Sana Özel Kişiselleştirilmiş Pazarlama

Öyle ki hangi işletme, daha özelinde pazarlamayı da ekleyebiliriz, kitabını ele alırsanız veyahut kitleleri yönlendiren büyük işletmelerin yöneticilerini dinlerseniz birkaç sözcükten bahsettiklerini fark edebilirsiniz. Değişim, hız, belirsizlik, tüketici ihtiyaçları bunlardan bazıları. Aynı şekilde benim de eski yazılarımda sıklıkla kullandığım kalıp cümleler var. “ Değişen tüketici ihtiyaçlarının hızına yetişebilmek için işletmeler neler yapmalıdır, hangi yaklaşımlar geliştirilmiştir ” vs. gibi. Evet bu sözcükler mevcut durumu göstermekte ancak bir şeyler eksik gibi geliyor. Neden bu sözcükler bu kadar önemli ve sonuçlarının önemi neden bizi ilgilendiriyor? Buna bağlı olarak geliştirilen yaklaşımların etkileri de.

Kabul etmeliyiz ki bilimsel devrimden beri yükselen bir grafiğe sahibiz. Bilimsel keşifler teknolojiyi etkilemekte ve akıl almaz boyutlara ulaşmaya her seferinde devam etmektedir. Geçen yüzyılın insanlarının bile hayal edemeyeceği keşifler olmakta. Bu bağlamda sosyolojik olarak toplumlarda değişmekte. Aynı anda pazarlamada da büyük değişimler yaşanmakta.

Geleceğe Doğru

Dijital Pazarlama için tüketici ihtiyaç ve isteklerini tespit edip, buna göre ürün ve hizmet dizaynı geleceğin en önemli işi olacak. Aslında buradaki gelecek suni bir terim olarak söylenmekte.

Şimdi bile, yaşadığımız bu günlerde, tüketici davranışlarını okuyamayan pazarlama faaliyetleri geride kalmaktadır.

Peki neden tüketici davranışlarını anlamak bu kadar önem kazandı ve kişiselleştirilmiş pazarlama faaliyetleri neden önemli olacak?

Kişiselleştirilmiş Pazarlama

Ne olduğundan biraz bahsetmek gerekirse kişiselleştirilmiş pazarlama; tüketicinin veya bireyin kendi zevk ve istekleri doğrultusunda, onu özel hissettirecek faaliyetler bütünüdür.

Yaygın olarak kullanılmakla birlikte özellikle dijital pazarlamanın adeta amiral gemisi denilebilecek kadar da önemli bir faaliyet olan kişiselleştirmenin önemi aşağıda açıklanacak.

Neden Önemli?

Hızla devam eden teknolojik gelişmeler pazarlama faaliyetlerini de etkilemektedir. Geleceğin dünyasının şimdikinden epey farklı olacağı söylenmektedir. Bununla ilgili yazı konuya bakış açınızı değiştireceği düşüncesindeyim. http://amfiweb.net/insanlar-nasil-hacklenir/

Böyle bir durum vaziyetinde pazarlama da buna göre tepkisini vermektedir. Özellikle dijital pazarlama geleceğin insanının birebir etkileşimiyle yol alacağı gözüküyor. Şimdiden bile gözlemlendiği üzere tüketiciler hiç zamanları olmadığını söylemekte. Dikkatlerini çekebilmek ise her zamankinden daha da zorlaşmakta.

Tüketicilerin dikkatini çekebilmek, çektikten sonra dikkatlerinin devam etmelerini sağlamak için kişiselleştirilmiş pazarlama yeni çağın gerekleri arasında bu yüzden önem taşımaktadır.

Ünlü Markalardan Örnekler

Markaların Debranding kavramını kullanmasıyla başlayan süreçte kişiselleştirilmiş pazarlamanın da önemi göz önüne alınmalıdır.

Bu bölümde ünlü markaların kişiselleştirilmiş pazarlama faaliyetlerini göreceğiz.

Coca-Cola

Kişiselleştirilmiş pazarlama deyince akla ilk gelen marka Coca Cola oluyor. “Bu Coca-Cola Senin İçin” adıyla 2013’ün ekim ayında piyasaya sürülen isme özel Coca-Cola ürünleri büyük ilgiyle karşılanmıştı.

Nutella

Bir başka örnekte Coca-Cola gibi Nutella’dan geldi. Aynı şekilde piyasaya sürülen ürünlerinde kişi isimlerini kullanan Nutella kişiselleştirilmiş pazarlamanın gücünü kullanmaya çalıştı.

Levi’s

Lot No:1 isimli jean pantolon da kişiselleştirmeye örnek olabilir. Levis’in müşterilerinin kendi ihtiyaç ve zevkleri doğrultusunda seçtikleri özellikler doğrultusunda kişiye özel üretilen jeanler de bir başka örnek.

Nike

“Kendi Ayakkabını Tasarla” ismi altında müşterilerin kendi seçtiği özellikler ile sipariş alan Nike, kişiselleştirmeyi kullanmaya devam edeceğe benziyor.

Diğerleri

Bunun dışında özellikle internet sitelerinde ve aplikasyonlarda karşımıza çıkan kişiselleştirme “Size özel seçtiklerimiz” dijital pazarlamanın en önemli konularından biri olduğunu göstermekte.

Kişiselleştirmeden Fazlası

Big Data içerisindeki verilerin anlamlı hale getirilerek pazarlama faaliyetlerinin düzenlenmesi dijital için çok daha önemli olacak.

Google’da aratılan her kelime, sitelerde kalınan süreler vb. gibi bütün yaptıklarımızın kayıt altına alındığı bu sistemde kanımca çözülmesi gerek bazı problemler bulunmakta.

Öyle ki bütün bu verileri elleri altında bulunduran işletmelerin kendi ürün ve hizmetlerini öne çıkarmak üzere tüketiciyi manipüle edebileceği gerçeği bir yanda bulunmakta.

Aynı zamanda tüm bu verilerin güvenli bir şekilde tutulacağı ve kullanılacağının garantisinin sözünün de alınması bir başka konu. http://amfiweb.net/buyuk-veri-yuzyilin-bulusu-mu-yoksa-distopya-edebiyati-gercek-mi-oluyor/

Geleceği veriyi anlamlı bir şekilde okuyabilen kişiler veya kurumların yöneteceği konusu Harari’nin de düşünceleri arasında.

Tarihin bize öğrettiklerini, siyaset ve politika gibi faktörleri göz önüne aldığımızda geleceğin ve pazarlamanın kişiselleştirmeye Black Mirror dizisindeki senaryolara götürme olasılığı epey bir fazla arttırmakta.

Ancak bütün bunlar birer tahminden öteye gidemeyeceğinden ötürü yazıyı burada tamamlandırma taraftarıyım.

Ve ayrıca belirtmekte fayda var ki problemler ve çözümler birer gerçek olarak önümüzde, bunu kendi leyhimize ve aleyhimize çevirmek birey düzeyinde ufakta olsa; toplumların, işletmelerin ve devletlerin üzerine düşen birer vazife olmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here