Türkiye’nin Çevre Dostu Üniversiteleri

LEED ya da BREEAM… Biri ABD, diğeri Avrupa merkezli iki referans “yeşil bina” sertifikasyonu. Türkiye’den pek çok modern yapı ve fabrika, bu iki sertifikadan birini alma konusunda ısrarlı. Peki ya üniversiteler?

Bu alandaki önemli referans kaynaklarından biri Endonezya Üniversitesi tarafından 2010 yılından bu yana oluşturulan GreenMetric isimli endeks. Bu endeksin odak noktasında üniversitelerin okul binaları çeşitli kriterler ışığında detaylı bir şekilde inceleniyor. Enerji ve iklim değişikliği, mimari, atık yönetimi, su tüketimi ve ulaşım belli başlı kriterler arasında bulunuyor.

GreenMetric’in son raporunda dünya genelinde 65 ülkeden 407 üniversite değerlendirmeye alınmış. Bu geçen yıla oranla üç ülke ve 47 üniversitenin daha listeye alındığını gösteriyor.

Listenin ilk sırasında İngiltere’de bulunan Notthingham Üniversitesi bulunuyor. Toplam 7267 puanla ilk sırada yer almayı başaran bu okulu sırasıyla iki ABD merkezli üniversite; Connecticut ve Kaliforniya Üniversitesi takip ediyor. İrlanda’dan University College Cork National University dördüncü, yine İngiltere’den Oxford Üniversitesi ise beşinci sırada yer alıyor. İlk 10’daki diğer okullarda da İngiltere ve ABD hakimiyetini görmek mümkün. Berkeley (ABD), North Carolina (ABD), Bradford (İngiltere), Sherbrooke (Kanada) ve Northeastern (ABD) ilk 10’daki diğer okullar olarak sıralanıyor.

Türkiye’den hangi okullar var?

GreenMetric’te Türkiye’den de tanıdık isimlerle karşılaşmak mümkün. 11 üniversite ile listede yer almak olumlu görünse de, Türkiye’deki okulların en iyi yerinin 217.’lik olması alınması gereken çok yol olduğunu gösteriyor.

GreenMetric

Yukarıdaki tabloda da görebileceğiniz gibi listeye Türkiye’den iki yeni okul dahil olmuş durumda. Özyeğin ve Kilis 7 Aralık Üniversiteleri sırasıyla 260 ve 341. sıradan listeye girmeyi başaran okullar. 2014 yılına ait tabloda kendine yer bulan dokuz okuldan dördü sıralamada daha üst sıraya çıkmayı başarırken beş okulun ise gerilediği görülüyor.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi ise geçen yıl olduğu gibi bu yıl da araştırmaya Türkiye’den dahil olan üniversiteler arasında ilk sırada bulunuyor. Bu ısrar ve başarının diğer okullara da örnek olmasını diliyoruz.