Makine Öğreniminden Biyofiziğe – Joachim Buhmann’ ın Hikayesi

Joachim Buhmann, hayatını insanlığı bir adım daha ileriye taşıyabilecek bilimsel gelişmeler uğruna adamak istedi. Bilime yaptığı katkıların ve öğrencilerinin bilgideki ilerlemelerinin bu mirasın bir parçası olduğuna inanıyor. Başlangıçta, Buhmann özel olarak profesör olmayı hedeflememişti, ancak kariyeri onu Kaliforniya’daki doktora sonrası çalışmanın ardından akademiye yönlendirdi. Alternatif kariyer planı, bir araştırma laboratuarında veya endüstride, özellikle de 1990’larda daha az fırsata sahip olan makine öğrenimi alanında çalışmaktı.

Buhmann, Münih Teknik Üniversitesi’nde fizik okudu ve teorik biyofizik alanında doktorasını tamamladı.  Bir tür yapay sinir ağı olan Hopfield ağları üzerine yaptığı doktora araştırması, fizik ile bilgisayar bilimi arasında köprü kurarak onu makine öğrenimine yönlendirdi. Daha sonra Bonn Üniversitesi’nde uygulamalı bilgisayar bilimleri alanında doçent oldu.

Bonn’daki sınırlı terfi şansı nedeniyle 43 yaşında ETH Zürih’e geçiş yaptı. ETH Zürih’te Buhmann, etiketli eğitim verilerini kullanan sınıflandırma algoritmalarından farklı olarak verileri önceden tanımlanmış etiketler olmadan gruplara atayan kümeleme algoritmaları üzerindeki çalışmalarına devam etti. Araştırması bu teorileri, hastanın hayatta kalma olasılıklarını tahmin etmek gibi biyolojik ve tıbbi projelere uyguladı.

Geçtiğimiz 20 yıl boyunca Buhmann, yapay zekadaki gelişmelere tanık oldu ve bu gelişmelerin yükselişini kuantum mekaniğinin fizikteki tanıtımıyla karşılaştırdı. ETH Zürih’e katıldığında makine öğrenimine olan ilgi çok azdı ancak Makine Öğrenimi Enstitüsü’nün kurulmasıyla bu ilgi önemli ölçüde arttı.

Buhmann, yapay zekanın bilimsel gelişimini heyecanla izliyor ancak toplumun bunun sonuçlarına ilişkin anlayışından endişe duyuyor. Yapay zeka kullanımında etik eğitim, şeffaflık, sorumluluk ve adalet ihtiyacını vurguluyor.

 

Kaynak: ETH Zürih

(Fotoğraf: ETH Zürih / Leonid Leiva Ariosa)

PAYLAŞ
Kariyerim Dergisi, Türkiye kampüslerinin sesi ve mecrası olmak için kurulmuş üniversite ve kariyer odaklı bir dergi ve web platformudur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here