Kanser İçin Çözüm Makrofaj Hücreleri Olabilir Mi?

Singapur Ulusal Üniversitesi’ndeki (NUS) Singapur Kanser Bilimi Enstitüsü’nden (CSI) araştırmacılar, yaygın büyük B hücreli lenfoma (DLBCL) için kemoterapi sonrası nüksün anlaşılmasında önemli ilerleme kaydetti. Yardımcı Doçent Anand Jeyasekharan liderliğindeki çalışma, tümör ortamındaki bir tür bağışıklık hücresi olan makrofajlara odaklandı ve bu hücrelerdeki değişikliklerin hastanın iyileşmesi ve hayatta kalma oranlarıyla bağlantılı olduğunu keşfetti.

Makrofajlar, mikropları ve ölmekte olan hücreleri yutmaya yardımcı olan bağışıklık hücreleridir. Kanserlerde sıklıkla görülmelerine rağmen lenfomadaki rolleri daha önce belirsizdi. Çalışmada, DLBCL’nin tümör ortamındaki makrofajların moleküler özelliklerini araştırmak için CSI Mikroskop ve Çoklu Tahlil (MMA) çekirdek tesisinde Dijital Uzamsal Profil Oluşturma (DSP) adı verilen yeni bir yöntem kullanıldı. Bu yöntem, araştırmacıların kemoterapi sonrası nüksetme ile ilişkili makrofaj alt gruplarını tanımlamasına olanak tanıdı ve hastalığın ilerlemesini tahmin etmede ve yeni terapötik yaklaşımlar geliştirmede makrofaj çeşitliliğinin önemini vurguladı.

Makrofajlar birçok kanserde yaygın olduğundan, araştırmanın sonuçlarının geniş etkileri olacaktır. Benzer mekansal profil oluşturma teknikleri, makrofaj modellerini hasta sonuçlarıyla ilişkili olarak değerlendirebilir ve potansiyel olarak yeni tedavilere yol açabilir. Çoğunlukla T hücrelerini hedef alan immünoterapi, makrofaj çeşitliliğine ilişkin bu bilgilerden faydalanarak DLBCL ve diğer kanserlerdeki tümör ortamını değiştirmek için yeni stratejiler sunabilir.

Yrd. Doç. Jeyasekharan, bağışıklık hücrelerini toplu olarak incelemekten, onları tek hücreli çözünürlükte incelemeye doğru ilerleme kaydedildiğini belirtti. Bu yaklaşım, farklı makrofaj profillerini belirleyerek daha doğru hastalık tahminine yardımcı oldu ve DLBCL’de kişiselleştirilmiş tedavi stratejileri için yeni olanaklar açtı.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here