David Guetta’nın Başarı Hikayesi

David Pierre Guetta, çoğumuzun üniversiteye hazırlık aşamasında dershanelere kayıt olduğumuz yaşta, 17 yaşında müzik dünyasında yerini almak ve büyük bir sanatçı olabilmek için adımlarını atmaya başlamıştı.

7 Kasım 1967 tarihinde Fas göçmeni Yahudi bir baba ile Belçika kökenli bir annenin çocuğu olarak Paris’te dünyaya gelen Guetta, 1994 yılında ülkesi Fransa’da popüler olan melodileri çalarak mesleğinin ilk adımlarını attı.

2001’de Gum Productions’ı kuran Guetta bu sayede dünya çapında adından söz ettirmeye başlamıştır. İlk hit single’ı “Just a Little More Love”ı Chris Willis desteğiyle yayınladı. Guetta’nın ilk albümü Just a Little More Love, 2002’de Virgin Records aracılığıyla piyasaya sürüldü ve 300 bin sattı.

Kariyerinde zirveye ulaşmaya adım adım yaklaştıran 2009 yılı ve sonrası..

The Black Eyed Peas, The E.N.D. adlı albümlerinin ikinci single’ı “I Gotta Feeling”i David Guetta prodüktörlüğünde yayımladı. Dünya çapında büyük ilgi gören şarkı, Amerika’nın da aralarında bulunduğu on yedi ülkede bir numaraya yerleşti. Bir milyon ile İngiltere’de ve altı milyon ile Amerika’da en çok kez indirilen şarkı unvanını kazandı.

2010 Grammy adayları arasında olan Guetta, “When Love Takes Over” ile En İyi Dans Kaydı ve En İyi Remix Kayıt dallarında kazanan kişiydi. Dördüncü albümü olan One Love dünya çapında üç milyon kopya satarak büyük bir başarı elde etmiştir.

Nothing But the Beat albümü ile müzik dünyasının en bilinen isimleri olan; Rihanna ile Who’s That Chick?, Taio Cruz ile Little Bad Girl, Snoop Dogg ile Wet şarkılarına imza attı. Usher, will.i.am, Akon, Jennifer Hudson, Sia, Timbaland albümünde yer alan diğer ünlülerdi.

Nothing But the Beat albümünün ikinci kısmında ise “She Wolf”, “Play Hard”, “Titanium” ve “I’m A Machine” şarkıları yer aldı. Albümün “Play Hard” ve “Just One Last Time” parçaları birçok DJ tarafından yeniden düzenlendi ve bunlar ayrı CD’ler halinde satışa çıktı.

Bu kadar başarı ise sonuçsuz kalmıyor tabiki, David Guetta’nın dünya çapında on beş milyon kadar albüm sattığı bilinmektedir.

5 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here