Dünya Kuş Gözlemciliği Yarışması Ödülü Princeton Üniversitesi’ne Gidiyor

Princeton Üniversitesi’nden 6 öğrenci bir minivan ile bütün New Jersey’i dolaşarak 200’den fazla kuş türü keşfetti ve Dünya Kuş Gözlemciliği Ödülü’nün sahibi oldu.

Princeton Üniversitesi’nden kuş gözlemcilik takımı Tiger Shrikes yarışmaya 14 Mayıs’ta şafak vaktinden önceki saatlerde, New York sınırına yakın bir bataklıkta baykuşları ve diğer gece kuşlarını dinleyerek başladı. Ormanlardan tarlalara, oradan da plajlara koşan Tiger Shrikes, ekibin keşfettiği ve haritasını çıkardığı ayrıntılı bir rota izledi.

Takımın kaptanlığını yapan 2022 Sınıfı mezunu Claire Wayner, “Hazırlanmak için çok zaman harcadık. Bazılarımız çoğu eyaletin kuzey kesimlerindeki bölgelerde neredeyse 10 gün boyunca kuş gözlemledi.” dedi. Bu, sabah 2 veya 3’te uyanmayı ve belirli türleri bulmak için olası yerleri aramak için uzun bir yol kat etmeyi gerektiriyordu. Wayner, “Birden fazla yırtıcı kuş yuvası bulduk.” dedi. Böylece grup, yarışma gününde şahinleri ve diğer yırtıcı kuşları nerede görebileceklerini biliyordu.

Princeton Üniversitesi Tiger Shrikes Takımı Üyeleri. Soldan sağa Kojo Baidoo, Alex Wiebe, Claire Wayner, David Dorini ve Patrick Newcombe. Julian Gottfried, Wiebe’nin arkasında yer alıyor.
Fotoğraf: Daniel Day, Princeton Üniversitesi İletişim Ofisi

Gün boyunca, her biri dürbün kullanan ve üç tespit dürbününü paylaşan Tiger Shrikes grubu üyeleri 205 kuş türü saymayı başardı. Bunlar, evlerinde pencerelerinden dışarı bakan New Jersey sakinlerinin çoğuna tanıdık gelen ardıç kuşları, kardinaller ve  serçeler gibi yaygın kuşları içeriyordu. Kuş gözlemcileri ayrıca 20 Amerikan sakası (eyalet kuşu) gördü ve kıyının aşağısında yaygın olarak görülen çok sayıda martı ve çulluk kuşunu kaydetti.

Wayner, olaydan önceki günlerde devam eden kuzey rüzgarlarının, çoğu yıl Mayıs ayının ortalarında görülebilecek olan ötleğenlerin ve diğer göçmen kuşların sayısını sınırladığını kaydetti. Wayner, “Koşullar daha iyi olsaydı, nispeten kolayca 10 ila 15 tür daha bulabilirdik.” dedi. Ayrıca havanın, bazı pelajik türleri kıyıya iten elverişli koşullar yarattığını belirtti. Bu, ekibin normalde New Jersey kıyılarından kilometrelerce uzakta uçan 20 Wilson fırtına kuşu, dört kuzey sümsük kuşu ve bir kahverengi pelikan tespit etmesini sağladı.

Ekip üyeleri, Gottfried’in Forsythe Ulusal Yaban Hayatı Sığınağı’ndaki bir çim parçasında gördüğü Nelson serçesi gibi daha önce hiç görmedikleri türlerden kuşlar kaydetti. Soralar, tüylü ağaçkakanlar ve ötleğen gibi görmedikleri veya duymadıkları birkaç kuş vardı.

New Jersey Audubon’un özel etkinlikler direktörü Lillian Armstrong, bu yılki etkinliğe New Jersey, New York, Maine, Maryland, Virginia ve Washington D.C.’den 87 ekip ve 491 kuş gözlemcisinin katıldığını belirtti.

PAYLAŞ
Kariyerim Dergisi, Türkiye kampüslerinin sesi ve mecrası olmak için kurulmuş üniversite ve kariyer odaklı bir dergi ve web platformudur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here