanan dip dizisinin yakında yeni bölümleri Puhutv’de yer alacak. Diziyi takip edenler yeni bölümleri merakla bekliyor.

 

ŞAHSİYET

                  

 

Mart ayında izleyici karşısına çıkan Şahsiyet dizisi bu zamana hiç işlenmemiş konusuyla izleyicilerin beğenisini toplamış durumda. Ünlü oyuncu Haluk Bilginer’in canlandırdığı Agah Beyoğlu karakterine konan Alzheimer teşhisiyle  Agah’ın hayatı tamamen değişir. Alzheimer teşhisinden dolayı her şeyi unutacağının farkında olan Agah Beyoğlu uzun yıllardır planladığı cinayetleri gerçekleştirmektedir. Dizinin oyuncu kadrosunda Haluk Bilginer, Cansu Dere, Şebnem Bozoklu, Müjde Ar, Metin Akdülger gibi isimler yer alıyor. Dizinin yönetmen koltuğunda ise Onur Saylak oturuyor. Şahsiyet dizisi farklı konusuyla ve konu işleyiş biçimiyle uzun yıllar konuşulacak gibi duruyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here