Teknopark İstanbul, İnovatif Projelere Destek Sağlayacak

Türk savunma sanayisinin inovasyon merkezi olan Teknopark İstanbul ev sahipliği yaptığı şirketlere sağladığı olanak ve hizmetleri genişletmeye devam ediyor. Son olarak Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) iş birliğinde Bilgi ve Doküman Birimi’ni kampüs içerisinde açan Teknopark İstanbul bu birimle firma ve girişimcilere sınai haklar konusunda bilgi ve destek sağlamayı hedefliyor. Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) Sınai Haklar Birimi Sorumlusu ve Patent Uzmanı Nurcan Altay’ın desteği ile faaliyetlerini sürdürmesi planlanan birimin girişimcilere yol göstermesi hedefleniyor. Birim; yenilikçi kültürün oluşturulması, markalaşma çabalarının desteklenmesi, katma değeri yüksek buluş ve tasarımların üretilmesi konularında önemli katkılar sağlayacak.

Bilgiyi üretmek kadar üretilen bilginin ticarileşmesi ve korunmasının da oldukça önemli olduğu gerçeğinden hareket ettiklerini dile getiren Nurcan Altay: “Teknopark İstanbul TTO olarak bilimsel ve teknolojik bilgiyle kalkınmaya aracılık etmek ve üretilen bilginin ticarileşmesini sağlamak amacıyla hareket ediyoruz. Bu bağlamda 2019 yılında 19 patent başvurusunun gerçekleştirildiği Teknopark İstanbul’da TTO aracılığıyla 18 başvuruya destek verdik. Son olarak TÜRKPATENT ile kampüsümüzde açacağımız Bilgi ve Doküman birimiyle bilgiyi üretme ve toplumun yararına kullanılabilir bir değere dönüştürme esasıyla hizmet vereceğiz. Fikri ve sınai hakların etkin bir şekilde korunmasına ilişkin çalışmalarımızın bir parçası olan bu birim sayesinde Teknopark İstanbul’da faaliyet gösteren firma ve girişimciler; sınai mülkiyet haklarına ilişkin her türlü bilgi ve dokümana, ilgili ulusal ve uluslararası mevzuat ve yayınlara ulaşabilecek. Ekibimizle görüşerek sınai haklar konusunda destek alabilecek ve patent veri tabanlarında araştırma yapılması için uygun ortamın tesis edilmesini konusunda desteklenecek. Bu bağlamda, firmalarımız yeni birimimiz hakkında daha detaylı bilgi almak üzere yönetim binasındaki TTO ofisini ziyaret edebilirler.”

PAYLAŞ
Kariyerim Dergisi, Türkiye kampüslerinin sesi ve mecrası olmak için kurulmuş üniversite ve kariyer odaklı bir dergi ve web platformudur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here