Orta Doğu’daki ‘Start Up’lara 100 Milyon Dolarlık Girişim Sermayesi Fonu

Bahreyn Kalkınma Bankası (BDB), bölgedeki ilk etkin girişim sermayesi ‘fonların fonu’ olan Al Waha fonların fonunun, 100 milyon dolarlık bağış toplama turunun başarılı bir şekilde sonlandığını duyurdu.

BDB duyurusunda bu inisiyatifin, bölgenin gittikçe gelişen girişimcilik ekosistemi için önemli bir dönüm noktası olduğuna dikkati çekti. Böylece Bahreyn’de halihazırda oluşturulan girişim sermayesi fonlarına yeni fonlar da çekerek Bahreyn ve Orta Doğu’daki yenilikçi ve teknoloji odaklı girişimlere ek sermaye sağlanacak.

The Limited Partners / LP (Sınırlı Sorumlu Ortaklık) Danışma Kurulu, 100 milyon dolarlık fonda anlaşmaya varmak ve fon için stratejik bir yön belirlemek adına 35 milyon doların bir dizi girişim fonuna paylaştırılmasını onayladı. LP Danışma Kurulu, Mumtalakat, Bahreyn Ulusal Bankası, Batelco Grup, Tamkeen ve Bahreyn Kalkınma Bankası’ndan oluşuyor ve Bahreyn Kalkınma Bankası burada fonu yöneten GP managing (Genel Ortak) olarak bulunuyor.

Al Waha Fonların Fonu Danışma Kurulu Başkanı Shaikh Mohammed bin Essa Al Khalifa, “Fon toplama turunun başarılı bir şekilde sonlandığını duyurmaktan memnunuz ve şimdiden toplanan sermayenin paylaştırılması için teşvik edici bir ilerleme kaydettik. Girişimcilik ve teknoloji ekosistemlerinde kalkınmanın önündeki kilit engellerden biri, bölgede sermayeye ulaşmanın zor olmasıdır. Bu fon, girişimcilerin fikirlerinin potansiyelini görmelerini sağlayarak o zorlukta önemli bir fark yaratmaya yardımcı olabilir” dedi.

Bahreyn girişimcilik ekosistemi son yıllarda; Prens, Veliaht, Yüksek Komutan Yardımcısı ve Bahreyn Ekonomik Kalkınma Kurulu (EDB) Başkanı unvanlarını taşıyan Salman Bin Hamad Al Khalifa liderliğinde oluşturulan 2030 Ekonomi Vizyonu’nun bir parçası olarak birçok teşvik ve reformdan faydalandı. İş başlatmak için gerekli olan minimum sermaye, geleneksel ve şeriata uyumlu finansta “onshore” kitle fonlamasını sağlamak için gerekli önlemler ve bir düzenleyici birtakım uygulamaların tanıtımı da bunlara dahil.

PAYLAŞ
Kariyerim Dergisi, Türkiye kampüslerinin sesi ve mecrası olmak için kurulmuş üniversite ve kariyer odaklı bir dergi ve web platformudur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here