Ünlü Girişimciler Çocuklarını Teknolojiden Koruyorlar!

Günümüzde artık psikologlar da akıllı telefonların, bilgisayarların ve tabletlerin gençler ve çocuklar için, onların beyin gelişimlerini engelleyecek, yararlarından çok  zararlarının görüldüğü kanallardır uyarısını yapmaktadır. Yapılan araştırmalar göstermektedir ki, ortaokula giden ve hemen hemen her gün Youtube, Facebook gibi sosyal medya kanallarını kullanan çocukların depresyon, anksiyete, asosyallik gibi rahatsızlıklara girme riski diğer çocuklara göre artmaktadır. Akıllı telefon kullanmanın verdiği tehlikeli etkiler günümüzde kendini bu kadar gösterirken yaklaşık bir on yıl sonra çok daha farklı sonuçlar doğurabilecektir.

Teknoloji alanındaki iki büyük girişimci olan Bill Gates ve Steve Jobs Microsoft ve Apple gibi markalar, kendi geliştirdikleri ürünler olmasına rağmen kendi çocuklarını bunlardan mümkün olabildiğince uzak tutmak istediler. Bunun en büyük nedeninin ne olduğuna  bakacak olursak bağımlılık cevabını verebiliriz. Bu iki etkili ismin bildiği ancak günümüz anne babalarının umursamadığı bu durum oldukça önemli bir husus olarak karşımıza çıkmaktadır. Bill Gates ve Steve Jobs, teknolojinin bağımlılık yapma potansiyelinin farkındalar.

“Daima nasıl daha verimli olarak kullandıklarına bakmalısınız, ev ödevi yada arkadaşlarla haberleşmek gibi, nerede aşırılığa kaçtığını takip etmelisiniz…”

Herkesten Çok Keşfetmiş Durumdalar

Bill Gates bir röportajında, zamanında kızının bir bilgisayar oyununa bağlanıp nasıl sağlıksız davranışlar geliştirdiğini anlatmıştır.

Bill Gates, teknoloji ile bu kadar iç içeyken onun bir eğlence anlayışından ziyade çocukların kendilerini geliştirmeleri için yeterli imkanı sağlamasının bir yolu olarak görmektedir.

Bill Gates çocuklarının özellikle yemek masasında ve yatmadan önce telefon kullanmasına karşı olduğunu ifade ederek, “Yemek yerken masada cep telefonları yanımızda olmaz, 14 yaşına kadar çocuklarıma telefon vermedim ve diğer çocuklar daha erken yaşta kullanıyor diye şikayet ediyorlardı.”

Bir diğer yandan, Apple markasının CEO’su, 2012 yılında vefat eden Steve Jobs

Vefat etmeden önce verdiği röportajda, çocuklarına kendi tasarımı olan iPad’i kullanırken sınır getirdiğini anlatmıştır. Bu durum sadece iPad için değil teknolojik aletler için de aynıdır.

Dünyanın teknolojik gelişmelerine yön veren girişimciler, akıllı telefonların, bilgisayarların ve tabletlerin bağımlılık yaptığını herkesten çok keşfetmiş durumdalar. Hatta birçok ebeveynden çok daha fazla. Bu nedenle günümüzdeki eğitim kurumlarında da bu aletlerin kullanımına belli başlı sınırlar getirilmelidir. Unutulmamalıdır ki, Bill Gates ve Steve Jobs’un çocukları çok daha az teknolojik alet kullanıyor.

PAYLAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here