SEC’in Binance Hamlesi Neyi Amaçlıyor?

5 Haziran tarihinde genel olarak kısaltmasıyla tanınan Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Binance US’e ve Coinbase’e dava açtığını duyurdu. Bu haberin ardından kripto para piyasasında sert düşüşler gözlemlendi. Birçok CT (Crypto Twitter) fenomeninin yükseliş trendi başladı söylemlerinin yanı sıra böyle bir haber, yatırımcıları ters köşe yapmışa benziyor. Peki tek bir dava ile kripto para piyasasından 100 milyar dolarlık bir para çıkışına sebep olan SEC kim? Ve açtığı davalar neyi kapsıyor?

Kim bu SEC? Binance’i Neyle Suçluyor?

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu(SEC), adından da anlaşılacağı gibi ABD menkul kıymet düzenleyicisidir. Hisse senetleri, tahviller, kripto paralar gibi menkul kıymetlerde işlem yapan işletmelerin belirlenen kurallara uygun şekilde hareket edip etmediğini denetleyen federal bir kurumdur. SEC’in başkanlığını yapan Gary Gensler ise kripto karşıtlığı ile biliniyor. Peki gelelim Binance US ve Binance’in sahibi Changpeng Zhao ne ile suçlanıyor sorusuna. Aslında dava oldukça kapsamlı ve ağır ithamlar içeriyor. Binance US’in kullanıcı fonlarının şirket fonlarıyla karıştırılması, CZ’nin farklı hesaplar ve doğrudan şirket üzerinden wash trading yaptığı ve ABD’deki şirketinin kayıtdışı olması gibi maddeler var. Bunların dışında CZ’nin geçen yıllardan itibaren Binance US’deki hisse payını satmaya çalışması da kimileri tarafından ABD tarafından zaten yaklaşık 5 yıldır devam eden Ripple ve benzeri kripto projelerine olan davalardan CZ rahatsızdı ve böyle bir hamleyi bekliyordu olarak görülse de kimileri ise daha sert yorumlar yapıyor ve CZ’yi suçluyorlar. 

SEC tarafından hazırlanan raporda sadece SOL, ADA, MATIC, FIL, SAND, AXS, CHZ, FLOW, ICP, NEAR, VGX, DASH, NEXO coinleri menkul kıymet olarak gösterilmiş. Bu coinlerin Coinbase üzerinden “tradeble” filterini seçince sıralanan coinler olması ve ETH ile AVAX coinlerinin ana hedefi finans ve değer takası olmasına rağmen raporda yer almamaları rapor hakkındaki ciddiyeti yeteri kadar araştırma yapmadan dava açmışlar gibi bir düşünceye iterek azaltıyor. Ayrıca bahsi geçen coinlerin trade’ine imkan veren onlarca ABD merkezli kripto para borsası olmasına rağmen sadece Binance US’e dava açılması ise kafalarda başka bir soru işareti bırakıyor.

Büyük Borsalar Batar mı?

Evet, batar. Hem de FTX olayındaki gibi binlerce insanın tüm varlığını kaybetmesine hatta onlarca insanın da hayatına son vermesine sebep olacak kadar can yakıcı bir şekilde batar. En nihayetinde borsalar birer işletmedir. Kripto para satmak isteyen ve almak isteyen kişileri buluşturan aracı kurumlardır. Risk yönetimini doğru yapamamak, kontrolsüz sermaye hareketleri, teminat gösterimindeki şeffaf olmayan raporlar, kullanıcıların parasını hak sahibiymiş gibi farklı alanlarda yatırım amacıyla kullanmak; tüm bunlar bir kripto para borsasının batması için yeterli sebepler. FTX borsasının batışını hatırlamak gerekirse açıklanan bilanço raporlarında şirketinde yeteri kadar likiditeye sahip olmadığı, yan venture şirketi olan Alameda’nın elinde gereğinden çok daha fazla oranda FTT (FTX’ın kendi tokeni) olduğu gözlemlenmiş ve bunun sebebinin de raporlarında açık verdiklerinden FTT ile kendilerini finanse ettikleri anlaşılmıştı. Tabi sonrasında rakip borsası olan Binance bir FUD oluşturmayı başarmış ve böylelikle kriz tetiklenmişti. Peki FTX 32 milyar değerlemeye kadar ulaşabilmişken nasıl oluyor da batabiliyor? Fikrimce Mayıs 2022’deki Luna krizinden sonra FTX ciddi bir kayıp verdi ve bu yüzden yan şirketi olan Alameda Research’ı fonlayıp riskli varlıklara yatırım yaptı.-Tabii ilginçtir şirket gidip 75 milyon dolara Bahamalar’da gayrimenkul satın almış.- 5 ay sonununda da o zamanın piyasası da göz önünde bulundurulduğunda yaptıkları işlemler hedeflenen rakamları vermemiş olacak ki FTX’in iflası ile sonuçlanan bir süreç yaşanmış oldu.

Peki Binance batar mı?

Bu sorunun net bir cevabını vermek çok zor. Ama Binance en büyük hacim ve rezerve sahip borsa. Sektöre oldukça fazla katkısı olan bir oluşum. Yaklaşık 62 milyar dolar değerinde kripto para rezervi olan Binance’de ortalama 10 milyar dolarlık günlük işlem hacmi gerçekleşiyor. Piyasada günlük ortalama 50-60 milyar dolarlık bir hacim olduğu göz önünde bulunursa Binance’ın büyüklüğü ve önemi daha net anlaşılabilir. FTX olayından sonra daha da dikkatli adımlar atmaya çalışan ve sektöre karşı güvenlerini kaybeden kullanıcıları kazanmaya çalışan Binance rezervlerini açık bir şekilde yayınlıyor. Cex’ler (Merkezi kripto borsaları) arasında ise en çok kullanılan ve güven duyulan borsa olarak görünüyor. Durum böyle iken 300 milyon dolarlık değere sahip Binance US’ i en kötü ihtimalle kapatmak Binance’ı batırmayacak olsa da sektör için ciddi çıkmazlara sebep olabilecek bir olay olabilir.

