Daron Acemoğlu Kimdir?

Daron Acemoğlu, 3 Eylül 1967 yılında İstanbul’da doğmuştur. Lise eğitimini 1986 yılında Galatasaray Lisesi’nde bitirmiştir. Lisans eğitimini almak için gittiği İngiltere’nin York Üniversitesi’nde okurken, 1988 yılında babası Kevork Acemoğlu vefat etmiştir. Kevork Acemoğlu, ünlü bir hukukçudur. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi’nde uzun yıllar hocalık yapmıştır.

Lisans eğitimini tamamladıktan sonra yüksek lisans ve doktora eğitimini ise dünyanın, ekonomi üzerine en prestijli okullardan biri olan London School of Economics’te tamamladı. Daron Acemoğlu yüksek lisans ve doktora eğitimini tamamladığı sıralarda babasının vefatından 3 yıl sonra 1991 yılında, öğretmen olan annesi İrma Acemoğlu’nu kaybetti.

1992 yılında London School of Economics’te ders vermeye başlayan Daron Acemoğlu, 1993 yılında ise ABD’deki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde yani günümüzde de görev yaptığı üniversitede ders vermeye başladı.

daron acemoğlu young ile ilgili görsel sonucu

Akademik kariyerinin ilk yıllarında iktisat alanında önemli bir dergi olan The Economic Journal‘da yayınlanan bir çalışması ile “1996 Yılının En İyi Makalesi” ödülünü aldı. 2000 yılında ise henüz genç sayılabilecek bir yaşta profesör oldu. Aynı zamanda Review of Economics and Statistics ve Journal of Economic Growth dergilerinin yardımcı editörlüğünü yürütmektedir.

Daron Acemoğlu’nun büyük başarılarından biri de 2005 yılında, iktisat dünyasının en prestijli ödüllerinden biri olan John Bates Clark Madalyası’nı kazanmasıdır. John Bates Clark Madalyası, American Economic Association tarafından verilmektedir.

John Bates Clark medal

Ödül, ekonomi bilimine en büyük katkıyı sunan ve kırk yaşın altındaki genç ekonomistlere 1947 yılından beri verilmektedir.

En güncel çalışmaları ise “kurumların ekonomik gelişim ve siyasal ekonomideki yeri” üzerinedir. Bu alandaki çalışmaları, Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) tarafından 2006 yılında Bilim Ödülü’ne layık görüldü.

2012’de yayınlanan, James Robinson ile birlikte yazdığı ve bazı ulusların

neden diğerlerinden daha başarılı olduğunu irdeleyen “Ulusların Düşüşü” iktisat alanında tüm dünyada ses getiren bir kitap oldu.

2013 yılında klasik büyüme, kalkınma teorisi ve modellerine farklı bir perspektifle yaklaşımı nedeniyle

Sosyal Bilimler dalında T.C. Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne layık görüldü. Daron Acemoğlu 2015 yılında Research Papers in Economics platformunun belirlediği 2.223 üye arasından, Dünyanın En Çok Alıntı Yapılan 10 Ekonomisti listesinde birinci sırada yer aldı.

Geçtiğimiz temmuz ayında ise Daron Acemoğlu, üniversitede bir öğretim üyesine verilen en yüksek ünvan olan “Enstitü Profesörlüğüne” seçildi. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü rektörü Rafael Reif açıklamasında, “Bir Enstitü Profesörü olarak Daron Acemoğlu MIT’in özünü temsil ediyor; cesaret, titizlik ve gerçek dünya etkisini yansıtıyor. Daron olağanüstü bir akademik başarıya sahip. Yaratıcılığını uluslara, topluluklara ve işçiler kapsamında geniş ve derin sorular üzerine yoğunlaştırdığı için çalışmaları, dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için çok önemli.” ifadalerini kullandı. Daron Acemoğlu dahil olmak üzere toplam 12 Enstitü Profesörü olmuş oldu.

Daron Acemoğlu, eski devlet bakanı İsmail Özdağlar’ın kızı Asuman Özdağlar Acemoğlu ile evlidir. Eşi de kendisi gibi Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde görev yapmaktadır.

asuman özdağlar mıt ile ilgili görsel sonucu

Aynı zamanda Asuman Özdağlar Acemoğlu, 1 Ocak 2018’den itibaren Elektrik Elektronik ve Bilgisayar bilimleri bölümü başkanlığı görevini de yürütmektedir.

Başarıları ile bizleri gurulandıran Daron Acemoğlu’na nice başarılar diliyor ve diğer Türk bilim insanlarına örnek olduğu için teşekkür ediyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here