Adalar’da Yaşayan Ünlüler

Adalar’da
yaşayan ünlülerin bazılarını sizler için derledim. Görülüyor ki, edebiyatçılar,
yönetmenler, şairler,yazarlar ağırlıklı olarak ada seviyorlar. Demek ki müthiş
görüntüsüyle, çiçeğinin, ağaçlarının kokusuyla, deniziyle Adalar, tüm
sanatçılarımıza ilham olmuş. Onlar da vazgeçememiş buraya yerleşmişler.

Dilerseniz
birlikte bakalım;

Buket Uzuner

Romancı, hikâyeci ve gezi yazarıdır. Aynı zamanda çevre bilimci, feminist, hayvan ve çevre hakları savunucusudur. Uluslararası yayımlara da sahip başarılı bir Türk kadınıdır. Büyükada’da yaşamaktadır.

Elif Şafak

Büyükada’da yaşayan bir başka ünlü ise Elif Şafak. Eserleri ile kendinden sıkça söz ettiriyor. Ünlü Türk roman yazarıdır. En büyük çıkışını 2009 yılında yayınlanan “AŞK” adlı romanı ile yapmıştır, birçok ödüle layık görülmüştür.

Sait Faik Abasıyanık

Türk öykü ve roman yazarıdır aynı zamanda şairdir. Türk hikâyeciliğinin önde gelen yazarlarındandır. Çağdaş hikâyeciliğe yaptığı katkılarla Türk edebiyatında bir dönüm noktası sayılır. Verdiği eserlerle herkes tarafından tanınan bir isimdir. Burgazada’da yaşamıştır. Ölümünden önce son 15 yılını geçirdiği Burgazada’daki evi şimdilerde müze olarak turistleri ağırlamaktadır.

Ataol Behramoğlu

Türk şairdir, yazar, çevirmen ve aynı zamanda edebiyatçıdır. 77 yaşındadır, yaşayan başarılı şairler arasında yerini korumakta. Büyükada’da olan evinde yaşamını sürdürmektedir.

Halit Refiğ

Halit Refiğ, Türk sinema yönetmenidir, İzmir’de doğmuştur ancak Burgazada’da yaşamaktadır. Yaptığı 60’ı aşkın filmden çok sayıda ödül kazanmıştır, filmleri çeşitli dünya ülkelerinde yayınlanmış, ülkemizi temsil etmiştir. Hepimizin adı gibi bildiği Aşk-ı Memnu dizisinin çekimine öncü olmuştur.

Orhan Pamuk

Asıl ismi Ferit Orhan Pamuk’tur.
2006 yılında Nobel Edebiyat Ödülünü kazanarak bu ödülü alan en genç kişilerden biri olmuştur. Bu ödülü alan ilk Türk yazardır. Ayrıca birçok ödüle layık görülmüştür. Sedefadası’nda yaşamaktadır.

Mete Çubukçu

Büyükada’da
yaşayan Mete Çubukçu’yu Mete Çubukçu ile Pasaport programından da tanıyor
olabilirsiniz. Dünyanın birçok kriz ve savaş bölgesinde gazetecilik yapmıştır.
Aynı zamanda yazardır. 2005’ten beri NTV’de haber müdürü olarak çalışıyor.

PAYLAŞ
İstanbul Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here