Geçen Yaz Work And Travel İle Amerika’daydım!

09Work and Travel üniversite öğrencileri tarafından son yıllarda çok fazla tercih edilen ve aynı zamanda öğrencilik hayatlarında yaşayacakları büyük deneyimi sağlayan bir programdır. Bu içerikle beraber W&T yapan arkadaşımızın aktaracağı bilgilerle W&T yapmak isteyen arkadaşlarımıza yol gösterici bir röportaj hazırladık.

     Merhaba, kısaca kendini bizlere tanıtır mısın?

Ben Adem Can Mumcu. Mef Üniversitesi’nde Ekonomi 2. Sınıf öğrencisiyim. 2017 yazında Work & Travel’a gittim, geçen sene de dil kursu için Malta’ya gitmiştim.

     Work & Travel programına katılmaya nasıl karar verdin?

Aslında bakarsan burada biraz sıkılmıştım, kendime değişik aktiviteler arıyordum. Kendimi hangi yönde geliştirebilirim diye düşünürken İngilizcemi daha da geliştirmem gerektiğine karar verdim o yüzden W&T programına katılmaya karar verdim.

     Programa katılmaktaki ana amacın neydi?

İlk olarak değişik kültürler görmekti, Amerika’daki insanların nasıl yaşadığını merak ediyordum, sürekli dizilerden filmlerden falan görüyoruz acaba öyle mi diye merak konusu oldu benim için onun dışında bir de İngilizcemi geliştirmek  amacıyla gittim.

     Bu amacı gerçekleştirdiğine inanıyor musun?

Çok fazla insanla diyalog kurdum, çok yakın arkadaşlıklar kurdum bu yüzden İngilizcem baya gelişti ben zaten orda da genelde Türk arkadaşlarımla daha az vakit geçirmeye çalışıyordum, genelde havuzdan yaptığım arkadaşlarla görüşüyordum.  Sonuç olarak amacımı gerçekleştirdiğime inanıyorum.

     Nerede çalıştın ne iş yaptın?

Virginia eyaletinin Alexandria şehrinde American Pool Company havuz şirketinde lifeguard yani cankurtaran olarak çalıştım.  Site havuzlarında değişimli olarak lifeguard görevi yaptım.

     Lifeguardlığın artıları ve eksileri nelerdi?

Aslında lifeguard işi İngilizceni geliştirmen için yapman gereken son meslek çünkü lifeguardlar insanlarla pek fazla konuşmaz, insanlar da sen görevdeyken fazla konuşmaz sen ancak aralarda çok fazla insan olmadığı zaman onlara bir şeyler sorarsan kendi çabanla bir şeyler yapabilirsin. Onun dışında İngilizceni geliştirmek için yapabileceğin farklı meslekler var örneğin garsonluk, fotoğrafçılık gibi insanlarla iç içe olduğun meslekler. Yine de elimdeki fırsatları en iyi şekilde değerlendirdiğimden benim için faydalı olduğunu düşünüyorum.

Artı olarak güzel arkadaşlarım olduğunu söyleyebilirim. Bunun dışında daha rahat bir ortamda çalışıyorsun, sana fazla karışan eden olmuyordu bir de site havuzlarında olduğum için bana karışan pek olmuyordu bu yüzden genelde ben ne istersem o oluyordu.

     Saatlik ücretin ne kadardı?

9$’dı ama haftada 40 saat çalıştıktan sonra overtime veriliyordu o da 13.5$ oluyordu. Haftada yaklaşık 70 saat çalışıyordum bu da bana gayet güzel bir gelir sağlıyordu.

     Konaklaman nasıldı?

Çalıştığım şirket ayarlamıştı, oradaki sitede birkaç tane ev tutmuşlardı biz de orada W&T öğrencileri olarak kalıyorduk. Genelde tüm öğrencileri bir binaya koyarlar bu da öğrenciler için daha faydalı olur ama benim kaldığım yerde çok fazla öğrenci yoktu. Türkiye’de bir sitede yaşıyormuşum gibiydi yani herkes program öğrencisi değildi.

     Alexandria hakkında söyleyeceklerin neler?

Washington oranın başkenti olduğundan ve oraya çok yakın olduğundan biraz tarihi bir şehir, genelde anıtlar var. Tarihi şeyleri, müzeleri seviyorsan görebileceğin şeyler gayet hoştu. Sokaklar fazlasıyla rahat, insanları sadece düşünce olarak yargılıyorlar yani düşüncelerin iyiyse ya da kötüyse. Dış görünüş, para tarzı şeylerle asla yargılamıyorlardı bu yüzden Washington’u seviyordum. Oradaki insanların ön yargıları ciddi anlamda kırılmış diyebilirim.

     Peki Türklere yapılan bir ırkçılık var mıydı?

Yani Amerikalıların Türklere yaptığı bir ırkçılık yok diğer vatandaşların yani Bulgaristan, Sırbistan’dan gelen öğrencilerinin kendilerini üstün görme çabaları vardı o da çalıştığın yerde çok fazlalarsa kolonileşmiş bir halde takılıyorlardı ve bizle fazla muhabbete girmiyorlardı biz de genelde Amerikanlarla konuşuyorduk.

     Oradayken yaşadığın en büyük zorluk neydi?

