Palindrom Cümlelerle Kitap Yazmak: Barry Duncan ile Tanışın

Kelimeler, Barry Duncan’ın hayatında her zaman merkezi bir rol oynamış. 40 yılı aşkın bir süredir çeşitli kitapçılarda çalışmış. Sık sık okuyor ve romanlar, çocuk kitapları, şarkı sözleri ve piyesler yazmaya çalışıyor.

Ancak Duncan, “An Almanac of Words at Play” kitabına rastlayana kadar kelimelerin geriye doğru gidebileceğini fark etmemişti. 1980’lerin başında yaptığı keşif, onu onlarca yıl izleyeceği bir yola soktu. Eğlenmek için ve sonra alışkanlıktan, yazılı olarak gördüğü sözcükleri ters çevirmeye, çevrildiğinde yeni anlam kazanan sözcükleri fark etmeye ve geriye ve ileriye okunabilen cümleler – palindromlar – yazmaya başladı.

Bugün Kendall Meydanı’ndaki MIT Press Kitabevi’nde personel olarak çalışan Duncan, profesyonel bir palindrom uzmanı olarak ün kazandı. Kreasyonları galerilerde, seçkin antolojilerde yer aldı ve yakında çıkacak bir belgeselin konusu oldu. Ters çevrildiğinde anlamını yitirmeyen 800 kelimelik destanlar dahi yazdı. Müzayede ödülü olarak kullanılan tersine çevrilebilir şiirler yazdı. Ve doğum günleri, yıldönümleri ve diğer günler için hediye olarak kullanılmak üzere sayısız palindrom yazdı.

Yine de Duncan çoğunlukla palindromları eğlence için yazıyor.

Duncan: Umarım insanlara iki yönde neyin başarılabileceğine dair bir fikir verir. Tabii ki, insanların onları takdir edeceğini de umuyorum. Palindrom yazdığınız kişi veya kuruluşun olumlu yanıt vermesi her zaman daha iyidir.

Palindromlar ile haşır neşir olmaya başladığından, Duncan antik alanı ana akıma taşımayı ve insanlara neyin mümkün olduğunu göstermeyi umuyor.

“Gerçekten yapmak istediğim şey, palindrom yazısını edebi bir biçim olarak yerleştirmek, insanlara güzel, eğlenceli, olgusal ve gerçek edebi değeri olan palindromlar yazabileceğinizi göstermek” diyor.

İki yönde yazmak

Duncan, New Jersey, Cherry Hill’de büyürken kelimelere olan sevgisini keşfetti. İlk işine 1979’da Philadelphia’da bir kitapçıda başladı ve o zamandan beri ara sıra kitapçılarda çalışmaya devam etti.

Envanter bilgisayara aktarılmadan önce, Duncan’ın başlıklar ve yazarlar konusundaki keskin hafızası ona iyi hizmet etti. Ezberleme daha az gerekli hale gelse bile, Duncan atmosferi sevmeye başladı.

“Kitapçılarda çalışmak her zaman harikadır. Zeki, yetenekli insanlarla çalışıyorsunuz, harika müşterilerle tanışıyorsunuz” diyor. “1981’de ilk kitapçı işimden ayrıldığımda, ‘Bunu bir daha yapmama gerek yok’ diye düşündüm ve şimdi bundan başka neredeyse hiçbir şey yapmadım.”

Palindromları keşfettiğinde Duncan’ın başına benzer bir şey geldi. Yazı biçimini ilginç buldu ama bunun hakkında fazla düşünmedi.

Duncan, “Bir kelime görürdüm ve belki tersine çevirirdim, ama bir hikaye anlatabileceğiniz veya gerçekte olan bir şey hakkında yazabileceğiniz hiç aklıma gelmemişti,” diyor Duncan. “Ya da bir manşet okuyup ‘Bunun hakkında bir şeyler yazacağım’ diyebilirsiniz. Bu aktiviteyi eğlencenin ötesine götürebileceğimi düşünmezdim.”

Duncan’ın palindrom tutkusu giderek arttı. 2008’de cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili bir palindrom yazdı. İki yıl sonra, Cambridge’in Porter Meydanı’ndaki Greenward mağazasının sahibi olan arkadaşları ondan üçüncü yaş günü şerefine bir palindrom yazmasını istediler. Bu palindrom, “2012’nin En İyi Amerikan Gerekli Olmayan Okumaları”nda bile yer aldı.

“Aniden her şeyi iki yönde daha net görmeye başladım. Gittikçe daha iyi hale gelen ve daha çok normal yazıya, daha çok konuşmaya benzeyen şeyler yazmaya başladım. Bir tür beceriksiz cümleyi bir araya getirmekten biraz daha karmaşık bir şey yapabileceğimi görmeye başladım.”

