Gastronomi Öğrencileri Panama’dan Altın Madalya ile Döndü

İstanbul Bilgi Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Programı öğrencileri, bu yıl ilk kez katıldıkları Laureate Culinary Cup’ta altın madalya kazandı. BİLGİ’li genç şeflerin hazırladığı yöresel reçeteler, yarışmanın yıldız lezzetleri arasında yer aldı.

BİLGİ Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencileri Enes Bayram ve Ali Dövenci’nin Şef David Shipman liderliğinde katıldığı Laureate Culinary Cup, Panama’nın Panama City kentinde gerçekleştirildi. Yarışmaya üç ay boyunca sıkı şekilde hazırlanan BİLGİ’li öğrenciler büyük bir başarı göstererek altın madalyanın sahibi oldu.

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin Türkiye’deki ilk ve tek temsilcisi olduğu Laureate Uluslararası Üniversiteler Ağı tarafından her iki yılda bir düzenlenen yarışmayı, Amerikalı öğrenciler birincilikle tamamladı.

Yöresel Reçetelerle Zengin Menü

Dünyanın dört bir yanından Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencilerinin yarıştığı Laureate Culinary Cup’ta, katılımcılar kendi ülkelerinin geleneksel yemeklerini hazırladı. Yemekler, yarışma yürütücüleri tarafından belirlenen tavuk, muz, patlıcan, yasemin pirinç ve

Corvina balığı olmak üzere beş ortak malzemeyle pişirildi.

BİLGİ’li genç şefler yarışmada, Türkiye’nin geleneksel mutfağından ilham alan zengin bir menü ile yarıştı. Öğrenciler soğuk meze olarak Çerkez tavuğu, tarator ve bazlama üstünde zeytin salatası; başlangıç olarak Corvina balığı kızartması ve balık suyuna iç pilav; ana yemekte beğendi üzerine pekmeze batırılıp fıstığa bulanmış tandır ve pirzola hazırladı. Tatlı kategorisinde ise kireçte kabak tatlısı üzerine tavukgöğsü dondurma sunuldu.

Hikayesinden Sunumuna Lezzet Sınavı

Bu yıl dokuz ülkenin katılımıyla gerçekleştirilen yarışmada jüri, katılan ekipleri üç aşamada değerlendirdi. Öğrenciler ilk olarak, hazırlayacakları yöresel reçeteleri ve hikayelerini jüriyle paylaştı. İkinci etapta, ekiplerin mutfaktaki dört saatlik performansı hijyen, profesyonellik, zamanlama, malzeme kullanımı ve teknik açıdan değerlendirildi. Son aşamada ise öğrenciler zamanla yarışarak bir buçuk saatte yemekleri pişirip jüriye sundu. Bu üç aşamayı da başarıyla tamamlayan ekipler yarışmada dereceye girdi.

PAYLAŞ
Kariyerim Dergisi, Türkiye kampüslerinin sesi ve mecrası olmak için kurulmuş üniversite ve kariyer odaklı bir dergi ve web platformudur.