Kripto Para ve Dijital Para

Son günlerde Thodex vurgunu söylentileri sebebiyle kripto para dünyası büyük bir yara aldı. Dijital dönüşümdeki gelişmeler, pandemi gibi sebeplerden dolayı sanal para birimlerine daha da yaklaşmış durumdayız.
Haliyle bu konuda pek bilgisi olmayan kişiler de olayı anlamaya çalışıyor. Dijital para ile karıştırılan kripto para nedir? Dijital paradan farkı nedir? Bu sorulara cevap bulalım.

Kripto Para Nedir?

Kripto para, başka bir deyişle şifreli para, güvenli işlem yapmaya olanak sağlayan, tamamen dijital, alternatif para birimi olarak ifade edilen sanal paralardır. Dijital para ile sıklıkla karıştırılmaktadır. Fakat dijital paranın kripto paradan daha kapsayıcı olduğunu bilmek bu noktada önemlidir.

İlk kez 2009 yılında Satoshi Nakamoto tarafından “Bitcoin” isimli ilk kripto para ortaya çıkmıştır. Üretilen Bitcoinler, hiçbir kurum/kuruluşa bağlı kalınmadan transfer işlemi gerçekleştirilebiliyor, hükümetler tarafından da kontrol edilmiyordu. 2009’dan beri Bitcoin’e alternatif olarak pek çok altcoin tanımlanmştır.

Kripto paraların özellikleri nelerdir?

-Kripto paraların bir merkezi bulunmamaktadır. Herhangi bir otorite tarafından düzenlenmez, denetlenmezler.

-Ülkelerin ekonomik durumlarından etkilenmezler.

-Hesaplarda dondurulma ya da el konulma gibi müdahaleler yapılmaz.

-İşlemlerinde kişisel bilgilere ihtiyaç duymazlar.

-Üçüncü bir taraf/alıcı yoktur.

Dijital Para Nedir?

Dijital para, elektronik paraların tümünü tanımlayan bir kavramdır. Bankadaki hesabımızda olan paranın temsili olarak düşünülür.

Dijital paranın özellikleri nelerdir?

-Fiziksel para gibi diğer para birimlerine dönüştürülür.

-Farklı bankalar arasında işletilebilir bir yapıya sahiptir.

-Saat sınırı olmadan 7/24 her türlü işlemle kullanılabilir.

-Dijital para, kripto paradan farklı olarak merkezi bir yapıdadır.

-Yapılan işlemlerde gerçek bir kullanıcı kimliğine ihtiyaç duyulur.

-Para yaratma maliyeti ya düşük ya da sıfıra yakındır.

Dijital para ile kripto para arasındaki farklar nelerdir?

+Dijital para, kripto paraları içine alan daha geniş bir küme olarak düşünülebilir. En temel fark budur.

+Ayırt edici bir fark da merkezi olup olmamasına bağlıdır. Dijital paralar yasal kabul edilirken, kripto parada bu durum farklı işler:

Dijital paralar otorite tarafından yaratılır, bir merkez tarafından düzenlenir ve denetlenir. Yapılacak işlemler de otorite onayıyla gerçekleşmektedir. Kripto para birimleri ise dijital paralardan farklı olarak; merkezi bir yapısı olmadan, düzenlemelerin topluluğun çoğunluğu tarafından yapılan sanal paralardır. Dolayısıyla değeri de piyasa tarafından belirlenmektedir. Yapılan tüm işlemler blokchain teknolojisiyle kayıt altına alınır. Yaşanabilecek herhangi bir sorun da sorabileceğiniz bir tüzel kişilik bulunmaz.

+ Kripto para, beklentilerle doludur. Resmi otoriteler tarafından pek destek görmezler dolayısıyla gelişmemiş bir piyasada hareket ederler. Haliyle dijital paraya göre daha değişken bir yapıya sahiptir. Dijital paraların merkezi bir otorite tarafından destekleniyor olması daha az dalgalanması gerekliliğini düşündürür.

+Dijital paralarda işlemler gizli kalmaz. Çünkü yapılan işlemler kişisel kimlik gerektirir. Dolayısıyla kripto para bu noktada dijital paradan ayrılır. Kripto para işlemlerinde kullanıcılar anonim olarak kalır (genellikle), işlemler gizli yapılsa da işlemler kayıt altında tutulur.

+ Her ne kadar son zamanlarda yaşanan olaylardan sonra güvenlik konusu benim için soru işareti olsa da kripto paranın şifreli olması nedeniyle siber saldırılara karşı güvenli olduğu düşünülmektedir.

Sonuç itibariyle, kripto para ve dijital paranın ne olduğunu, birbirinden ayrışan noktalardan bahsetmiş oldum. Her ne kadar güvenlik açısından kripto paranın daha güvenilir olduğu düşünülse de, yapılacak işlemler son yaşanan olaylar da göz önünde tutularak yapılmalıdır.

PAYLAŞ
İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi 4. sınıf öğrencisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here