Dönemsel FUD’lar

Bitcoin ve kripto para piyasası 2012’lerden beri sürekli kripto para borsasının batması, fonlarını çaldırması, birçok kripto paranın hacklenmesi ya da başarısız olması, ülkeler tarafından getirilen yasaklar, regülasyonlar, kısıtlamalar gibi olumsuzluklardan kafasını kaldıramamış bir piyasa. Fakat bunca olumsuzluklara rağmen Bitcoin, Ethereum, Avax, XRP gibi rüşdünü ispatlamış coinlerin öncülüğünde sektör gün geçtikçe gelişiyor ve benimseniyor. Ki Ethereum 2016 senesinde sistemsel bir açığı yüzünden ‘hacklenmiş’ ve hard fork seçeneğini kullanmak zorunda kalmış bir proje. Buna rağmen bile günümüzde en çok kullanılan ve sunduğu çözümler sayesinde hem geliştiricilerin hem de kullanıcıların en çok kullandığı ve geleneksel finansa çözüm olarak en büyük alternatiflerden birisi haline gelmeyi başarmış bir kripto para. Aşağıda Çin tarafından 2021 yılına kadar yapılmış kripto para yasaklarını gösteren bir görsel görüyorsunuz. Dikkatiniz çekecek bir nokta var ise o da Bitcoin’in her seferinde bu savaştan galip çıkmış olmasıdır:)

Özetle

Ben hukukçu ya da ekonomist değilim. Ama yaklaşık 7 yıldır bu piyasada işlem yapıyorum ve sıkı takipçisiyim. SEC’in kararları onanır ya da onanmaz bilemem. Ama basit bir gözlemle şunları söyleyebilirim: Dünyadaki tüm kurumlar ve ülkeler kendi çıkarları için hareket eder. ABD ise dünyadaki en önemli güce sahip yani Amerikan Dolarına. Kriptoların ise en büyük hedefi geleneksel finansa alternatif olabilecek merkeziyetsiz ve şeffaf bir finans ürünü olabilmek.

Bitcoin’in Genesis Blokunda Yer Alan Gizli Mesaj

Hal böyle iken Amerika tarafı elbette kripto piyasasını başıboş bırakmayacak, kendi piyasaları ve pariteleri istedikleri fiyatları, kazançları elde etmeden diğer piyasaların kazandırmasına müsade etmeyecektir. Bunu da gerek SEC yoluyla borsa kapatarak yapar, gerek yasaklar koyar, gerekse regülasyonlar getirerek her şeyi kendi kontrolüne alarak devamlılığına izin verir. Ama kripto para piyasası küresel piyasalar için gerekli bir enstrüman. İnsanların hayatlarını -en azından şimdilik- emtialar ya da şirketler kadar etkilemeden korku-iştah dengesini kurmak için ideal bir piyasa. Binance ise bu piyasanın demir başı ya da amiyane tabir ile kripto para okyanusunun büyük balığı. Onun başına bir şey gelmesi demek sektörün çok ciddi şekilde kan kaybetmesi demek. Dünyanın başı faiz, enflasyon ve işsizlik ile dertteyken de kripto para sektörünü hemencecik rafa kaldıramazlar. Sadece istedikleri şartların olgunlaşması için yaşadığımız süreçteki gibi geçici süreliğine yatırımcıları korkutabilirler. Binance davasını ise bu şartların olgunlaşmasını sağlamak için yapılan bir hamle olarak görebiliriz.

Uzun lafı kısası Binance’e şu süreçte kolay kolay bir şey olmaz. Bu yaşananlar nasıl XRP tarafı 5-6 yıldır, USDT tarafı 3-4 yıldır davalarla uğraşıyorsa ama bir yandan da işlerine devam edebiliyorlarsa aynısı Binance için de birkaç yıllık bir süreç olarak devam edecek. Aynı zamanda da bir nevi Binance nazarında kripto dünyasına aba altından sopa gösterilmiş olunacak. Ama bu söylediğim coinlerin marketcap (market değeri) ve sektör açısından önemleri göz önünde bulundurulmalı. Herhangi bir düşük marketcap coin ya da tokeni bırakın yıla varacak dava süreçlerini, kısaltmalarının herhangi bir davanın arka sayfasında bile yer alsa ciddi sıkıntılar yaşayacağı hatta belki de iflas edeceği aşikardır. Aslında bu davanın bir altcoin eleği olması ve altcoin projesini sürdürmenin, bakın çıkartmanın demiyorum sürdürmenin, gelecek kısıtlamalar ile çok çok daha zor bir hal alacağı da birçok blokzincir araştırmacısı tarafından da dile getiriliyor.

Tabi yaşananlardan bir ders çıkarmak gerekirse DeFi’nin nimetlerinden faydalanmalı ve belki de varlıklarınızı kendi kripto cüzdanlarınızda saklama konusunu gündemine alabilirsiniz. Buraya kadar okuduğunuz için teşekkürler. Merkeziyetsiz yarınlara!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here