Erkek Mona Lisa Tablosu Salvator Mundi

Salvator Mundi; Leonardo Da Vinci tarafından yapılmış, İsa’nın betimlendiği tablodur. 2005 yılında yeniden keşfedilmiştir. Son günlerde kayıp olduğu bilgisiyle gündeme gelmiştir.
Yüksek rönesans döneminde ahşap kanvas üzerine yağlı boyayla yapılmıştır. Bu tabloda elinde kristal topu (dünya olduğu rivayetler arasında) elinde tutan Hz. İsa sergileniyor. Resmedildikten sonra kraliyet ailesi koleksiyonlarında yer almıştır.
Salvator Munti, İsanın sıfatlarından birisidir: ioan 4:42: “et mulieri dicebant: quia jam non propter tuam loquelam credimus: ipsi enim audivimus, et scimus quia hic est vere salvator mundi.””bunlar kadına, “bizim iman etmemizin nedeni artık senin sözlerin değil” diyorlardı. “kendimiz işittik, o’nun gerçekten dünyanın kurtarıcısı olduğunu biliyoruz.””

1958 yılında tablo 60 dolara satılmıştır.Eser 1909 yılından buyana keşfedilen ilk Leonardo Da Vinci tablosu özelliğini taşımaktadır. Christie’s Müzayedesinde 450.3 milyon dolara satılarak dünyanın en pahalı tablosu olmayı başarmıştır.
İsminin anlamı:Dünyanın Kurtarıcısı.

Salvator Mundi tablosu kayıplara karıştı.

Suudi Prens Muhammed Bin Salman tarafından rekor bir fiyata satın alındıktan sonra tablodan haber alınamadı. Eserin eski sahibi Robert Simon , Salvator Mundi’nin akibetinden endişe ettiğini söyleyerek, “Eserin durumu ve iyiliği konusunda kaygılıyım. Nerede olursa olsun insanların bunun 500 yıllık bir tablo olduğunu ve çok hassas bir şekilde müze şartlarında saklanması gerektiğini bildiklerine inanıyorum.” dedi.Satın alındığı ilk günden beri eserden haber alınamadığı için uzmanlar oldukça korkulu.Çünkü satın alınsa da müzede sergilenmesini istiyorlar.
Suudi Arabistan’daki reformlarıyla ün salan Muhammed Bin Salman’ın adı, şimdilerde muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetiyle duyuluyor.Ayrıca prensin sanat üretimini teşvik etmek ve destek olmak amacıyla kurmuş olduğu bir vakıf var. Prensin özel olarak ABD’de pek çok müze, galeri ve sanat projesine yatırım yaptığı biliniyor.

PAYLAŞ
İstanbul Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here