E-Devletten Yeni Hizmet: Soyağacı

8.02.2018 tarihinde Alt – Üst soyağacı uygulamasını www.turkiye.gov.tr adresinden kullanılmaya başlandığını duyurdu. E devlet saat 14.00 sularında kullanılmaya başladığı bu sorgulama yöntemi halkın yoğun ilgisini çekmesi üzerine e devlet daha öncesinde hiç karşılaşmadığı yoğunluk yüzünden çökme yaşadı. Twitter üzerinde #Edevlet hashtagi milyonlarca tweete ulaşırken anlık olarak 75.600 kişi bu hashtagi kullandı. Peki bu kadar fazla yoğunluğa sebep olan Alt – Üst soyağacı sorgulamasının ne anlama geldiğini inceleyelim.

SOYAĞACI NEDİR?

Soyağacı bir ailenin ve bu aileyle bağlantılı olan sülalenin birlikte göz önüne alındığı ve sıralı bir şekilde sıralandığı tablolara soyağacı denir. Alt -üst soyağacıda tüm sülalenin göz önüne alınarak tablolaştırılmış halidir. Zamanında yapılan ve devlet arşivinde kayıtlı kalmış olan çeşitli nüfus sayımları sayesinde Alt – Üst soyağacı oluşturulabilir.

OSMANLI TÜRKİYE CUMHURİYETİ TARAFINDAN YAPILAN NÜFUS SAYIMLARI

Osmanlı Devleti 19. yy da çeşitli nüfus sayımları yapmıştır. Bu nüfus sayımlarının sebebi ise 1826 yılında kaldırılan Yeniçeri ocağının kapatılmasından sonra düzenli bir ordu oluşturabilmek için yapılmıştır. Nüfusun konumu,yaşı ve etnik kökenlerine yer verilmiştir. Bu sebeplerden ötürü sadece Erkek nüfusunda sayım yapılmasına karar kılınmıştır. Nüfus sayımı yapabilmek için Kadastro dairesini kurmuştur.Bu daire vergi toplama aracılığıyla kişilerin sahip oldukları mülkün kayıt altına alınması, erkek nüfusunun sayılarak kaydedilmesi ve ayrıca hem vergi yükümlülüğünü gösterecek hem de kimlik belgesi olarak kullanılabilecek nüfus tezkereleri çıkarılması işlemleriyle görevlendirilmiştir. 1874 tarihinde ise Şuray-ı Devlet genel bir nüfus sayımı yapılmasına karar vermiştir. Türkiye Cumhuriyetinde ise nüfus sayımları genel olarak yapılmakta ve ilk sefer 28 Ekim 1927 yılında nüfus sayımı yapılmıştır.

ALT – ÜST SOYAĞACI SORGULAMA

8 Şubat 2018 tarihinde e devlet üzerinden yapılan açıklamayla birlikte alt – üst soyağacı sorgulaması www.turkiye.gov.tr adresinden sorgulanmaya başladığı bildirilmişti. sorgulama açılmaya başlandığından itibaren büyük ilgiyle karşılandı ve web sitesinin aksamalarıyla sonuçlandı.Siteye girerken belirli bazı hatalarla karşılaşıldı. twitter üzerinden Türkiye gündeminin 1. sırasına oturan #edevlet konusuna milyonlarca tweet atıldı. Anlık olarak 75 – 80 bin insanın bu konu hakkında konuştuğunu gösterilmişti. Sorgulama adresine  gece saat dörde kadar yaklaşık olarak 750.000 kişi girebilmişti. Daha sonrasında Site yönetimi tarafından Bu sorgulama sisteminin bir süreye kadar aksama yaşatılabileceği söylendi.  https://www.turkiye.gov.tr/ adresinden yapılan açıklama Şöyle;

”08.02.2018 tarihinde saat 14:00’da E-Devlet üzerinden hizmete açılmış olan Alt – Üst Soyağacı Raporu 09.02.2018 tarihi saat 02:00’e kadar yaklaşık olarak 200.000 adet üretilmiştir. Vatandaşlarımızın yoğun ilgi gösterdiği hizmette asıl yoğunluk ise gece 02:00- 04:00 arasında (yaklaşık 110.000 Alt-Üst Soy Raporu) yaşanmıştır. Saat 04:00 dan itibaren ise aşırı talep olmasından dolayı verilen hizmette gecikmelerin oluşmasına ve vatandaşların bekleme sürelerinde artış yaşanmaya başlamasından dolayı Alt-Üst Soy Raporunun E-Devlet üzerinden paylaşımı geçici olarak durdurulmuştur. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından E-Devlet üzerinden sunulmakta olan Nüfus Kayıt Örneği ve Yerleşim Yeri ve Diğer Adres Belgesi hizmeti sunulmaya devam etmekte olup, yoğunluğun azalmasından sonra Alt-Üst Soy Raporu hizmeti en kısa sürede vatandaşların kullanımına açılacaktır. Ancak vatandaşların yoğun talebi ile orantılı olarak Alt-Üst Soy Raporunun gecikmeli veya kesintili hizmet vermesi ihtimali bulunmaktadır.
Kamuoyuna saygıyla arz ederiz.”

SOY AĞACI SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Soy ağacı sorgulama işlemi şu aralar teknik aksaklıklardan dolayı yapamasanız bile ilerleyen tarihlerde kullanıma tekrardan açılacak. Bu sorgulamayı  e-devlet uygulaması üzerinden kolaylıkla yapabilir sonuçlarınızı görebilirsiniz. https://www.turkiye.gov.tr/adresine girerek önce T.C kimlik numaranızı sonra da e-Devlet şifresiyle giriş yapıp daha sonra Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü sekmesi tıklayarak, Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama linkine tıklayarak alt – üst soy bilgilerinizi öğrenip görüntüleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here