Yeni Kimliklerimizi Nasıl Alacağız?

İlk olarak hemen dikkatinizi çekelim, yeni kimlik dağıtımları sadece Kırıkkale ilimizde başladı 14 Mart itibariyle. Yakın zamanda tüm şehirlerde başlayacak uygulamaya başvurunuz için direkt İlçe Nüfus Müdürlüğü’ne gidebileceğiniz gibi, ALO 199 hattından randevu alarak da gidebilirsiniz. Aynı zamanda randevunuzu telefon yerine ekimlikrandevu.nvi.gov.tr adresinden de internet yoluyla alabilirsiniz.  İşlem yoğunluğu yüksek olmayan ilçelerde randevulu başvuru uygulaması yapılmayacak.

Peki, randevu gününüz geldi ve kimliğinizi almaya gideceksiniz. Yanınızda neler olması gerekiyor:

 • Son 6 ay içinde çektirilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf,
 • Eski nüfus cüzdanınız ya da fotoğraflı nüfus cüzdanı yerine geçen bir belgelerden biri

Nüfus cüzdanı yerine geçen belgeleri de hemen sıralayalım yeri gelmişken:

 • Sürücü belgesi
 • Pasaport
 • Türk Silahlı Kuvvetler kartı
 • Evlilik Cüzdanı
 • Avukat kimlik belgesi
 • Sarı Basın Kartı
 • Öğretmen Kimliği
 • Hakim /Savcı kimliği

Bu belgelerden hiçbiri yoksa elinizde muhtarlıktan belge alarak gidebilirsiniz.

Yeni kimliklerimizi almak için 15 TL’lik bir ödeme gerçekleştirmemiz gerekecek.

Çipli kimlik kartınızın oluşturulması için başvuru belgeleriniz taranarak elektronik ortama aktarılacak,  biyometrik fotoğrafınız taranarak elektronik ortama aktarıldıktan sonra son olarak parmak biyometriniz (parmak iziniz) alınarak sisteme aktarılacak. Sonra da PTT ile adrese teslim edilecek ya da Nüfus Müdürlüğünüzden teslim alabileceksiniz. Başvurunuz esnasında talep edersek şayet; e-mail ve SMS yoluyla da kimlik kartınızın durumu hakkında bilgi alabileceğiz.

yeni kimlik

Akıllı Kimlik Kartlarımızla İlgili İlginç Bilgileri

 • Akıllı kimlik kartlarımızla vize istemeyen ülkelere gidebileceğiz
 • Banka hesap numaralarımız, ehliyet, maaş ve sağlık bilgilerimizin olduğu şifreli bir çip yer alacak olan kimliklerin üzerinde 1 GB’ye kadar veri depolanabilecek.
 • Yeni kimlik kartları, 10 yıllık kullanım ömrüne sahip olacak. TÜBİTAK tarafından geliştirilen bir sistem sayesinde kartın içinde saklanan verilerin kopyası alınıyor.
 • Yeni kimlik kartları kredi ya da telefon kartlarındaki tüm güvenlik bileşenlerini içeren bir sistemle hazırlandı. Böylece taklidin önüne geçilecek.
 • Kartlarda kişilerin sağ ve sol el parmak izi, parmak damar izi ve avuç içi izi de olacak. Bu yolla noter, tapu, emniyet gibi kurumlarda da sahteciliğin önüne geçilmesi hedefleniyor. Kartı alan her vatandaşa bir de şifre verilecek. Şifre, üç kez yanlış girilirse kart bloke olacak.
 • Kimlik kartının ön ve arka yüzünde yer alan güvenlik birimleri ve bilgiler, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü ICAO 9303-3 standardına uygun şekilde bulunuyor. Karttaki makine okunabilir alan ve temassız yonga içeriğindeki bilgiler sayesinde kart, vize istemeyen ülkelerde seyahat belgesi olarak kullanılacak
 • Ancak sınır kapılarında ve havalimanlarında vatandaş çıkış yaparken biyometrik veri kaydını okuyacak cihazların kurulması ve vatandaşın kimlik doğrulatması için el okumasını burada yaptırması
 • Hangi yaş grubunda olursa olsun çocuklar için de kimlik kartı başvurusunda bulunmak gerekiyor. On beş yaşını tamamlamayan çocukların; veli, vasi veya vekaletname ibraz edenler ile veli, vasi veya kayyımlarına, bunların bulunmaması halinde; büyük ana, büyük baba veya kardeşlerine ya da çocukları yanlarında bulunduranlar veya muhtarın yazılı beyanı ile kimlik kartı başvurusu alınacak.
 • On beş yaşını tamamlayan çocukların; anne veya babasından birisinin yazılı beyanı, anne ve babasının ölü olması halinde ikinci derece, ikinci derece akrabalarının bulunmaması halinde ise üçüncü derece akrabalarından birisinin yazılı beyanı esas alınacak.

