Öğretmenlere Uzay Eğitimi

Ahmet Eyisoy (Turkey) Team Harmony (Alpha Mission) Day 3 of the Honeywell Educators at Space Academy at the US Space and Rocket Center in Huntsville, Alabama, Saturday, June 18, 2016.

Türkiye’den toplam 12 öğretmen, Honeywell’in (NYSE:HON) ABD Uzay & Roket Merkezi ile gerçekleştirdiği işbirliği kapsamında, 25 farklı ülkeden 200’ün üzerinde eğitimciyle, “Honeywell Eğitmenleri Uzay Akademisi’nde (HESA)” programı kapsamında bir araya geldi.

Honeywell Hometown Solutions tarafından geliştirilen ve 8 – 21 Haziran, 2016 tarihleri arasında hayata geçen ödüllü burs programı, matematik ve fen öğretmenlerinin, bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarındaki eğitim çalışmalarında daha verimli olabilmelerini amaçlıyor. İlk kez 2004 yılında hayata geçen ve Türkiye’nin 2013 yılından bu yana 30 öğretmenle katılım gösterdiği program, 56 ülkeden toplam 2576 eğitimciyi mezun etti.

  • 2013 yılından bu yana Türkiye’den toplam 30 öğretmen Honeywell’in eğitimcilere özel olarak düzenlediği Uzay Akademisi (HESA) programına katıldı
  • Honeywell bu yıl da Türkiye’den 12 ortaöğretim görevlisini, dünyanın farklı ülkelerinden katılım gösteren 200’den fazla eğitimci ile birlikte ABD Uzay & Roket Merkezi’nde bir araya getirdi
  • Öğretmenler simultane astronot eğitimi ve inovatif araçlar sayesinde bütünsel eğitim tekniklerine katkı sağlayacak deneyimler kazandı

Astronomi ve uzay bilimini sınıfa taşımak için ilham aldılar

Öğretmenler program kapsamında, bilim ve uzay keşfi odaklı, 45 saatlik sınıf ve laboratuvar eğitimine tabii tutuldular. Katılımcılar, keşif odaklı laboratuvar eğitimlerinin yanı sıra, senaryo içerikli uzay görevleri, karada ve suda hayatta kalma, takım ve interaktif uçuş eğitimlerini içeren astronot egzersizleri gerçekleştirme fırsatı buldular.

Fen ve Teknoloji Öğretmeni Hülya Yeşilyurt programla ilgili, “Bu program sayesinde, fen bilgisi öğretmeni olarak öğrencilerime ileride astronomi ve bilimle uğraşmaları konusunda ilham kaynağı olacağım için heyecanlıyım. Okulumda öğrencilerime ve meslektaşlarıma yaşam boyu öğrenmeye teşvik edici birçok deney ve aktivite aktarabilecek olmam gurur verici” şeklinde konuştu.

Fen Bilimleri Öğretmeni Basriye Öngel ise, “Honeywell Eğitmenleri Uzay Akademisi’nde (HESA) programı ile birçok deneyim yasadım ve alanım adına önemli kazanımlar elde ettim. Öğrencilerimin STEM (Bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik) alanındaki gelişimlerine katkıda bulunacağına ve ufuklarını açacağına inandığım bu deneyimleri yeni eğitim öğretim yılında onlarla paylaşmak için sabırsızlanıyorum” dedi.

Roket Merkezi Yetkili Müdürü ve CEO’su Dr. Deborah Barnhart konu ile ilgili şu şekilde konuştu, “Her yıl dünyanın farklı yerlerindeki öğretmenlere sunduğumuz bu program kapsamında Honeywell ile işbirliği yapmaktan gurur duyuyoruz. Honeywell Eğitmenleri Uzay Akademisi’nde (HESA), eğitim yöntemlerini değiştirecek ve öğrencilerin çalışma isteğini artıracak bir çok farklı teknik sunuluyor. Program, öğrencilerin sınıflarda ve işyerlerindeki başarılarına öncülük etmesi için öğretmenlere yenilikçi araçlar kazandırıyor”.

Honeywell Türkiye ve Orta Asya Başkanı Orhan Geniş ise, “Bilimsel eğitimin gelişimi için gerekli yenilikleri görüyor ve Honeywell Eğitmenleri Uzay Akademisi’nde gibi programlar sayesinde bu boşlukları doldurmayı hedefliyoruz. Amacımız, geleceğin bilim insanı, mühendisi ve matematikçileri olacak genç yetenekler arasında bir bağ kurmak”dedi.

Detaylı bir başvuru sürecini tamamlayan HESA adayları, Honeywell sponsorluğunda, tüm eğitim, yol ve konaklama masraflarını içeren kapsamlı bir burs ödülüne layık görüldü. Bugüne kadar 3 milyondan fazla öğrenci, HESA’nın sağladığı bu paha piçilmez öğrenim tekniklerinden faydalandı.

PAYLAŞ
Kariyerim Dergisi, Türkiye kampüslerinin sesi ve mecrası olmak için kurulmuş üniversite ve kariyer odaklı bir dergi ve web platformudur.