İngiltere’de Günlük İçilen Sigara Sayısı Azalıyor

Cancer Research UK tarafından finanse edilen ve Nicotine & Tobacco Research dergisinde yayınlanan bir araştırma, İngiltere’de sigara içenler arasında ortalama günlük sigara tüketiminin Ocak 2008’de 14’ten, Ekim 2019’da 11’e düştüğünü, ancak bu azalmanın o zamandan bu yana sabit kaldığını ortaya koyuyor. Her gün sigara içenler artık günde fazladan bir sigara tüketiyor. İngiltere’de günlük içilen toplam sigara sayısı 2011’de 77,1 milyondan bugün 45,5 milyona önemli ölçüde düştü. Bununla birlikte, sigaranın Birleşik Krallık’ta kanserin önde gelen nedeni olmaya devam etmesi, günde yaklaşık 150 vakadan sorumlu olması ve her beş dakikada bir ölüme neden olması nedeniyle tütünle mücadele devam ediyor.

Cancer Research UK, ülke çapında sigarayı bırakma hizmetleri için sürekli finansman sağlanmasını savunuyor ve Hükümetin Tütün ve Elektronik Sigara Yasa Tasarısının hızlı bir şekilde kabul edilmesini ve uygulanmasını teşvik ediyor. UCL Epidemiyoloji ve Sağlık Hizmetleri Enstitüsü’nün başyazarı Dr. Sarah Jackson, tüm sigara türlerinde tutarlı vergilendirme ve düzenlemelerin önemini vurguladı. Çalışma, imal edilmiş sigaralardan daha ucuz elle sarılmış tütüne doğru önemli bir geçiş olduğunu, ortalama sigara içicisinin artık %35 daha fazla elle sarılmış sigara ve %47 daha az üretilmiş sigara tükettiğini kaydetti. Ocak 2008’den Eylül 2023’e kadar gözlemlenen bu eğilim, üretilen sigaralara uygulanan yüksek vergi artışlarına ve yaşam maliyeti krizine bağlanıyor.

Araştırma, sigara içmenin yaşlılar, erkekler, dezavantajlı sosyoekonomik kökenden gelen kişiler ve kuzey İngiltere’de yaşayanlar arasında yaygın olmaya devam ettiğini vurguladı. Birleşik Krallık Kanser Araştırmaları’ndan Dr. Ian Walker, Birleşik Krallık Hükümeti’nin, 2030 yılına kadar sigarasız kalma hedefine ulaşmayı hedefleyerek sigarayı azaltma çabalarını yoğunlaştırmasının aciliyetini vurguladı. Mevcut tahminler, nüfusun en yoksul %10’unun yaşanacağı potansiyel bir dokuz yıllık gecikmeye işaret ediyor İngiltere’de 2050 sonrasına kadar sigarasız statüye ulaşmak pek mümkün görünmüyor. Çalışma, sigarayı bırakmak isteyenleri desteklemek için sigarayı bırakma hizmetlerinin yaygın ve eşit şekilde erişilebilir hale getirilmesinin gerekliliğinin altını çiziyor.

 

Kaynak: UCL

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here