UCL Business Toplam 3 Milyar £ Yatırım Aldı

UCL Business’ın (UCLB) yeni bir raporuna göre, yapılan araştırmaları ticarileştirmek ve büyütmek için kurulan UCL’ nin yan iştirakları, son beş yılda 2.200’den fazla kişiye iş verildi ve neredeyse 3 milyar £ yatırım aldı. Bu projeler arasında kritik seviyedeki kanserlerde yeni gen terapileri geliştirmek, kritik kamu altyapılarını korumak için uzaktan denetim teknolojilerinin üretilmesi veya çocukların daha sağlıklı beslenmesini sağlamak üzere çeşitli projeler var.

Rapordaki önemli rakamlar ise şöyle:

  • UCLB’nin 2018-2023’teki bölünmeleriyle elde edilen dış yatırımdan 2,85 milyar £.
  • Aktif UCLB spinout’larında 2.232 kişi istihdam ediliyor.
  • Hemofili için tek seferlik gen terapisi de dahil olmak üzere beşi hastalar için onaylanan 22 terapötik klinik deneylerde test ediliyor.
  • Mercedes-AMG Yüksek Performanslı Güç Aktarma Organları (Mercedes-AMG HPP) ile geliştirilen ve COVID hastalarının hayatlarının kurtarılmasına yardımcı olan CPAP solunum yardımı da dahil olmak üzere yenilikçi teknolojiler için 2.558 aktif lisans.
  • UCL, dış yatırım çekmede Birleşik Krallık’ta ikinci sırada yer alıyor.
  • Rapor, Birleşik Krallık Hükümeti’nin inovasyonu teşvik etmede ve ekonomiyi büyütmede üniversite finansmanının önemini vurgulamasının ardından geliyor.

 

Sonbahar Bildirisinde Şansölye, daha fazla akademisyenin fikirlerini ticari potansiyel için keşfedilebilecekleri bir aşamaya geliştirmelerini desteklemek amacıyla 20 milyon £ ‘kavram kanıtı’ finansmanı taahhüt etti ve şunu belirtti: “Dünyanın önde gelen üniversite araştırmacılarımızın başlamak için doğru araçlara ihtiyacı var. Birleşik Krallık’ta yenilikçi yeni işletmeleri ölçeklendirin ve büyütün.”

Şu anda UCLB’nin gen terapileri, yapay zeka ve karbon azaltımı gibi çok çeşitli inovasyonlar alanında 72 aktif çalışması bulunuyor.

UCL Business CEO’su Dr. Anne Lane şunları söyledi: “Bu raporun da vurguladığı gibi, UCL’nin kritik araştırmaları ve o araştırmaların ticarileştirilmesi, inovasyon odaklı büyümenin örneklerindendir. Ancak her başarının arkasında aynı zamanda bireysel etki hikayeleri de vardır. İster hayat kurtaran gen terapileri, ister öncü teknolojiler, ister toplumsal projeler aracılığıyla olsun, dünya çapında UCL araştırmacıları ve akademisyenleriyle birlikte yaptığımız çalışmalardan olumlu etkilenen insanlar var.”

Belgede, UCL’nin çığır açan araştırmasıyla oluşturulan birçok başarılı şirket özetleniyor. Bu şirketler, istihdam ve ekonomik etki yaratmanın yanı sıra, karbon emisyonlarının azaltılmasından nadir kalıtsal hastalıklara yönelik tedavilere kadar karmaşık toplumsal sorunlara yönelik çözümleri ölçeklendiriyor.

2018’den bu yana beş UCL şirketi Nasdaq’da halka arz gerçekleştirdi ve toplamda 2 milyar £’un üzerinde dış yatırım topladı: Orchard Therapeutics, Autolus, Freeline Therapeutics, Achilles Therapeutics ve MeiraGTx. 

 

Spinout örnekleri: 

  • İlk olarak UCL Kanser Enstitüsü’nde geliştirilen çığır açan immünoterapi kanser tedavileri, artık standart tedavilere yanıt vermeyen lösemi ve lenfoma hastalarını tedavi etmek için kullanılıyor. Autolus halihazırda halka arzda ve halka arz sonrasında 921,6 milyon dolar topladı. 
  • Uzaktan durum izleme sistemleri müşterilerin maliyetlerini %80’e kadar azaltan, 80 kişiye istihdam sağlayan ve 10 ülkede faaliyet gösteren Senceive.
  • Meme kanseri cerrahisinde devrim yaratan Endomag. Teknolojileri dünya çapında 1.000’den fazla hastanede kullanılıyor ve 450.000 hasta faydalanıyor.
  • Okul öncesi çocuklarda obezitenin önlenmesi ve yönetiminde etkili olan tek kanıta dayalı programla çocuklara daha sağlıklı bir başlangıç sunan TrimTots. Program 11 merkezde başarıyla uygulanıyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here