Silk and Cashmere Kurucusu Ayşen Zamanpur Kimdir?

Ayşen Zamanpur kimdir?

Ayşen Zamanpur ilk olarak Robert Koleji ardından ise Boğaziçi Üniversitesini bitirdi.Türkiye Şişecam’da planlama uzmanı olarak çalıştıktan sonra Galleria’da Benetton bayisi açtı. Evli ve 2 çocuk annesi başarılı bir kadın.

Ardından Silk And Cashmere…

1922’de İç Moğolistan’a yaptığı yolculuktan sonra kaşmirin ana vatanını tanıdı ve Silk and Cashmere markasını yarattı.

Ardından aynı yıl içerisinde Zürih’te ilk mağazasının açılışını yaptı.Girişimcilik alanında çok başarılı olan Zamanpur, yıllar içinde markasını 26 ülkede 200’e yakın satış noktasına ulaştırdı.

Marka; oldukça başarılı ürünler içeriyor. Kaşmirden yapılmış kadın ve erkek kıyafetleri,aksesuarları,ev tekstili ve kişisel bakım ürünlerini içeriyor.İnternet sitesinden online alışveriş de yapılıyor.Silk and Cashmere denilince ismi kalite ile anılıyor.

Ayşen Zamanpur’u yurt dışında ”Dünyayı fetheden kaşmirci” olarak tanıyorlar.

Silk&Cashmere markasının elde ettiği başarı sekiz bilimsel kitaba konu olmuş, hakkında on iki ayrı defa yüksek lisans bir kere ise doktora tezi hazırlanmış.Şimdilerde ise üniversitede vaka çalışması olarak okutuluyormuş.

İçindeki başarılı girişimci ruhunu durduramayan Zamanpur, turizm sektörüne el atmayı da planlıyor.İstanbul ve Gökçeada’da kaşmirin otelini yapmayı planlıyor.Konuşmalarında başarıları risk almasına ve kafasına koyduğu işi yapmaya bağlıyor ve teorik bilgilerden çok insanın gerçek hayatta çalışarak öğrendiğini söylüyor.


         

Girişimcilik ve markalaşma adı altında onlarca ödül aldı, son olarak ABD’nin ‘Mükemmel Girişimcilik’ ödülünü kazandı.Kaşmir Yolu adında 270 sayfalık bir kitap yazdı.Ekim 2012 tarihli bu kitabın içinde bu yola nasıl çıktığı,başarıları ve markalaşma öyküsü yer alıyor.

Ayşen Zamanpur gibi kadınlarımızın tüm girişimci kadınlara örnek olması dileğiyle.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here