Yoksulluktan Zirveye Yükseliş Hikayesi: ZARA

Zara’nın kurucusu Amancio Ortega 1936 yılında Kuzey İspanya’da bulunan La Coruna adlı kentte doğmuştur. Babası demir yolu işçisi annesi ise hizmetliydi. Haliyle durumları iyi değildi. Bir gün annesi bir mağazaya veresiye yazdırmak isteyip olumsuz yanıt aldığında Ortega, okulu bırakıp 14 yaşındayken çalışmaya karar vermiştir. Amancio Ortega’nın ilk işi, arkadaşının babasının yeri olan Gala adlı yerel bir şirkette tezgahtarlık yapmak oldu. Burada elleriyle giysi dokumayı, insanlarla nasıl iletişime geçileceğini, bu istekleri de nasıl tedarik edeceğini öğrenmiştir. Boş vakitlerinde bisiklete bindiği bir zaman adeta bir aydınlanma yaşamış ve “önemli olanın stok üretmek değil, müşterilerinin isteklerine hızlı cevap vermek” olduğu sonucuna varmıştır. Bu düşüncenin ilerde onu bir dünya devi yapacağını hatta fast-fashion kavramının öncüsü olacağını nereden bilebilirdi ki?

1972’de Amancio Ortega GOA adında ilk şirketini kurmuştur.
Burada başarıyı yakalamış ve para biriktirmeye başlamıştır. Daha sonra
biriktirdiği parayla Zara’nın ilk adımlarını atmıştır. Ortega,
Zara’nın isim hikayesini şöyle anlatıyor: “Artık bir marka yaratmak istediğimi
biliyordum. Markanın adını Zorba koymak istedim. Çünkü Anthony Quinn’in ‘Zorba
The Greek’ filmini çok beğenmiştim. Fakat isim için başvurduğumda bu ismin
alındığını öğrendim ve çok üzüldüm. Onun yerine Zara’yı seçtim” diyor.

Zara mağazaları 1980’lere gelindiğinde İspanya’nın birçok kentine yayılarak genişledi. ABD, İngiltere derken hızla tüm dünyaya yayılmaya başladı. Zara ülkemizde de 1998’den beri faaliyet göstermektedir.

Zara’nın 2018 yılı cirosu 18.021 milyar Euro’dur . Dünyadaki Zara mağazası sayısı 2 bin 131’dir ve dünyada 96 ülkede Zara mağazası vardır. Zara’nın da içinde olduğu Inditex grubun ise 2018 yılında dünya genelinde 7 bin 490 mağazası vardı.

Ortega’ya göre çoğu büyük şirket, müşteri odaklı olduğunu söylese de gerçekte çoğu, rakiplerinin yaptıklarına göre hareket ediyor. Ortega, tedarik zincirini kontrol edilmesine vurgu yapmıştır. Daha kısa olan tedarik zinciri sayesinde şirket, yeni trendlere daha çabuk yanıt verebiliyor ve mağaza stokları en yeni moda ürünlerle daha erken buluşuyor. Ortega, köklerinize bağlı kalın, yenilikler yaratmayı asla bırakmayın demiştir. Başlangıçta da günümüzde de hıza çok önem vermiştir. Yılda yaklaşık 12.000 yeni tasarım piyasaya sürüyorlar ve  stoklarını haftada iki kez yeniliyorlar! Siparişleri ise 48 saatte teslim alıyorlar. Zara’nın başarısının sırrını başka bir söylemle şu şekilde açıklayabiliriz; değişen zamanlarda sokak modasına ayak uydurması, modanın her gün nasıl değiştiğini izlemesi.

Amancio Ortega tek başına, şu an dünya perakende hazır giyim piyasasının %59,3’ünü elinde tutuyor. Onun bu başarısı dünyanın sayılı zenginlerinden biri olmasını sağlamıştır. Hatta kısa süreliğine de olsa Bill Gates’i geride bırakarak listenin en başında yer almışlığı da vardır.

Amancio Ortega’nın sadece tekstille uğraştığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Kendisinin petrol, bankacılık, turizm ve dünya çapında gayri menkul holdingleri gibi bazı ek yatırımları da var. İlk eşi Rosalía Mera ile birlikte 1986’da The Paideia adlı vakfı da kurmuştur. Hatta bu vakfın projelerinden dolayı aldığı ödüller vardır.

Amancio Ortega’nın birazda özel hayatına bakacak olursak; 3 çocuk sahibidir, eşi Flora Perez ile 2001 yılında evlenmiştir. Özel hayatına dair pek fazla bilgiye ulaşılamıyor. Çünkü Ortega özel hayatıyla gündeme gelmektense başarılarıyla gündeme gelmeyi yeğliyor.

Kaynakça: girisimturkiye.com , yeniisfikirleri.net

PAYLAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here