’DA VİNCİ ROBOTU’ ANKARA ÜNİVERSİTESİ’NDE GÖREVE BAŞLADI

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk tıp fakültesi Ankara Üniversitesi Tıp’ta dünyanın en gelişmiş Robotik Cerrahi Sistemi ’Da Vinci Xi’ hizmete başladı.
Ankara Tıp Fakültesi Hastanelerinde ameliyatlar artık Robotik Cerrahi Sistemi ile gerçekleştirilmeye başlandı. Söz konusu yeni sistem, Tıp Fakültesi bünyesinde kurulan Robotik Cerrahi Komisyonu’nun organizasyonunda, 9 farklı anabilim ve bilim dalının İbni Sina ve Cebeci Hastanelerindeki ameliyathanelerinde kullanılıyor.
Da Vinci Xi ile prostat kanseri olan bir hastanın ameliyatına katılan Rektör Prof. Dr. Erkan İbiş, özellikle son yıllarda teknolojideki ilerlemelerin hastalık tanı ve tedavisinde anlamlı katkılar sağladığının altını çizdi.
Prof. Dr. İbiş, “Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, son teknolojik gelişmeleri kaliteli kadrosuyla halkımızın hizmetine sunmak için özverili çalışmalarına devam ediyor. Güncel gelişmeleri hem tıp eğitimi alan geleceğin cerrahlarının yetiştirilmesine katkı sağlamak hem de halkımızın hizmetine sunmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu anlamda en gelişmiş Robotik Cerrahi Sistemi kullanmaya başladık” ifadelerini kullandı.