Perakende Sektörü 2017 yılını nasıl geçirdi?

Perakendecilik, pazarlama karmasının dört unsurundan biri olan dağıtım faaliyetlerinin bir öğesi olup dağıtım kanalında hedef tüketici kitlesinin ihtiyaç ve taleplerini karşılamak üzere mal veya hizmet üreten işletmelerin ürünlerini doğrudan tüketicilere iletmeye yönelik yürütülen pazarlama faaliyetidir.

Deloitte Global tarafından hazırlanan Perakendenin Küresel Güçleri 2017 raporuna göre perakendecilik sektörü istikrarlı bir şekilde büyümesini sürdürdü.

Listede ilk 4 yerini korurken Walgreens Boots Alliance yüzde 17.3 büyüyerek 5 sıra yükseldi ve 5. sıraya yükseldi. Amazon ise top 10 listesine adım attı. En büyük 10 firma ise top 250’nin %30.4’ünü oluşturdu.

Devler liginde ülkemizi yine BİM temsil ediyor. Geçtiğimiz seneye nazaran gelirinde bir düşüş yaşansa da en büyük perakendeciler sıralamasında 6 sıra ilerledi ve 147. sırada yer aldı.

Raporda öne çıkan trendler ise şöyle


– Az daha fazladır.
 Müşteriler artık kendilerini, daha az sahip oldukları ürünler üzerinden ve daha çok varlıkları ve deneyimleri ile hayatlarını nasıl düzenledikleri üzerinden tanımlıyor.

– “Takip” ekonomisi. Müşteriler sosyal medyada yarattıkları kişisel markalarını yansıtan ürünler ve deneyimler arıyor.

– Dünyanın ‘‘perakendeleşmesi’’. Günümüzde bir perakendecinin ne olduğunu ve ne yaptığını tanımlanmak oldukça zor bir hale geldi. Geleneksel olmayan perakendeciler müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak için abonelik hizmetleri ve sürpriz indirimli satışlar gibi yeni iş modelleri geliştiriyor.

– Talep üzerine alışveriş ve tatmin. Bu trendin etki düzeyi perakendecilerin müşterilerin talep üzerine alışveriş iştahını ne düzeyde karşılayabileceği ile alakalı.

– Yıkıcı teknolojiler. Yapay zeka, sanal gerçeklik ve robot teknolojisi gibi yıkıcı teknolojiler yaşamlarımızı ve nasıl alışveriş ettiğimizi değiştiriyor.

Sayılarla Perakendenin Küresel Güçleri 2017

-Top 250 perakende firmasının toplam geliri 4.31 trilyon $.

-Top 250’deki perakende firmalarının ortalama gelirleri 17.2 milyar $

-Yıl bazında büyüme % 5.2

-2010-2015 yılları arasında bileşik büyüme hızı % 5.0

PAYLAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here