200 Milyon TL’lik Start Up Avcısı: Esas Ventures

Esas Ventures, Türkiye’nin en büyük aile yatırım şirketlerinden Esas Holding’in girişim sermayesi fonudur. Ülkemizin önde gelen holdinglerinden olan Sabancı Holding’in kurucu üyelerinden Şevket Sabancı’nın birinci ve ikinci nesil aile üyeleri tarafından desteklenmektedir.

İstanbul ve Londra’da ofisleri bulunan Esas Ventures, dünya çapında ve ülkemizde yeni iş fikirlerine yatırım yapmak için 200 milyon TL’lik bir fon ayırdı. Esas Ventures’in ana ekibi ise Fethi Kamışlı, Ali Sabancı, Can Köseoğlu, Burak Aydın, Uraz Çay ve Ceyda Keçeli’den oluşuyor.

Esas Holding’in yeni kuşağından Fethi Kamışlı, bir röportajında girişim sermayesi alanında ilerlemenin bir fikir olarak gündemine geldiğini önce bir iş planı çıkardığını sonra bunu ailesine sunduğunu anlatıyor ve ekliyor: “Bu iş için profesyonel bir ekip kurmak gerekiyordu, biz bu adımı attık”.

Bu iş ile profesyonel olarak ilgilenmeye karar veren Fethi Kamışlı araştırma yapmak için Silikon Vadisi’ne gitti. Dünya üzerinde farklı girişim sermayesi fonlarıyla ve aile ofisleriyle görüşüp sektör hakkında bilgi edindi. Bu araştırmalar sonucunda Esas Holding’in girişim sermayesi fonu olan Esas Ventures kuruldu.

Fethi Kamışlı bir röportajında Esas Ventures hakkında şöyle bahsediyor; “Esas Ventures start up kültürünün sınırlarını genişletmek ve Türkiye ile dünya arasında bu alanda bir köprü görevi üstlenmek amacıyla kuruldu. Kurulan ortaklıklar nasıl ilerletilir diye düşünüyoruz. Belli bir bütçeyle Türkiye’deki girişimciler ne kadar çok desteklenebilir? Bu sorunun üzerinde çalışıyoruz”.

“Amaç sadece yatırım yapmak değil mentorluk da yapmak. Esas Ventures, ağırlıklı olarak teknolojiyle bağlantılı girişimlere yatırım yapmak istiyor.”

“Temel amaç ülkemizdeki girişimleri yurt dışına taşımak. Global yatırımlardan örnek vermek gerekirse, Afrika’daki 3 girişime yatırım yapmış durumdayız. Dünyanın önde gelen fonlarından Y Combinator girişimlerini de yakından takip ediyoruz. Fikir aşamasında hiçbir girişime yatırım yapmıyoruz. En azından altı aylık bir satış geçmişi olması gerekiyor. Bunun dışında girişimcinin disiplini ve isteği de çok önemli. Biz de bu ateşin üzerine benzin döküp nasıl daha da büyütebiliriz diye bakıyoruz. Mesela gelen işlerde iki kurucu olması önemli. Tek kurucu olunca one man show oluyor.”

“Bu gösteri işi değil. Dolayısıyla takım olmayı başarmış girişimleri tercih ediyoruz. Egolar törpülenmiş ve görev dağılımı yapılmış oluyor. İşiyle ilgili pazarı iyi bilmesine de dikkat ederiz. Bir de isteklerinde net bir ifade kullanmaları gerekiyor. Sizin gibi bir holdingle olmak bizim için önemli derlerse bunu iyi karşılamıyoruz. Bizden talepleri net olacak.” “

GÜNCEL YATIRIMLAR

200 milyon TL fonla çıkılan yolda, en son geçtiğimiz yıl 14 Eylül’de ABD ve Latin Amerika’daki 4 farklı girişime yatırım yapıldı. Microverse, Vitau, Mipos ve Misfits’e yapılan yatırım tutarı 1 milyon dolar olarak gerçekleşti. Böylelikle Esas Ventures’in yatırım yaptığı startup sayısı 18’e yükseldi.

Başta bu büyük yatırım fonunun kurulması için kararlı ve ısrarlı bir tutum sergileyen Fethi Kamışlı’ya ve ülkemizde ki girişimcilere destek vererek dünyaya açılmalarına olanak sağlayan aynı zamanda global pazarda farklı yatırımlarda bulunan Esas Ventures’a başarılar diliyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here