Harcadığı emek, onda ömür boyu sürecek bir yazma tutkusunu alevlendirmeye başladı.

Duncan, adımlarını attığından beri nereye giderse gitsin yanında siyah bir kalem ve not defteri taşımaya başladı. Başlamak için, sayfanın üst kısmına alfabenin harflerini yazıyor. Trende, işte ve yürüyüşlerde aklına gelenleri not alıyor. Ancak tercih ettiği yazma biçimi kanepede uzanmak, not defterini başının üstüne koymak ve harflerin zihninde dönüp durduğunu hayal etmek.

Duncan, “Gördüğüm şey önce palindromun ortası oluyor. Sözcük dağarcığını da düşünmelisiniz. Kulağa mümkün olduğunca normal dil gibi gelen bir şey istiyorsunuz ve orta diliniz önemli ama işlerin burada döndüğünün bariz olmasını istemiyorsunuz, bu yüzden mümkünse kusursuz bir orta yaratmaya çalışıyorsunuz.”

İşte Duncan’ın MIT başkan değişimi için yazdığı bir palindrom: 

Dual.

Is time. Rafael went, so passes.

Sally’ll assess a post. New leaf.

Are MIT’s.

I laud 2.

 

Duncan, “İnsanlara her zaman, eğer palindrom yazmaya başlamak istiyorsan, söylediğin her kelimeyi, duyduğun her kelimeyi, gördüğün her kelimeyi, yazdığın her kelimeyi tersine çevirerek başlaman gerektiğini söylerim, sonra bunu içselleştirmeye başlarsın” diyor.

Duncan, 100 karakterden fazla olan her şeyi uzun bir palindrom olarak adlandırıyor. 100 kelimeden fazla olan her şey epik bir palindromdur. Sonra, Duncan’ın yalnızca iki kez yaptığını söylediği mega palindrom var – bir kez arkadaşının dükkânıyla ilgili palindrom (1.291 karakter) ve Harvard University Press kitabevinden iki meslektaşının ikili biyografisi olarak hizmet veren 800 kelimelik kitap.

“Herkesin bir yönde yazabileceği herhangi bir şey hakkında iki yönde yazabileceğimi söylemeyi seviyorum.”

Evim Evim Güzel MIT’im 

Duncan, ilginç kültürüyle tanınan bir kampüs olan MIT’ye geldiğinde bir ev sıcaklığıyla karşılaştığını söylüyor.

“MIT’nin benim gibi farklı işler yapan kişiler için mükemmel bir yer olduğunu düşünüyorum” diyor. “Ters çevrilebilir bir ritim içindeyim, yazacak çok şey buluyorum ve insanlar yaptıklarımı takdir ediyor gibi görünüyor. İşimi seviyorum ve çok iyi bir yerde olduğumu hissediyorum.”

Enstitüye geldiğinden beri Duncan, MIT.nano, MIT Press, MIT List Görsel Sanatlar Merkezi, Kunduz Tim ve Sanat, Kültür ve Teknoloji programı için palindromlar yazdı. Şu anda MIT Müzesi hakkında bir dizi palindrom yazıyor.

Duncan, “İnsanlar pek iyi palindrom görmüyor, bu yüzden insanların ilgisini çekmek zor bir şey,” diyor. “Bir şeyler yazacağım ve bunu takdir edebileceğini düşündüğüm insanlara göndereceğim. Bunları yazarken büyük keyif alıyorum. Düşündüğünüzden biraz daha çok yönlü olduğunu göstermeyi umduğum tersine çevrilebilir şeyler yaptım.

Duncan’ın bazı palindromları insanları gözyaşlarına boğdu, bu tepkilerin kendisi için çok dokunaklı anlar olduğunu söylüyor.

“Bunu sevdim çünkü her zaman gerçekleri bir palindromda bildiriyorsam, bu gerçeklerin doğru olmasını istediğimi ve duyguları ifade ediyorsam bu duygunun gerçek olmasını istediğimi söylemişimdir.”

Duncan, mesleğinde ilerledikçe palindromların daha iyi bilinen bir yazı biçimi ve belki de daha fazlası olmasını umuyor.

Duncan: İnsanların yeni edebi şeylerin yapılabileceğini bilmesini istiyorum. Bence palindrom yazmanın ötesinde tersinirlikle bir şeyler yapılabilir, ama tam olarak ne olduğunu bilmiyorum. Bir problemi sadece tersine çevrilebilir kalıplarla çözebilseydiniz, bu harika olurdu. Ama hepsi bu kadarsa, sadece palindromlar yazmak, benim için yine de oldukça tatmin edici.

Kaynak: MIT

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here