İlk başlarda çalışırken 2 hafta onların aksanlarından dolayı pek anlaşamıyorduk ve bazı şeyleri tek kelimeyle söylediklerinden benim onu o an yapmam gerekiyordu. 2 haftadan sonra aksanım biraz daha geliştikten sonra baya iyi oldu. Çok büyük bir zorluk diyemem ama ilk defa Amerika’ya gidenler için zorluk diyebilirim.

     4 ay boyunca nereleri gezdin?

Ben genelde Washington’daydım. Türkiye’ye para getirebilmek için çok fazla travel yapmak istemedim yani daha sonraya bıraktım gezileri. New York’a gittim ve büyük ölçüde gezdim. İlk sefer için bana yeterli olduğunu düşünüyorum.

     Pişmanlık yaşadığın bir an oldu mu?

Oldu, başta oradaki şirketle anlaşamadım. Oradaki şirketi denetleyen bir sponsor var ve o sponsor seninle ilgilenmek zorunda. Çalıştığın şirket sana hiçbir zorluk çıkaramaz çünkü sen değişim öğrencisisin ve sen oraya para ödediğin için sponsorlar fazlasıyla ilgi gösteriyor. Başta sponsora ulaşmakta zorluk çektim bir hafta boyunca saatlerce şirketimle kavga ediyordum.  O yüzden ilk başta pişman oldum diyebilirim ama daha sonra geçti çünkü alışıyorsun. Bazı şeyleri öğrendikten sonra kolay oluyor.

     Sence aracı kuruluşun kayıt sürecinde ve Amerika’da ne gibi bir önemi var?

Şöyle, senin yeteneklerine ve sana göre bir iş bulmaları çok önemli. Oraya gidip en kolay ne yapabilirim diye düşünüp lifeguardlığı seçmiştim bana da hiç kimse bunun hakkında bilgi vermemişti. İngilizcemi daha fazla geliştirebileceğim bir işe yönlendirilebilirdim. Yönlendirme kesinlikle gerekli ondan sonra biraz da senin araştırıp onlara sorman gerekiyor.

     Çoğu kişinin sorduğu soru; ödediğin ücreti kazandıklarınla çıkartabildin mi?

Aslında biraz daha az harcasaydın çıkardım çünkü ben yaz boyunca yaklaşık 7500$ para kazandım onun 1000$ civarını vergiye ödedim 2000$ kira ve faturaya gitti. Kalan parayı harcadım ve son olarak 1000$ geri getirdim.

     Bu program sana neler kazandırdı?

Öncelikle çok güzel arkadaşlıklar kazandırdı halen daha onlarla konuşuyorum, iletişim halindeyiz. Sadece Amerika’dan değil birçok ülkeden insanlar geliyor ve sen onlara kendi kültürünü tanıtıyorsun, onlar daha sonra buraya geldiklerinde seni görmek istiyorlar sürekli bir sirkülasyon olarak düşünmek gerek. İngilizce için pratik yapman şansın artıyor çünkü farklı insanlarla sosyal medya üzerinden konuşuyorsun skype yapıyorsun, onlara buraya ziyarete geliyor sen oraya gidiyorsun.

İngilizcemi baya geliştirdi, İngilizce açısından okuldan ve dışarıda herhangi bir zorluk çektiğimi düşünmüyorum. Bana iş deneyimi kazandırdı daha önce hiç çalışmamıştım. Çalışma alışkanlığı da kazanmak istiyordum. Aslında  ben çalışkan bir insanmışım bunu bilmiyordum mesela. Her sabah 7’de kalkıp akşam evime geliyordum bunu 3 ay boyunca devam ettirdim. Orada para kazanmanın verdiği haz güzeldi, çalıştığının karşılığını almak çok güzel bir duygu.

     Bir daha imkanın olsa W&T yapar mısın?

Yaparım ama Virginia’ya gitmem çünkü orada çok fazla Türk var. Çok fazla Türk’ün olduğu yerde kendini geriyorsun çünkü Türk insanı onlara nazaran çok rahat değil, çok fazla ön yargıları var o yüzden New York ya da Chicago’ya gitmek isterim. Oralarda ne kadar az para kazansan da deneyim açısından daha fazla şey yaşıyorsun ve bence deneyim paradan daha önemli Amerika’da.

    Gitmek isteyenlere vereceğin tavsiyeler neler?

Öncelikle rahat olmanızı öneriyorum çünkü rahat olduğunuz zaman alışma süreciniz biraz daha kısa sürüyor. İngilizce açısından çok fazla soru işareti kafanızda olmasın çünkü gittiğiniz zaman illaki alışıyorsunuz. Jest ve mimiklerle başlasanız bile daha sonra ister istemez İngilizcenizin geliştiğini fark ediyorsunuz. Çalıştığınız şirkette Amerikan çalışanların fazla olmasına dikkat edin, aksi durumda ayrımcılığa maruz kalabilirsiniz

     Son olarak söylemek istediğin bir şey var mı?

Herkese önereceğim bir deneyim çünkü 20-25’li yaşlarda çok güzel bir deneyim oluyor, zihniniz açılıyor. Farklı insanları farklı kültürleri görünce daha çok bakış açınız genişliyor ve daha rahat bir insan oluyorsunuz. Kendi ülkene geldiğinde yapabileceklerinin farkına varıyorsun, kendini keşfediyorsun o yüzden şiddetle W&T programını öneriyorum.

     Zaman ayırıp sorularımı cevapladığın için çok teşekkür ederim Adem. 

Rica ederim, umarım bu röportaj okuyanlar için yol gösterici ve bilgilendirici bir yazı olmuştur.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here