Dünya’nın Düz Olduğuna İnananlar Rekor Seviyede

Bilim iletişimi alanında çalışmalar yürüten araştırmacı Asheley Landrum, düz Dünya teorisine inananların YouTube videolarından etkilendiklerini belirtiyor.

Asheley Landrum Teksas Teknoloji Üniversitesinde bilim iletişimi alanında çalışmalar yürütüyor. Çalışmalarının odak noktası, kültürel değerlerin bilim anlayışımız üzerine etkisi. Son zamanlarda Landrum düz Dünya teorisine inananlardaki artışı inceliyor.

İlginç bir şekilde geçmişe göre daha fazla insan Dünya’nın düz olduğuna inanıyor. Google’da “düz Dünya” aramaları son beş yılda hızla arttı ve dünyanın dört bir yanında düz Dünya buluşmaları gerçekleşiyor. Landrum da araştırmasına buradan başladı.

Landrum bu buluşmalara katılan 30 kişiyle konuştu ve biri hariç hepsinin YouTube’da izledikleri videoların ardından düz Dünya teorisine inanmaya başladığını öğrendi. Bu araştırmayı Amerikan Bilimsel İlerleme Birliğine sunan Landrum direkt olarak Youtube’u suçlamasa da Google’ın bilimsel olarak yanlış fikirlerin yayılmasını engellemek için bir şeyler yapabileceğini düşünüyor.

Google’ın da sorumluluğu var

Landrum “YouTube’da bir sürü faydalı bilgi olduğu gibi bir sürü hatalı bilgi de var. Algoritmalar da ‘tavşan deliğinden’ yuvarlanmanızı kolaylaştıracak şekilde, yanlış bilgilere inanma ihtimali en yüksek olan kişilere bu videoları sunuyor.” diyor.

Google YouTube’da yanlış bilgilerin yayılması hakkında yapabileceği şeyler olduğunu kabul etti ve Ocak ayında bunlarla mücadele etmek için bir plan hazırladı. You’tube ekibinin yaptığı açıklamada “Ciddi bir hastalığı iyileştirdiği iddia edilen sahte bir ilaç videosu, Dünya’nın düz olduğunu iddia eden videolar ya da 11 Eylül gibi tarihi olaylar hakkında açıkça yanlış iddialarda bulunan videolar gibi yanlış bilgileri yaymaya çalışan içeriklerin daha az önerilmesini sağlayacağız.” dedi. Ekip bu değişimin kademeli olarak gerçekleşeceğini söyledi.

Haydi bilimciler YouTube’a!

Landrum’un konu ile ilgili ilginç bir önerisi de var. Bilimcileri YouTube platformunu kullanmaya davet eden Landrum, yapılan çalışmaların bu platform üzerinden halka ulaştırılabileceğini söylüyor. Landrum “YouTube’un sadece Dünya’nın düz olduğuna dair kendi görüşlerini sunan videolarla dolu olmasını istemiyoruz. Başka videoların da dünyanın neden düz olamayacağını kanıtlaması ve kullanıcılara ‘Bakın bu yüzden dünya düz olamaz. Siz de bu yöntemleri kullanarak kendi deneylerinizi yapabilirsiniz.’ demesi gerek.” diyor.

Kaynak: CNET

PAYLAŞ
Kariyerim Dergisi, Türkiye kampüslerinin sesi ve mecrası olmak için kurulmuş üniversite ve kariyer odaklı bir dergi ve web platformudur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here