Üniversiteler için de Reyting Raporu Yayınlanıyor

Ülkeler için, büyük şirketler için önde gelen kredi derecelendirme kuruluşları reyting raporları yayınlıyorlar. Kredi derecelendirme kuruluşlarının bu raporları o ülkeler ve şirketlere yatırım yapmak isteyen kişi ve kurumlar için yol gösterici oluyor. Peki bir üniversite için de kredi derecelendirme kuruluşları reyting raporu açıklıyor mu? Amerika’da ve İngiltere’den bazı üniversiteler milyarca dolarlık bir ekonomik büyüklüğe sahipler. Mesel Harvard vakfının 2021 yılı AUM değeri 50 milyar doların üstüne çıkmış durumda.

Fitch tarafından birkaç gün önce yayınlanan derecelendirme raporunun özeti aşağıda yer almakta.

Chicago Üniversitesi, Illinois

UChicago’nun talep profili son derece güçlü. Bu, üniversitenin araştırma ve tıp alanındaki yüksek öğretim kurumları arasındaki çok önemli konumunu yansıtmaktadır. UChicago, hem yüksek lisans hem de lisans öğrencileri için sürekli olarak çok güçlü bir talep havuzuna sahiptir. Diğer gelir kaynakları eğitim, sağlık, hibe, bağış toplama ve diğerleri arasında çeşitlendirilmiştir. Bağış harcamaları, uzun vadeli bağışların sürdürülmesine ve büyümesine izin vermelidir.

Faaliyet Açıklarına Rağmen Sağlam Düzeltilmiş Nakit Akışı Marjlarının Geçmişi: Üniversitenin işletme riski değerlendirmesi, UChicago’nun çok güçlü kaynak yaratması ve sağlam ayarlanmış nakit akışı üretimi beklentisiyle desteklenmektedir. Üniversite düzenli sermaye harcamalarını sürdürmektedir, Bu, son birkaç yıldaki amortisman giderinin ortalama %100’üne denk gelmektedir. Faaliyet sonuçlarının işgücü ve enflasyonist baskılardan kaynaklanan ters rüzgarlarla karşı karşıya kalmaya devam etmesi beklenirken, Fitch düzeltilmiş nakit akışı marjının zaman içinde %10 artı aralığında kalmasını bekliyor.

Yüksek Borca Rağmen Güçlü Mali Durum: UChicago’nun mali profili, yüksek borç yüküne rağmen güçlü. Mevcut bilanço oranları güçlü, AF-düzeltilmiş borç 2022 mali yılında yaklaşık %155’tir. Fitch, AF-düzeltilmiş borç pozisyonunun bir stres durumunda bile güçlü kalmasını bekliyor. Likidite ve sermaye oranlarında stres durumunun ötesinde herhangi bir önemli zayıflama not üzerinde baskı oluşturabilir. Fitch, düzeltilmiş nakit akışı marjının zaman içinde %10 artı aralığında kalmasını bekliyor. Yüksek Borca Rağmen Güçlü Mali Durum: UChicago’nun mali profili, yüksek borç yüküne rağmen güçlü. Mevcut bilanço oranları güçlü, AF-düzeltilmiş borç 2022 mali yılında yaklaşık %155’tir. Fitch, AF-düzeltilmiş borç pozisyonunun bir stres durumunda bile güçlü kalmasını bekliyor. Likidite ve sermaye oranlarında stres durumunun ötesinde herhangi bir önemli zayıflama not üzerinde baskı oluşturabilir. Fitch, AF-düzeltilmiş borç pozisyonunun bir stres durumunda bile güçlü kalmasını bekliyor. Likidite ve sermaye oranlarında stres durumunun ötesinde herhangi bir önemli zayıflama not üzerinde baskı oluşturabilir. Fitch, AF-düzeltilmiş borç pozisyonunun bir stres durumunda bile güçlü kalmasını bekliyor. Likidite ve sermaye oranlarında stres durumunun ötesinde herhangi bir önemli zayıflama not üzerinde baskı oluşturabilir.

 

PAYLAŞ
Kariyerim Dergisi, Türkiye kampüslerinin sesi ve mecrası olmak için kurulmuş üniversite ve kariyer odaklı bir dergi ve web platformudur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here