Üniversite Liderliğindeki Proje Hava Ulaşımını Kolaylaştıracak

Check-in kontuarlarındaki uzun kuyruklar, havalimanlarında mahsur kalan hayal kırıklığına uğramış yolcular ve beklenmedik fırtınalar veya teknik kesintiler nedeniyle uçuşların emrivaki iptali, giderek daha fazla insanın hava yolculuğunu tercih etmesiyle giderek daha yaygın hale geliyor ve onlarca yıllık altyapıya ciddi bir yük getiriyor.

Pensilvanya Üniversitesi Weitzman Tasarım Okulu’nda UPS Ulaştırma Bölümü Başkanı ve Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nde şehir ve bölge planlama ile elektrik ve sistem mühendisliği profesörü Megan Ryerson, giderek artan bu zorluklara yanıt veren, hava yolculuk hizmetlerinin daha dayanıklı hale getirmeyi amaçlıyor. NASA tarafından finanse edilen araştırmacılardan ve endüstri mühendislerinden oluşan bir ekip tarafından yönetilen bu proje, Ulusal Hava Sahası Sisteminin büyük fırtınalara, tesis kesintilerine ve havayolu uçuşunu aksatan diğer teknik sorunlara karşı nasıl daha uyumlu olabileceğini araştıracak.

Ağustos ayından başlaması planlanan proje, Ulusal Hava Sahası Sistemini dönüştürmeyi amaçlayan üç kritik hamleye odaklanıyor: senaryo oluşturma, karar verme optimizasyonu ve doğrulama.

Senaryo oluşturma, hava koşullarındaki aksamalar ve trafik sıkışıklıkları gibi potansiyel sorunların gerçekçi simülasyonlarının oluşturulmasını içerir ve proaktif planlamaya ve sağlam acil durum stratejilerine olanak tanır.

Karar verme optimizasyonu bölümü, hava trafik yöneticilerine tavsiyelerde bulunmak ve herhangi bir senaryoya verilen yanıtların etkili ve verimli olmasını sağlamak için gelişmiş tahmin modelleri ve operasyonel araştırmayı kullanır.

Ve son olarak doğrulama, değerlendirme ve çeviri odağı, araştırma sonuçlarının pratikte uygulanmasını sağlar. Önerilen çözümlerin etkilerini ve etkililiğini değerlendirmek için simüle edilmiş ortamlarda ve gerçek dünya ortamlarında test edilmesini ve ardından havaalanı yetkilileri, liman yetkilileri, Federal Havacılık İdaresi (FAA) ve havayolları gibi paydaşlar tarafından uygulanabilecek yönergelerin formüle edilmesini içerir.

 

PAYLAŞ
Kariyerim Dergisi, Türkiye kampüslerinin sesi ve mecrası olmak için kurulmuş üniversite ve kariyer odaklı bir dergi ve web platformudur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here