Netflix’in Güçlü Kadınları (Kamera Önündekiler ve Arkasındakiler)

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Netflix için de önemli bir gün. Çünkü Netflix, ister güçlü ister hassas, ister melek ister şeytan hepsi farklı ama hepsi birbirinden etkileyici kadın hikayelerine ev sahipliği yapıyor. The Crown’dan GLOW’a, Altered Carbon’dan La Casa De Papel, Santa Clarita Diet ve Marvel’s Jessica Jones’a kadar Netflix yapımlarının kadın kahramanları ilham veriyor; izleyenlerde oturdukları yerden kalkıp hayallerinin peşinden koşma isteği uyandırıyor.

Fakat Netflix sadece dizi ve filmlerde arzıendam edenler değil, ekran arkasındaki kadınlarla da ayrı bir yerde duruyor. İşte 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle Netflix kamera önünden ve arkasından kadın hikayeleri…

Kadınların kamera arkasında ve önünde olduğu, mart ayında Netflix’te yayınlanacak yeni yapımlar:

 • Jessica Jones 2. Sezon. Tam zamanında, 8 Mart’ta yayında olacak! Ana karakterin kadın olmasının yanı sıra sezonun toplam 13 olmak üzere tüm bölümleri kadın yönetmenler tarafından çekildi. Baş yapımcısı da yine bir kadın, Melissa Rosenberg.
 • First Match. Olivia Newman’ın senarist ve yönetmen olarak imza attığı ilk uzun metraj filmi. Netflix orijinal yapımı, ayrı büyüdüğü öz babasına güreşerek yakınlaşmaya çalışan bir kızın hikayesini anlatıyor. 30 Mart’ı not edin.
 • Tutuklu Kızlar: Genç ve Tutuklu. 2 Mart’ta prömiyer yapan Netflix orijinal dizisi, demir parmaklıkların ardındaki genç kadınların yaşadıklarını ekrana taşıyor, bir kadın olarak hapiste olmanın ne anlama geldiğini irdeliyor.
 • Collateral. 9 Mart’ta gösterime girecek olan İngiliz mini dizisinin yıldızı, bir cinayetin üzerindeki sır perdesini aralamaya çalışan bir dedektifi canlandıran Oscar adayı Carey Mulligan.
 • Edha. İlk Arjantin yapımı Netflix orijinal dizisi: İntikam, tutku ve karanlık sırlarla örülü bir dünyada tek başına çocuk büyüten moda tasarımcısı bir kadının mücadelesini anlatıyor. Merak edenler 16 Mart’ı beklesin.
 • David Letterman ile Sıradaki Konuğum. Söz konusu olan kamera arkasındaki değil de, konuk bir kadın olsa da atlamak olmaz! 9 Mart’ta yayınlanacak bölümde Letterman’ın konuğu Malala Yousafzai, bugüne kadar Nobel’a layık görülen en genç kişi.

Netflix’in kamera arkasındaki kadınları:

 • Gilmore Girls: A Year in the Life. Amy Sherman-Palladino, TV tarihinin en sevilen sıra dışı anne-kızlarından birinin yaratıcısı. Netflix, yaklaşık 10 yıl aradan sonra Sherman-Palladino’yu dizinin devamı getirmeye ikna etti.
 • The OA. Yaratıcılarından Brit Marling, ayrıca dizinin hem senaristi hem oyuncusu. Bu sezon bir bölümü yönetmesi de planlanıyor.
 • GLOW. Neredeyse tüm oyuncular kadın, kadınların mücadelesi feminist bir bakış açısıyla anlatılıyor. Yaratıcılar ve yapımcılar arasında Liz Flahive ve Carly Mensch bulunuyor; baş yapımcılar Jenji Kohan ve Tara Herrmann, uygulayıcı yapımcı ise Leanne Moore.
 • Anne with an E.. Yaratıcısı Moira Walley-Beckett, yapımcısı Miranda de Pencier. Birinci ve ikinci sezonlarda sekiz kadın yönetmen koltuğunda oturdu, ikinci sezonun tamamı kadınlar tarafından kaleme alındı.
 • Heroin(e). Kısa Belgesel kategorisinde Oscar’a aday gösterilen yapım, kendilerini uyuşturucuyla mücadeleye adamış üç yürekli kadının, yine bir kadın yönetmeninin, Elaine McMillion Sheldon’ın gözünden öyküsünü anlatıyor.
 • Bizim Krallığımız. Lucy Cohen’in 100 saati aşkın videolardan yarattığı ilk uzun metraj belgeseli, bir babanın intiharı sonrası geride kalan yedi çocuk ve bir annenin yaşadığı sıkıntıları anlatıyor. Cohen izleyicilere dokunan bu aile hikayesiyle BAFTA’larda aday gösterildi.
PAYLAŞ
Kariyerim Dergisi, Türkiye kampüslerinin sesi ve mecrası olmak için kurulmuş üniversite ve kariyer odaklı bir dergi ve web platformudur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here