Silikon Vadisi’nden 38 Milyon Dolar Yatırım Alan Getir & BiTaksi Kurucusu Nazım Salur Kimdir?

Başarılı girişimci Nazım Salur, Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden
1986’da mezun oldu. Mezun olduktan sonra, mobilya imalatında ve kullanılan endüstriyel tesislerin satışında aracılık yapan çeşitli şirketler kurdu.  Ailesinde de girişimciler olduğundan ve babası da kendi işini yaptığı için bu konularda tecrübeye sahipti.

Üniversite zamanında da part-time ticari girişimler yaptı. Daha sonra ilk teknolojik girişimi olan BiTaksi’yi 30 Ocak 2013 tarihinde kurdu. 2 yıl sonra ikinci girişimi olan, ve dünyada eşi benzeri bulunmayan Getir’i kurdu.

BiTaksi ve Getir projelerinden sonra, bir girişimin içinden başka bir girişim doğurtarak, Kuzeyden markalı suyu satışa çıkardı.“Girişimcinin çok akıllı insanlar olduğu zannedilir. 3 çeyrek akıllı 1 delidir girişimci. Orta sahadan gol atmak gibidir. Antrenör ‘Vur’ demez. Hissedersin vurursun. Gol olursa stat ayağa kalkar, olmazsa laf yersin” sözüyle akıllara kazınan girişimleri ortaya koydu.

Türkiye’de bir girişimin başarılı olmasını çölde çiçek açtırmaya benzetti, yani bu işler sanıldığı kadar kolay değildi. Nazım Salur hem kendisi başarılı bir insan, hem de şans onunla beraber gitmiş anlaşılan, ve şimdi de tüm Türkiye’nin de bildiği kullandığı uygulamalara sahibiz.

Bir röportajında sorulan bir internet girişiminin başarılı olması için temel kriterler nedir sorusuna;

” İnternet alanında özellikle mobil olmak üzere ticaret çok daha fazla pazar payı alarak büyüyecek. İyi bir fikir bulmak, dünyayı takip etmek, tutkulu bir ekiple mücevherci titizliğinde çalışmak ve ısrarcı olmak gerek. Ayrıca doğru zamanda, doğru bütçeyle işe başlanılması da çok önemli. Girişimcilerin bugün en önemli yanlışı bence girişimlerin gerçek ihtiyaçlarının epeyce altında fonlarla işlere başlamaları. Yetersiz miktarda yatırımla yola çıkan girişimciler pazarlama, tanıtım gibi önemli konularda çok çekingen ve korkak davranmak zorunda kalıyor ve bu nedenle aslında belki de başarılı olacak birçok girişim hedefine ulaşamıyor. ” cevabını veriyor.

BiTaksi yolcu arayan taksiciyle taksi arayan yolcuyu buluşturuyor. Cep telefonunuza indirdiğiniz uygulama ile taksiyi çağırıp, ödemenizi kredi kartı ya da nakit olarak yapabiliyorsunuz. Hem yolcular, hem de taksiciler güvenli ve konforlu bir şekilde yolculuk yapabiliyorlar. Ayrıca kullanıcılar taksi çağırdığı anda plaka numarası ve sürücü resmini telefonlarının ekranlarında görebiliyorlar. İsterlerse öncesinde ödeyecekleri tutarı hesaplayabiliyorlar. Şoförlerin uymak zorunda olduğu temel prensipler, ahlak görgü kuralları var. Ceza ve ödül yöntemi de kullanılıyor. Prensiplere uymayanlar 3-7 gün uzaklaştırma cezası gibi cezalar alabiliyorlar. Başarılı olanlara da hediyeler mevcut.

Getir de ge-ti-re-lim GE-TİR reklam müziğiyle aklımıza kazınan getir’den biraz bahsedelim şimdi de. Bu uygulama mağazadan ürünü almak yerine kendi stoklarından tedarik etmek, tedarik edilen bu ürünleri de dakikalar içinde müşteriye yani hedefe ulaştırma prensibiyle kurulmuş. Uygulama üzerinden kolay bir şekilde tıpkı marketten alışveriş yapıyor, daha sonra sepetinizdeki ürünler de 7/24 kapınıza geliyor.

Getir, Silikon Vadisi’nden 38 milyon dolar Seri A yatırımı aldı. Bundan sonraki süreçte uygulamanın hedefi B yatırımını da alabilmek ve bu sayede 100 milyon dolarlık yeni fon oluşturmak. Sadece yurt içinde kalmak değil, yurt dışına da açılmak niyetindeler. Bu yüzden bu yatırım da ilaç gibi gelmiş olmalı. Umarım Türkiye’den Dünya’ya açılır Getir ve böyle girişimlerin adı sıkça duyulur. Bu sebeple de yüzlerce insana iş kapısı açılmış olur.

PAYLAŞ
İstanbul Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here