Çin Ordusu Yapay Zeka ve Otonom Teknolojilere Ağırlık Veriyor

Çin’in yapay zeka teknolojilerini askeri amaçla kullanmak ve kilit teknolojilerde dışa bağımlılığı azaltmak için çalışmalar yürüttüğü belirtiliyor.

Çin ordusu, yapay zeka ve otonom teknolojiyi mümkün olduğunca hızlı bir şekilde kullanıma sokmak istiyor. Yeni Amerikan Güvenliği Merkezi adlı düşünce kuruluşunun Çarşamba günü yayımladığı bir rapora göre bunun sebebi, Başkan Xi Jingping’in, yapay zeka ve diğer gelişmiş teknolojilerin, özellikle askeri sistemlere uygulandığında Çin’i ABD gibi endüstriyel gelişme alanında hızlı başlangıç yapma imkanı yakalayan ülkelerin seviyesine getirebileceğine inanması.

Çin’in ileri yapay zeka hamlesi sadece askeri üstünlüğe odaklanmıyor. Rapor Çin’in yabancı teknoloji ihraç etmekten uzaklaşmak için nasıl adımlar attığına da dikkat çekiyor. Ekim ayında Başkan Xi Çin’in yapay zeka teknolojisinde dünya lideri konumu için çalışması gerektiğini ayrıca kilit teknolojiler ve ileri ekipmanlar konusunda dışa bağımlılığın ortadan kaldırılması gerektiğini söylediği belirtiliyor. Kısacası Çin kendisini yapay zeka gelişmelerinde dünya lideri olarak konumlandırmak istiyor ve bunu diğer ülkelerin yardım olmadan gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Silahlanma yarışına sebep olabilir

Düşünce kuruluşunun raporunda birçok Çinli liderin, Çin ve Batı ülkeleri arasında bir silahlanma savaşına sebep olmaktan da çekindikleri belirtildi. Ülkelerin yapay zeka gibi otonom teknolojilerin geliştirilmesi ve silahlandırılması alanında hamlelerde bulunmasının sonunun gelmeyeceğinden endişe ediliyor.

Yine de raporda aynı liderlerin yapay zekanın çatışmalarda çok önemli hale geleceğini düşündüğü de ifade edildi. Ayrıca Çin’in bu alanda liderliği ele geçirmesi daha kolay gibi görünüyor çünkü Çinli teknoloji şirketleri devletle iş birliği içinde çalışıyor. ABD’de ise Google, Microsoft ve Amazon gibi şirketler ordu ile askeri anlaşmalar yaptığında çalışanların ya da müşterilerinin protestosuyla karşılaşabiliyor.

Kaynak: Futurism

PAYLAŞ
Kariyerim Dergisi, Türkiye kampüslerinin sesi ve mecrası olmak için kurulmuş üniversite ve kariyer odaklı bir dergi ve web platformudur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here