MBA Nedir? – İşletme Yönetimi Yüksek Lisans Rehberi

MBA Nedir?

Öncelikle MBA’nın açılımından başlayalım. MBA Master of Business Administration yani İşletme Yönetimi Yüksek Lisansı anlamına gelir. Bu kadar popüler olmasının ana sebeplerinden birisi MBA diplomasına sahip olanların yıllık gelirlerin yüksekliğidir.

İnsanları üst düzey yönetme kabiliyetine ulaştırmak ve onları bilgiyle uzmanlaştırmak amaçlı uluslararası kabul görmüş bir yüksek lisans derecesidir.
Çoğu ülkedeki İşletme okulları adaylarına tam-zamanlı yurt dışında MBA, yarı zamanlı MBA, yönetici MBA ve uzaktan MBA gibi değişik olanaklar sunmaktadır.

İşletme Yönetimi Yüksek Lisansı alanında öğrencilere pazarlama, finans, muhasebe, ekonomi, iletişim, insan kaynakları ve operasyon yönetimi gibi alanlarda dersler sunulur.

Financial Times’in yaptığı bir analize göre piyasa değeri ile dünyanın en büyük 500 şirketinin %31’inin MBA mezunları tarafından yönetiliyor.

MBA mezunu olduğunuzda kazanacağınız ortalama maaş miktarları:

  • Amerika’da – yıllık 84,650 €
  • Avrupa ülkelerinde – yıllık 100,000 €

2-3 yıllık süre içinde, MBA için yaptığınız tüm yatırımların karşılığını alıyorsunuz.

En iyi işletme okullarında yapılan 2 yıllık ortalama MBA ücretleri ise şöyle:

  • Amerika’da – yıllık 101,200 €
  • Avrupa’da – yıllık 9,800 – 35,600 €

Bir MBA programı dünyadaki en iyi şirketlerde üst düzey pozisyonlarda çalışmanızı sağlayabilir, olur da ben kendi işimde çalışmak istiyorum derseniz onda da size çok büyük katkı sağlayacaktır.

Ayrıca katıldığınız program ile çok farklı çevrelerden profesyonellerle tanışma ve çevrenizi genişletme fırsatına sahip olursunuz.

Hakkını vererek yapacağınız bu eğitim programı size her anlamda katkı sağlar. Gerek katılacağınız konferanslar, seminerler gerekse çevrenizden ötürü kendinizi hep bilgiye aç hissederek daha da geliştirmek isteyeceksiniz. Bu da sizin yararınıza olacak.

Eğer yüksek lisansınızı yurt dışında yapmak isterseniz de sadece okulla ilgili değil hem de başka ülkede yaşamayı deneyimlemiş olacaksınız. Belki de o ülkede kalıp global şirketlerde çalışma fırsatını yakalarsınız, kim bilir.

Bir de EMBA vardır.

EMBA açılımı ise Executive Master of Business Administration’dur. Yani yöneticiler için açılmış programdır.

Executive MBA programı en yüksek ücretli MBA programıdır denilebilir. EMBA programına başvuran kişilerin çoğunluğu bu ücreti kendi ödemez. Şirket aracılığıyla başvururlar, bunun sonucunda da şirket gönderdiği kişinin bilgilerinden faydalanmak ister.
EMBA programlarına başvuracak kişilerin yaşça daha büyük olması ve deneyimli olması beklenir.

Başvuranların 10-15 yıl gibi kapsamlı bir şekilde iş tecrübesine sahip kişilere hitap etmektedir. Profesyonel bir geçmişe sahip olunması istenir.

PAYLAŞ
İstanbul Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here