Antarktika’daki Buzullarının Erimesi Kaydedildi

Bir grup bilim insanı, Antarktika’daki bir buz sahanlığına gözlem aletleri yerleştirdi ve eriyen su havuzlarının buzun esneyip kırılmasına neden olduğunu gözlemledi. Bilim insanları tarafından tahmin edilen ancak sahada ilk kez gözlemlenen bu olay, küresel deniz seviyesinin yükselmesine sebep olabilecek iklim değişikliği nedeniyle buz tabakalarının çökmesine ilişkin endişeleri artırıyor.

Buz sahanlıkları, karadaki buzulu tutarak Antarktika Buz Levhası’nın dengelenmesinde çok önemli bir rol oynuyor. Colorado Boulder Üniversitesi Çevre Bilimleri Kooperatif Araştırma Enstitüsü’nden (CIRES) çalışmanın başyazarı Alison Banwell, bu gözlemin önemini vurguladı. Chicago Üniversitesi’nden ortak yazar Doug MacAyeal, bu sürecin muhtemelen 2002 yılında Larsen B Buz Rafı’nın çöküşünü açıkladığını ve burada 1000 mil kareden fazla buzun okyanusa çöktüğünü öne sürdü.

Banwell liderliğindeki araştırmacılar, yüksek hassasiyetli kameralar ve GPS sensörleri kullanarak 2019 yılında George IV Buz Sahanlığı’nı takip etmeye başladı. COVID-19 gecikmeleri nedeniyle 2021’in sonlarında verileri toplayabildiler. Bazı istasyonların kaybolmasına rağmen önemli veriler elde ettiklerini açıkladılar. Çalışmaları, daha sıcak havanın buz katmanlarının erimesine neden olduğunu, ağırlığı yoğunlaştıran ve çatlaklardan sızan ve onları giderek genişleten su havuzları oluşturduğunu gösterdi. Yaz boyunca, bu havuzlar tekrar tekrar doldurulup boşaldı, bu da buz tabakasının yaklaşık bir metre kadar yükselip alçalmasına neden olarak onu daha da zayıflattı. Sonunda buz kırıldı ve çökmeye yol açtı.

2002 yılındaki Larsen B Buz Sahanlığı’nın çökmesinde de büyük ihtimalle aynı sürecin yaşandığı düşünülüyor çünkü uydular olaydan önce birçok erimiş su havuzu kaydetmişti. 1880’den bu yana küresel deniz seviyelerinin sekiz ila dokuz inç (ortalama 21 cm) artmasıyla birlikte, buz sahanlıklarının kaybı durumu daha da kötüleştirme tehlikesi taşıyor. Banwell’e göre savunmasız buz sahanlığının çökmesini tahmin etmek için modellerin geliştirilmesi çok önemli.

 

Kaynak: Chicago Üniversitesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here