Yapay Zeka İnsansılaşabilir Mi? -“Hizalama Sorunu” Kitap Tanıtımı

Bilgisayar bilimi ile insanlığın kesişimini araştıran, beğenilen kitaplarıyla tanınan Brian Christian, Oxford Üniversitesi’nde DPhil’e (Doktora) başlayarak kariyer yolculuğunda yeni bir sayfa açtı. 39 yaşındayken insani değerlerle uyumlu yapay zeka programları tasarlama zorluğunu daha derinlemesine incelemek üzere özel sektördeki işini bırakıp akademiye dönmeye karar verdi.

Doktora yapma kararı, yapay zeka sistemlerinin insan normlarına ve değerlerine uygun şekilde davranmasını sağlama konusundaki kritik konuyu ele alan son kitabı ” The Alignment Problem – (Hizalama Sorunu) “nu tamamlasıyla hissettiği yarım kalmışlık hissinden sonra geldi. Christian, kitaplarının kapsamının ötesine geçen araştırma sorularını araştırmak ve yapay zeka etiği ve uyumu alanını daha derinlemesine incelemek istiyordu.

Kitap yapay zeka sistemlerinin doğru örneklerden doğru şeyleri öğrenmesinin ve insanlar tarafından beklendiği gibi davranmasının nasıl sağlanacağına odaklanıyor. Christian’ın DPhil projesine Oxford Üniversitesi’nden Profesör Chris Summerfield danışmanlık veriyor. Proje bilişsel bilim ve hesaplamalı sinir biliminin, insan değerleriyle daha iyi uyum sağlayan yapay zeka sistemlerinin geliştirilmesine nasıl bilgi sağlayabileceğini keşfetmeyi amaçlıyor.

Christian’ın araştırması, yapay zekada, özellikle “ödül” kavramıyla ilgili olarak insanın karar vermesine ilişkin yaygın varsayımlara yeni bir bakış açısı kazandırmayı hedefliyor. Yapay zeka sistemlerinin tasarımını bilgilendirmek için psikoloji ve sinir biliminden gelen içgörüleri birleştirerek insanların gerçekten değer verdiği ve önemsediği şeyleri yakalayan matematiksel modeller geliştirmeyi amaçlıyor.

Christian, güvenlik, etik ve ekonomik etkiyle ilgili konular da dahil olmak üzere yapay zekanın potansiyel olumsuz etkilerine ilişkin endişeleri kabul etse de akademinin yapay zekanın geleceğini şekillendirmede çok önemli bir rol oynadığına inanıyor. Yapay zeka uyumunun çok boyutlu zorluklarının ele alınmasında farklı perspektiflerin ve kurumsal yapıların öneminin altını çiziyor.

 

Kaynak: ox.ac.uk

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here