İki Kardeş, İki Düşman, İki Dünya Markası: Adidas ve Puma

Adolf ve Rudolf Dassler

İki Nazi kardeş  Adolf (Adi) ve Rudolf  (Rudolf) Dassler iki dünya devi olan markanın küs kardeşleri.Kurumsal rekabetin ötesinde birbirlerine düşman olan kardeşlerin hikayesini hiç merak ettiniz mi ? Gelin birlikte okuyalım.

  Adolf ve Rudolf  Dassler Almanya’nın Bavyera eyaletinin Herzogenaurach şehrinde doğup büyüyen iki kardeştir. İkinci Dünya Savaşı’nın hemen öncesinde yirmili yaşlarında ayakkabı işine girerler. 1924 yılında annelerinin çamaşırhanesini Gebrüder Dassler Schuhfabrik’i (Dassler Kardeşlerin Ayakkabı Fabrikası) kendi fabrikaları olarak kurarlar ve ayakkabı üretimine başlarlar. Fabrikanın kurulduğu yıllarda kardeşler elektrik sorunu yaşarlar. Dassler kardeşler bu sorunu bisikletten ürettikleri elektrikle derileri kesip üretime devam ederler. Şirketlerinin kuruluş amacı özellikle atletizmle uğraşan sporcular için kullanışlı ayakkabılar üretmekti. Adolf ayakkabıları tasarlayıp üretirken Rudolf ise pazarlama kısmında satıştan sorumluydu.

Hitler 1933 yılında başa geçtiğinde iki kardeş de Nasyonel Sosyalist Alman İşçi Parti’sine üye olurlar.Siyasal kimliklerini asla iş hayatlarına yansıtmayan kardeşler, Nazi Partisi zencilere karşı bir tutum sergilese de  Amerikalı siyahi atlet Jesse Owens ile 1936 yılında yapılacak olan Berlin Olimpiyatları’nda kendi ayakkabılarını giymesi için anlaştı.Düzenlenen olimpiyatlarda ABD’li Jesse Owens, gösterdiği muhteşem performans ile Adolf ve Rudolf’un ayakkabılarını giyerken toplam 4 altın madalya kazandı ve bunun sonucunda ikili büyük bir şöhrete kavuşmuş oldu.Bu durum, iki kardeş arasındaki kıskançlığı daha da arttırmaktaydı. Adolf ve Rudolf’un anlaşamaması, bu ikilinin eşlerine de yansımıştı ve aynı şekilde eşleri de birbirleri ile geçinememeye başladı. Asıl kavga ise müttefikler II.Dünya Savaşı’nda Herzogenaurach’ı bombalarken ortaya çıkmıştı.Yanlış anlaşılma sonucu başlayan ilk kavga da Rudolf düşman askerlerinin şehre doğru gelmesiyle karısını almış, Adolf ve eşinin barındığı sığınağa gelmişti. Rudolf’un sığınağa girdiği anda Adolf abisine doğru “Lanet olsun, geldiler yine.” dedi. Adolf daha sonra sözü Rudolf’a değil, müttefiklere söylediğini iddia etmiş ama Rudolf artık hiçbir sözüne inanmamıştı.O günden sonra ne derse tersini yapmaya,başına ne gelirse kardeşinden bilmeye başladı.

İkili arasındaki anlaşmazlık ve kavga öyle büyüdü ki; savaştan sonra Amerikalıların yayınladığı bir istihbarat raporunda,  iki kere tutuklanan Rudolf’un ikisinde de ihbar edenin (sonradan da olsa) Adolf olduğu ortaya çıktı. Raporda Amerikalılar tarafından yakalanan Rudolf’un, kardeşi Adolf tarafından ihbar edildiği yazıyordu. Takvim yaprakları 1948’i gösterdiğinde  ise Dassler kardeşler yollarını sonsuza kadar ayırma kararı aldılar ve Aurach nehrinin iki yakasında kendi fabrikalarını kurdular. Adolf yanına 40 tane işçiyi alarak nehrin bir  kenarına, adının ve soyadının ilk hecelerini birleştirerek Adidas’ı kurdu. Altta kalmak istemeyen Rudolf ise kalan 13 işçiyle Ruda adında bir fabrika kurdu. Fakat daha sonra bu ismi kulağa daha “atletik” geldiği için Puma’ya çevirdi.

İki kardeşin kurdukları bu fabrikalar II. Dünya Savaşı’ndan çıkan Almanya’nın ekonomisine büyük ölçüde hareketlilik kattı. Fakat halkı ikiye böldü. İnsanlar birbirlerinin alışveriş yaptığı marketlere gitmiyor, çocuklar arkadaşlarını ayakkabısına bakarak seçiyordu. Olay o kadar büyümüştü ki karşı fabrikanın çalışanlarıyla evlenmek hatta flört etmek dahi yasaklanmıştı. Herzogenaurach şehrindeki insanların birbirleri ile konuşmadan önce ayakkabılarının markasına bakmaya başlamasından dolayı, “Eğik Boyunların Şehri” olarak anılmaya başlanmıştı. Dört yıl arayla vefat eden kardeşler aynı mezarlığın iki ayrı ucuna defnedildi. Herzogenaurach ’da   iki kardeşin hikayesinin anlatıldığı bir müze de kuruldu ve iki firmanın da ana merkezi hala burada yer almakta.

Adidas ve Puma arasındaki kavga böyle uzun yıllar devam ederken 21 eylül 2009’da Dünya Barış Günü’ne özel Fifa’nın düzenlediği futbol maçında her iki firmanın CEO’su ve çalışanlarının yer aldığı maçla 61 yıllık kavga sona erdi.

PAYLAŞ
İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi 2.sınıf öğrencisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here