 

PIN Koduna Dikkat!
Size teslim edilen PIN zarfınızda bulunan 6 haneli şifrenizi unutmayınız. Bu şifre, banka kartlarında olduğu gibi bazı işlemlerde kimlik doğrulama amacıyla kullanılacaktır. PIN kodunuz, kimlik kartınız size teslim edilinceye kadar aktive olmayacak. PIN kodunuzu İlçe Nüfus Müdürlüklerinde bulunan kioskları kullanarak değiştirebilirsiniz.
PIN kodunuz size başvuru esnasında kapalı bir zarf içinde teslim edilecek. PIN ile doğrulama bir çok kimlik doğrulama teknolojisini barındıran kimlik kartınızın kimlik doğrulama metodlarından biridir. Kamuoyunda orta seviye güvenlik gerektiren uygulamalarda PIN ile doğrulama metodu kullanmak isteyen kurum ve kuruluşların uygulamalarında kullanılacak. Toplam 6 sayısal veriden oluşan PIN kodunuzu unutmamanız, zaman zaman İlçe Nüfus Müdürlüklerinde bulunan Kiosklar vasıtasıyla değiştirmeniz güvenliğiniz açısından önemlidir. Başvurunuz esnasında size teslim edilen PIN zarfının açılmamış olduğunu lütfen kontrol ediniz. Açılmış, yırtılmış ya da başka herhangi bir şekilde şüphe uyandıran bir PIN zarfı teslim edildiğinde lütfen görevliyi uyarınız ve PIN zarfınızın değiştirilmesini talep ediniz.

 

PIN Şifrenizi unuttuğunuzda, İlçe Nüfus Müdürlüklerimizde bulunan kiosklar üzerinde PIN şifrenizi yenileyebilirsiniz. PIN şifrenizi yenilemek için kimlik kartınızın yanınızda olması yeterlidir. PIN şifrenizi yenilemek için Biyometrik Doğrulama, Kişisel Mesaj sorusu, PUK numarası girme metodlarından birini kullanabilirsiniz. Kiosklarda şifrenizi yenilerken görevliler dışında hiç kimseden yardım istemeyiniz ve şifrenizi görevli kişiler de dahil olmak üzere hiç kimseyle paylaşmayınız.

PIN Şifrenizi zaman zaman değiştirmeniz işlem güvenliğiniz açısında yararlı olacaktır. İlçe Nüfus Müdürlüklerimizde bulunan kiosklar üzerinde PIN şifrenizi değiştirebilirsiniz. PIN şifrenizi değiştirmek için kimlik kartınızın yanınızda olması yeterlidir. PIN şifrenizi değiştirmek için Biyometrik Doğrulama, Kişisel Mesaj sorusu, eski PIN numarası girme metodlarından birini kullanabilirsiniz. Kiosklarda şifrenizi değiştirirken görevliler dışında hiç kimseden yardım istemeyiniz ve şifrenizi görevli kişiler de dahil olmak üzere hiç kimseyle paylaşmayınız.

 

Kartımızı Nasıl Koruyacağız?

 • Kartınızı aşırı sıcak ve soğuktan koruyunuz.
 • Kartınızı nemli ve ıslak ortamlardan uzak tutunuz.
 • Kartın yongasına basınç uygulamayınız ve üzerini ç
 • Kartınızı katlamayınız ve darbelerden koruyunuz.
 • Kartınızı temizlerken hiçbir kimyasal madde kullanmayını