İyi Bir Mağaza Satış Danışmanının 10 Özelliği

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Günümüzde görsel düzenlemeler hayatımızın her alanında her geçen gün daha da fazla önem kazanıyor. Rekabetin yüksek olduğu sektörlerde firmaların müşteriyi mağazaya çekebilmesi için müşteriyle ilk temas kurduğu vitrinleri görsel olarak düzenleyip diğer firmalardan farklılık kazanması gerektiğinin hepimiz farkındayız. Kimi zaman vitrinlerde hazırlanmış güzel bir kombin, estetiklik, reyon düzeni, mağazadaki düzen, ışıklandırma, temiz bir ortam ve güler yüzlü mağaza personelleri bu konuda aktif rol alıyor. Eğer müşteri bu görsel düzenlemelerden kendine yakın bir şey buluyorsa insanları olumlu etkileyip alışverişe yönlendiriyor.

Müşteriyle ilk iletişim vitrinle başlayıp mağaza içinde devam ediyor. Müşteri mağazaya girdiğinde ise reyon düzenleri, ürün yerleştirmeler, renk uyumları, beden sıraları, aydınlatma ve mağazadaki personel mağazanın imajını oluşturur.

Artık mağazanın içindeyiz ve bir sürü mağaza personeli arasından biri bizi kendisine yakın hissettirir ve bizi kendisine çeker. Aylar önce aldığınız bir ürünü hatırlar size uygun olan ürünü size sunar, bilginiz olmayan bir ürün konusunda size bilgi verir ve çeşitlerini sunar, ürünle karşılaştığınız bir problemde yapıcı davranarak müşteri odaklı çalıştığını size gösterir. Kendinizi özel hissetmenizi sağlar. İşte bunları yapabilen satış danışmanları işlerini severek yapan ve en çok satışı yapanlardır. Satış kendini ifade etme yeteneğine bağlı olup işini enerjik, coşku içinde yapıp müşteriyi ikna etme yeteneğidir. Satış yapmak özel bir iştir ve satış yapan kişiler bu özelliklere sahip olmalıdırlar.

İyi Bir Mağaza Satış Danışmanının Özellikleri;

 1. Müşterilerine hoş geldiniz deyip, güler yüzlü davranıp ilk sattığı şey kendisidir.
 2. Görünümüne önem vermelidir. Bulunduğu mağazaya uygun ve mağazanın hitap ettiği müşterilere uygun olmalıdır.
 3. Müşteriyle olan iletişimde satış odaklı olmamak ve müşterinin neye ihtiyacı olduğunu anlamak. Müşteriyi dinlemek.
 4. Sabırlı ve nazik olmalıdır.
 5. Stresle baş etmeyi bilmelidir. En önemli özelliklerden biridir çünkü birçok müşteriyle iletişim içinde olup stres altında kendi kendini motive etmelidir. Herhangi bir sorun karşısında bir mağazayı temsil ettiğinin farkında olup o sorunun üstesinden gelmek.
 6. Takım çalışmasına uygun olmak ve ekip halinde hareket etmeyi başarmak.
 7. Müşteriyi alışveriş sırasında özgür bırakmak ve doğru zamanda size ulaşabilmesini sağlamak. Müşteriler her zaman takip altında olduklarında kendilerini rahat hissetmezler. Siz ürün hakkında gerekli bilgiyi verdiğinizde müşteriyle ürünü baş başa bırakıp müşteriye zaman tanımalısınız.
 8. Bir müşteriyle kurduğu ilişkinin uzun süreli bir alışverişi beraberinde getireceğinin bilgisinde olup müşteriyle duygu ortaklığı kurup ve kendisini müşterinin yerine koymalıdır.
 9. Sattığı ürünün özelliklerini iyi bilmeli ve ürünü müşteriye doğru aktarmalıdır.
 10. Yaptığı işi sevmeli ve bu işi severek yaptığını müşteriye hissettirmelidir.

4 YORUMLAR

 1. Daha önce severek yaptığım bir iş. Ama insanlarla uğraşmak gerçekten çok zor. Sabırlı olmalısınız. Yoksa ne kendinizi tatmin edebilirsiniz ne de ürününüzü pazarlayabilirsiniz müşteriye.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here