Oxford’un 80 Milyon £’luk Yapay Zeka Tesisi

Oxford Üniversitesi, yeni nesil yapay zeka (AI) teknolojilerini geliştirmek için bugün açıklanan 80 milyon £ tutarındaki büyük bir yatırımı paylaşacak. Mühendislik ve Fizik Bilimleri Araştırma Konseyi (EPSRC) (Birleşik Krallık Araştırma ve Yenilik, UKRI’nin bir parçası) tarafından sağlanan fon, Birleşik Krallık’ta biri Oxford Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Bölümü’nde olacak olan dokuz yeni yapay zeka araştırma merkezini destekleyecek.

Profesör Michael Bronstein (Bilgisayar Bilimleri Bölümü Yapay Zeka DeepMind Başkanı) liderliğindeki Oxford merkezi, yapay zekanın temelini oluşturan ve yeni, daha verimli yapay zeka sistemlerinin kilidini açabilecek matematik ve hesaplamalı araştırmalara odaklanacak. Merkez özellikle şu anda yeterince araştırılmamış matematik alanlarından teorik araçları kullanarak yeni yapay zeka atılımları arayacak.

Araştırma programı, modern yapay zeka ve makine öğrenimi sistemlerinin temelini oluşturan dört temel soruya kesin matematiksel yanıtlar geliştirmeye odaklanacak:

  •   Yeni bir makine öğrenimi modelleri sınıfı tarafından kullanılabilecek verilerdeki gizli yapıları ortaya çıkarmak için matematiksel yaklaşımlar nasıl kullanılabilir?
  •   Makine öğrenimi modellerini karakterize etmek ve bunların ne zaman, nasıl çalışıp başarısız olduklarını anlamak için matematiksel araçlar kullanılabilir mi?
  •   Daha iyi, daha verimli ve daha güvenli yapay zeka modelleri geliştirmek için öğrenme ve optimizasyon algoritmalarının makine öğrenimi modellerinin altında yatan yapılardan faydalanmasını nasıl sağlayabiliriz?
  •   Sınırlarını anlayan ve milyarlarca insanı etkileme potansiyeli taşıyan kararları güvenli bir şekilde alabilen, kendi kendini uyarlayabilen yapay zeka sistemlerini nasıl oluşturabiliriz?

Profesör Bronstein şunları söyledi: ‘1872’de Felix Klein, artık ünlü olan Erlangen Programını yayınladı; bu, genel olarak matematik üzerinde derin bir etkiye sahip olan ve birçok yeni alanın ortaya çıkmasına yol açan, geometri için radikal yeni bir birleştirici teori. Artık yapay zeka için, mevcut yapay zeka modellerinin ve yeni nesil yöntemlerin daha iyi anlaşılmasını sağlayacak katı matematiksel ilkelere dayanan bir “Erlangen Programı”nın zamanı geldi.’

Merkezi Oxford’da olmasına rağmen, merkez Birleşik Krallık genelinde geniş bir coğrafi kapsama sahip olacak ve yapay zeka ve makine öğrenimi sistemlerinin yanı sıra bunların bilimsel ve endüstriyel ortamlardaki uygulamalarını destekleyen matematiksel, algoritmik ve hesaplamalı alanlardaki önde gelen uzmanları bir araya getirecek. Bir dizi endüstri ortağıyla yakın bağlantılar, araştırma ekibinin umut verici modelleri uygulamalı ortamlarda test etmesine ve erken etki elde etmesine olanak sağlayacaktır.

Profesör Bronstein şunu ekledi: ‘Çok çeşitli alanlardan (özellikle geometri, topoloji ve olasılık) matematikçiler yeni problemlere, uygulamalara, fırsatlara ve işbirliklerine açılan bu kapıdan faydalanacak. Aynı zamanda, makine öğrenimi ve yapay zeka alanında çalışan araştırmacılar, yeni uzmanlık, yeni fikirler ve yeni araçların dönüştürücü akışından yararlanacak. Genel olarak, dönüştürücü bir kazanım bekliyoruz.’

Merkez aynı zamanda yeni nesil yapay zeka araştırmacılarının yetiştirilmesine de katkıda bulunacak ve en az 13 doktora öğrencisi yetiştirecek. Yapay zekanın matematiksel ve algoritmik temelleri ve uygulamaları konusunda nadir bir bilgi ve beceri kombinasyonunun elde edilmesi sayesinde, bunlar Birleşik Krallık ve ötesinde en son teknolojiye sahip yapay zeka sistemlerini geliştirmek için iyi bir şekilde konumlandırılacaktır.

Yapay Zeka Bakanı Viscount Camrose şunları söyledi: ‘Bu yeni projelere yaptığımız yatırım, yalnızca yapay zekaya yönelik inovasyon yanlısı yaklaşımımızın bir sonucu olarak mümkün. Bugün ortaya koyduğumuz Yapay Zeka Düzenleme Teknik Raporu danışma yanıtı, bu planla ilerlememizi ve bir sonraki parlak yapay zeka yenilik dalgasını ileriye taşımamızı sağlayacak. Bu merkezler, sağlık bakım tedavilerinden, daha fazla güç tasarrufu sağlayan elektroniklere, makine öğreniminden kimyasal keşiflere kadar yeni ve son teknoloji buluşları besleyecek.’

EPSRC İcra Kurulu Başkanı ve Oxford Üniversitesi İstatistik Bölümü Profesörü Profesör Charlotte Deane şunları söyledi: ‘Yapay zeka halihazırda dünyamızı dönüştürüyor. EPSRC, potansiyelini ortaya çıkarmak ve etik ve sorumlu bir şekilde geliştirilip kullanılmasını sağlamak için dünya lideri araştırmaları destekler. Uzun vadeli araştırma finansmanı, yapay zekayı birçok uygulama için güçlü bir araç haline getiren devrim niteliğinde ilerlemelere yol açtı. Bu merkezler sağlık hizmetlerinden enerjiye, akıllı şehirlere ve çevreye kadar sektörlerde devrim niteliğinde yapay zeka yenilikleri ve araçları sunacak. Bunu, temel zorlukları çözerek ve bu teknolojinin vaat ettiği artan üretkenliği ve ekonomik büyümeyi desteklemeye yardımcı olan yapay zeka anlayışımızı geliştirerek başaracakl”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here