Geleceğin Para Birimi: Kripto Para

ELON MUSK’IN DİLİNDEN DÜŞÜRMEDİĞİ KRİPTO PARA NEDİR ?

Kripto Para Nedir ?

Kripto para; takas işlemlerinde kullanılabilen,tamamen dijital ve şifrelenmiş bir sanal para birimidir.Günümüzde birçok kişiye göre ise geleceğin para birimidir.

Kripto Paranın Tarihçesi

90’lı yıllardan bu yana sanal bir para birimi oluşturulması üzerine birçok çalışma yapıldı. Flooz, Beenz ve DigiCash gibi sistemler geliştirildi, fakat bu girişimler sahtekarlık, finansal sıkıntılar, şirket içi anlaşmazlıklar gibi sebeplerden dolayı başarısız sonuçlar verdi. 

2009’da Satoshi Nakamoto tarafından oluşturulan Bitcoin, ilk merkeziyetsiz kripto paradır. O zamandan itibaren kripto para üzerine yapılan çalışmalar daha da önem kazandı. Bitcoin dışındaki kripto para birimlerine altcoin denilmektedir.

Uzmanlar, kripto paraların toplam piyasa değerinin önümüzdeki yıllarda 1-2 trilyon dolara kadar çıkabileceğini tahmin etmektedirler.

Güvenli Midir ?

Kripto paranın tümüyle sanal ortamda var olması akıllarda güvenliği açısından birçok soru işareti bırakıyor. Bu sanal paranın çalışma prensibi ; artık neredeyse hepimizin kullandığı mobil bankacılık işlemlerinin merkezileştirilmemiş hali olarak düşünülebilir. Aradaki fark ise kripto paranın bir otorite ya da hükümet tarafından yönetilmemesine bağlı olarak sistemin daha güvenli olmasıdır.

Kripto paranın güvenli olmasındaki en önemli faktörlerden biri de sistemde kriptoloji biliminden yararlanılmasıdır. Kriptoloji; verilerin bir sisteme dayandırılarak şifrelenmesidir. Sanal dünyadaki bu paralar şifrelerin oluşturulması ve çözülmesiyle transfer edilir. Transfer sırasında Hash fonksiyonları gibi algoritmalar kullanılmaktadır.

Yasal Mıdır ?

Kripto paranın yasallığı ülkelere göre farklılık göstermektedir. Bazılarında yasallık durumu hala belirsiz ya da değişkenken, bazı ülkelerde kullanımına ve ticaretine açık açık izin verilmektedir. Bazı ülkelerde ise kripto para kullanımı tamamen yasaklanmış veya kullanımına sınır getirilmiştir.

Kripto para hangi ülkelerde yasaklanmıştır? Kripto paranın yasaklandığı ülkeler;

-Çin

-Rusya

-Afganistan

-Pakistan

-Bangladeş

-Cezayir

-Makedonya

-Suudi Arabistan

-Katar

-Vietnam

-Bolivya

Bu ülkelerin yanında kripto para kullanımına sınırlama getiren ülkeler de bulunmaktadır.Bunlar:

-Hindistan

-Endonezya

-Ekvador

-Fas

-Mısır

-Nepal olarak sıralandırılabilir.

Türkiye için ise şu an için kripto para ile ilgili herhangi bir yasaklama ya da sınırlandırma bulunmamaktadır.

Kripto Para Neden Bu Kadar Değerli ?

Taklit edilemediği, kayıtlı olduğu, kayıtlarının yani muhasebe defterlerinin güvenliğinin, kırılması neredeyse imkansız şifrelerle, yani kripto tekniklerle sağlandığı, parayı basan kurumun keyfi uygulamalarla ya da kazayla değerini düşürme ihtimali az olduğu için değerlidir.

Kripto Parada Elon Musk Etkisi

Yeni bir araştırma, Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk’ın kripto paraların fiyatı üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu gösteriyor.

Dünyanın en zengin insanı olan Elon Musk, teknolojik bir vizyoner olarak kabul ediliyor ve 44,7 milyonun üzerinde Twitter takipçisi var. Musk’ın Twitter etkinliğinin kısa vadeli kripto para birimi getirilerini ve hacmini ne ölçüde etkilediği bir araştırmayla analiz edildi.

Blockchain Research Lab tarafından 3 Ocak’ta yayınlanan bir makaleye göre, Elon Musk’ın Bitcoin (BTC) ve Dogecoin (DOGE) üzerine rastgele düşünceleri piyasada derin etkiler yarattı.

“Elon Musk’ın Twitter etkinliği kripto para piyasalarını nasıl hareket ettiriyor” başlıklı makale, Musk’ın kripto para birimi hakkında tweet attığı geçen yılki altı durumu değerlendirdi. Araştırmacılar, bahsedilen kripto paraların işlem hacmi ve spot fiyatı üzerindeki sonuçta ortaya çıkan etkiyi inceledi.

Altı tweet’in dördü Dogecoin ile ilgiliydi, diğer ikisinde Musk Bitcoin hakkında yorum yaptı. Altı tweetin tümü, her iki kripto para biriminin ticareti üzerinde önemli bir etkiye sahipti ve sonrasında işlem hacminde önemli bir artış kaydedildi:

“Tüm yaşananlarda, ticaret hacminde bu olaylara atfedilebilecek önemli artışlar tespit ettik.”

Son zamanlarda kripto para birimiyle ilgili altı Twitter etkinliğine dayanılarak, her olayın ardından oldukça önemli anormal ticaret hacmi belirlendi. Ayrıca, farklı zaman dilimlerinde Bitcoin için %18.99’a ve Dogecoin için %17.31’e varan önemli ölçüde anormal getiri keşfedildi.

Araştırmacılar Musk’ın Aralık 2020 tweet’inde “Tek kelime: Doge” demesinin en etkili sözleri olduğunu belirterek işlem hacminin katlanarak artmasına neden olduğunu dile getirdi.

PAYLAŞ
İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi Öğrencisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here