MIT’de ‘Karbonsuzlaştırma’ Dersi

MIT dersi 4.s42 (Bina Teknolojisi – MIT Kampüsü için Karbon Azaltma Yolları), MIT’nin 2050 yılına kadar doğrudan kampüs emisyonlarını ortadan kaldırma hedefine ulaşmasına yardımcı olacak teknolojilerin belirlenmesine ve uygulanmasına odaklandı. Sınıfta, çeşitli analizleri yapan lisans ve yüksek lisans öğrencileri MIT’nin İklim Çekirdeği’ne sunulan bir nihai rapor ve sunumlarla sonuçlanan tutarlı bir plan oluşturdu.

Profesör Christoph Reinhart liderliğindeki ders, Reinhart ve Sürdürülebilirlik Direktörü Julie Newman’ın eş başkanlığını yaptığı MIT Kampüs Karbonsuzlaştırma Çalışma Grubunu desteklemek için öğrenci enerjisini ve yaratıcılığını kullanmayı amaçlıyor. Dönem boyunca öğrenciler, gelişmiş nükleer reaktörler, derin jeotermal enerji ve karbon yakalama da dahil olmak üzere 10 farklı karbondan arındırma teknolojisinin teknik olgunluğunu, uygulama kolaylığını, maliyetlerini ve etkisini değerlendirdiler.

Öğrenciler her teknolojinin fizibilitesini değerlendirmek için ekipler halinde çalıştılar ve müdahalelerin kampüs emisyonları üzerindeki etkisini görselleştirmek için fizik tabanlı bir model geliştirdiler. Bu modelde binaların güçlendirilmesi, çatılara fotovoltaik eklenmesi ve çeşitli ısıtma sistemlerinin benimsenmesi gibi faktörler dikkate alındı. Sınıf ayrıca MIT topluluğunun bu teknolojilere karşı tutumunu ölçmek için bir ön anket de gerçekleştirdi.

Öğrencilerden gelen temel tavsiyeler arasında kampüs binalarını denetlemek ve yenilemek için bir bina enerji ekibi oluşturulması, yer altı ısı hasadı için jeolojik bir fizibilite araştırması yapılması ve nükleer pillerin ve jeotermal sondaj deliklerinin konuşlandırılması konusunda MIT topluluğu ve politika yapıcılarla iletişim kurulması yer alıyordu. Öğrencilerin modelleme aracı, çeşitli müdahalelerin zamanlamasını ve etkisini göstermeye yardımcı oldu.

Öğrencilerin bulguları ve tavsiyeleri yalnızca MIT’nin karbondan arındırma hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmayı amaçlamıyor, aynı zamanda diğer kuruluşlar için de model olmayı amaçlıyor. Kurs, MIT’nin kampüsünü “değişim için bir test ortamı” olarak kullanma ve gelecek vaat eden teknolojilerin olgunlaşmasını ve benimsenmesini hızlandırma yönündeki daha geniş misyonunu yansıtıyor. Ders, öğrencilere karbonsuzlaştırma ve enerji ile ilgili alanlarda gelecekteki kariyerleri için değerli deneyimler sağlayarak akademik ve gerçek dünya işbirliği potansiyelini vurguladı.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here